Wpis z mikrobloga

Porównajcie sobie te 3 kalkulacje.
Jak myślicie czym się kieruje popyt kupując nieruchomości? Trochę wam pomogę.
Popyt inwestycyjny - rentownością, która właśnie zalicza ostry zjad oraz atrakcyjnością innyk form lokowania oszczędności, które to właśnie stają się bardziej atrakcyjne niż kurnik inwestycyjny (tutaj nam właśnie znika 50% rynku)
Popyt konsumpcyjny - wysokością raty kredytowej :) w stosunku do kosztów wynajmu. Tutaj właśnie zaliczymy ostre zjazdy. A szacunki stóp już mówią o 4.5% na koniec 2022 :)
Przykład dla kredytu 400k :) Jak myślicie ile będą skłonni, chcieli, mogli zapłacić nowi nabywcy? Ja znam odpowiedź ale nie jestem obiektywny :P

#nieruchomosci #banki #kredythipoteczny #mieszkanie #mieszkaniedeweloperskie #stopy
pastibox - Porównajcie sobie te 3 kalkulacje. 
Jak myślicie czym się kieruje popyt k...

źródło: comment_164000777059ioGNqsCaB6zOJ3CKldHr.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pastibox: na to liczyłem po cichu ale o mały włos bym się złamał tego lata. Stwierdziłem że 1600 zł raty na 30 lat to jest nic. Dopiero spisanie budżetu domowego dało otrzeźwienie. No nic zobaczymy co los przyniesie. Analitycy szacują szczyt stóp procentowych ok 4.25 pp na przełomie 2022/2023. Myślę że to dobry czas na zakupy( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Togira_Ikonoka: niestety nie :) to jeszcze nie będzie dobry czas na zakupy. Lepszy niż dziś ale nie najlepszy. Ceny nieruchomości są lepkie, możesz o tym więcej poczytać. Na początku spadnie drastycznie liczba transakcji. Rynek nieruchomości jest jak Titanic jak już zacznie hamować nie staje w miejscu. Hamuje przez wie lat. Zazwyczaj 3-5 lat wtedy ceny osiągają dołek potem następuje odbicie i kolejny szczyt za kilka lat. W Polsce z kolejnym
  • Odpowiedz
@pastibox: o dziwo brzmisz sensowniez ale w druga strone:
1. Inflacja spowoduje wzrost matrialow. Oczywiscie czesciowo deweloperzy beda bronic sprzedazy zmniejszajac marże, ale ponizej pewnego poziomu nie zejda.
2. Gdzies trzeba mieszkac, wynajem pochalania gdzies okolo 24tys zl rocznie w takiej Warszawie.
3. Deweloperzy beda kontrolowac w jakis sposob podaz, pewnie niewystarczajacy ale beda.
4. W duzych miastach popyt nigdy nie zaniknie z uwagi na migracje (zwlaszcz w momencie wiekszego
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@emil-hogan:

Ad 1. Inflację na materiałach powoduje rozgrzana koniunktura. Spadnie popyt, spadnie liczba mieszkań w budowie i ceny materiałów. Patrz 2008 rok i co było później
Ad 2. Kupno teraz to pewniak wynajmu od banku w odsetkach. Mogą być większe niż wynajem od Janusza
Ad 3. Cena zależy od popytu i podaży a tak naprawdę od ich relacji. Popyt spadnie bardziej niż podaż. Deweloperzy ograniczą produkcję, spadną ceny materiałów i robocizny i będzie dało się budować taniej
5. Spadnie produkcja nieruchomości to spadnie i ssanie do dużych miast. Ukraińcy zaczną wyjeżdżać. Ten cały cud gospodarczy to na kreskę i na nieruchach. Jak padną nieruchy to skończy
  • Odpowiedz