Wpis z mikrobloga

#historia #norymberga

Koniec świątecznej przerwy, a więc powrót do procesu. Dzisiaj 16 dzień.

Rosenberg chciał wygłodzić Rosjan

Na poniedziałkowej rozprawie przedstawiciel amerykańskiego oskarżenia przedłożył tajne plany napaści na Związek Radziecki.

W pierwszym rzędzie prokurator Alderman przedstawił protokół z tajnej konferencji Hitlera w dniu 2 lutego 1941 roku, kiedy to zapadła decyzja o ataku. Plan ataku na ZSRR został nazwany "Barbarossa". Oprócz tego na tym samym posiedzeniu rozważano inne ewentualności, np. plan "Attyla", który miał na celu zajęcie także nieokupowanej części Francji, plan "Feliks", oznaczający zajęcie Gibraltaru czy też "Maritza" (niestety nieczytelna nazwa, więc plan mógł nazywać się trochę inaczej) , plan wojny przeciwko Grecji.

Przedstawiono także notatkę z dnia 3 kwietnia 1941 roku. Stwierdza ona, że operacja "Barbarossa" musiała zostać opóźniona o kilka tygodni przez wydarzenia w Jugosławii.

Następnie prokurator ujawnił szczegóły ataku na Rosję. Plan przewidywał m. in. rozbicie kraju na kilka części. Ukraina miała stać się oddzielnym państwem sprzymierzonym z Niemcami. Kaukaz miał stać się niemieckim państwem federacyjnym, a Estonia, Litwa, Łotwa i Białoruś wchłonięte do Rzeszy. Morze Bałtyckie miało zostać niemieckim morzem śródlądowym. Przy życiu miano pozostawić tylko te gałęzie przemysłu rosyjskiego, które miałyby jakąkolwiek wartość dla Niemiec.

Plan "Barbarossa" przewidywał podzielenie ofensywy na trzy fronty pod dowództwem odpowiednio Goeringa, Keitela i Jodla.

Po podbiciu całe terytorium ZSRR miało zostać "ogołocone" z miejscowej ludności, by zrobić miejsce dla kolonistów niemieckich. Eksterminacji miały podjąć się oddziały specjalne pod przewodnictwem Goeringa.

Następnie prokurator Alderman odczytał rozkaz z 6 czerwca 1941 roku podpisany przez Keitela i dotyczący zamiaru pogwałcenia neutralności Szwecji przy okazji napaści na Związek Radziecki.

Została też ujawniona mowa Rosenberga z czerwca 1941 roku, w której wysunął on propozycję zagłodzenia milionów Rosjan, by zaoszczędzić żywność. Ponadto wysunął on projekt zakładający skolonizowanie krajów nadbałtyckich przez inne narodowości, głównie Duńczyków, Norwegów i Holendrów, a po pokonaniu Wielkiej Brytanii także Anglików.

Prawie miesiąc po zaatakowaniu ZSRR Ribbentrop wysłał depeszę do ambasadora niemieckiego w Tokio, aby ten wywarł presję na rząd Japonii w sprawie przyłączenia się do agresji. W tej sytuacji Związek Radziecki, jak twierdził Ribbentrop, byłby już tylko krok od upadku.

Na poniedziałkowej rozprawie po raz pierwszy na ławie oskarżonych zasiadł były szef niemieckiej policji bezpieczeństwa, Kaltenbrunner, który dotychczas z powodu wylewu przebywał w szpitalu. Na standardowe pytanie o winę przy zbrodniach hitlerowskich oskarżony stanowczo zapewnił o swojej niewinności.

Następnie sprawę odroczono do wtorku.