Wpis z mikrobloga

@radekr: mam porównanie z portfelem ETF (incel pzu akcje polskie, s&p500 i rozwijające się). Kupowane od czasu do czasu przez ostatni rok/dwa i są minimalnie na minusie.
Jestem ciekaw czy w perspektywie kilku lat stopa zwrotu będzie wyższa niż obligacji według naganiaczy inwestycyjnych powinno tak być.
  • Odpowiedz
@radekr: koszyk akcji, np 20 największych spółek polskiej giełdy. Jak cała giełda rośnie to też rośnie jak spada to spada. Mniejsze zyski ale też mniejsze ryzyko w odróżnieniu od klasycznych funduszy gdzie siedzi jakiś pracownik i chce maksymalizować zyski by dostać premię noworoczną
  • Odpowiedz
@gupio: Akcje z definicji nie są bezpiecznym aktywem, więc odpadają. Sam mam ETF akcji na cały świat, ale to nie jest stabilna część portfela. Dlatego równoważę to obligacjami.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@yam-jan: mając do wyboru na pewno stracić w ciągu kilku lat powiedzmy 15% oszczędności przy takiej inflacji a stracić np. 5% to jednak nie jest to najgorszy wybór. Trzeba przede wszystkim patrzeć na to jakie masz alternatywy. Bo jeśli chodzi o bezpieczeństwo to tylko konto oszczędnościowe i lokaty i obecnie one są gorsze niż obligacje.
  • Odpowiedz