Wpis z mikrobloga

Czołem Mireczki i Mirabelki

Zapraszam Was dzisiaj do miasta Pyrzyce, które odwiedziłem sierpniu w ramach mojego projektu "Miasta stojące murem" .
Wrzuciłem znalezisko o tym - kopniecie?

Kilka ciekawostek o Pyrzycach:
- Średniowieczne mury obronne zbudowano w II połowie XIII wieku. Ich pierwotna długość wynosiła około 2200 metrów, a na dzień dzisiejszy zachowało się około 90% obwarowań.
- W ciągu murów znajdowały się 44 baszty wykuszowe (do dzisiaj przetrwało około 30)
- Do Pyrzyc prowadziły bramy Szczecińska i Bańska (XIII wiek). Do dzisiaj zachowała się ta druga. Brama Szczecińska z XIV wieku została zniszczona w trakcie II wojny światowej
- Zachowało się kilka baszt, m.in. Pijacka, Lodowa, Sowia i Prochowa oraz ruiny baszty Mniszej oraz Śpiącej Królewny. W baszcie Pijackiej znajduje się wysunięta na zewnątrz toaleta
- W centralnej części miasta obejrzeć można kościół Wniebowzięcia NMP z XIV wieku. W przeszłości był wielokrotnie przebudowywany z powodu zniszczeń spowodowanych pożarami. Działania II wojny światowej spowodowały, że kościół został praktycznie zrównany z ziemią.
- Spacerując po Pyrzycach warto zwrócić uwagę na dawną kaplicę św. Ducha z XV wieku, która obecnie pełni funkcję biblioteki i muzeum. W przeszłości mieścił się w niej szpital.
- W 1945 roku w Pyrzycach trwały ciężkie walki o miasto. Zabudowania zostały zniszczone w 90%. W wyniku tego większości zabudowy starego miasta nie odbudowano

https://www.wykop.pl/link/6428731/pyrzyce-zachodniopomorskie-projekt-miasta-stojace-murem/

#antekpodrozuje #pyrzyce #polska #zachodniopomorskie #podroze #podrozujzwykopem #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #architektura #fortyfikacje

Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
antekwpodrozy - Czołem Mireczki i Mirabelki

Zapraszam Was dzisiaj do miasta Pyrzyc...

źródło: comment_1640592353fRBkVmuBVqHmbPfvAQ2Kn2.jpg

Pobierz
  • 13