Wpis z mikrobloga

poprzedni tydzień

Plan dzialania dla niewtajemniczonych:


Cześć!
Nowy tydzień, nowe na dzieje i co? I DUPA, 9zł w plecy. Mozolnie to idzie, oooj mozolnie.

Wynik na tydzień 50 / 2021: 1178,66 / 1200 zł


Śladowe wzrosty na Investorze Dochodowym, UNIQA AOK i Allianz Obligacji Globalnych. Reszta dość mocno do tyłu. No nic, czekamy dalej.

W planach na koniec roku mam uzupełnienie dwóch funduszy po 100 złotych:


Są to skrajne fundusze, które mają póki co najmniej na koncie. Chcę sprawdzić jak zapracują pieniądze, kiedy wpłace je na 4% górce i na 2% dołku. Czy wybrać coś innego?

A może ankieta? :)

tag do obserwowania #odzeradoklasysredniej
#inwestycje #funduszeinwestycyjne #oszczedzanie #pieniadze #finanse , trochę #gielda
  • 17
@surveyorONboard: nie lepiej już kupić jeden indeks na cały świat/sp500, który na pewno będzie miał niższe koszty zarządzania niż te wszystkie u Ciebie? Wtedy w długim terminie powinieneś mieć te 6-8% rocznie. Te fundusze raczej tego nie przebija, chociażby ze względu na koszty funduszy.

proste i efektywne
@Akke, @yellowman
Przy tak niskich wpłatach zjedzą mnie prowizje.

Bardziej zainteresowany jestem spółkami dywidendowymi niż etf i pewnie w przyszłości pójde w tę stronę.

A najbardziej czekam na końcowe wyliczenia odsetek kredytu na mieszkanie i jeżeli będzie w okolicy 5%, to ładuję wszystkie środki w nadpłatę. Poniekąd oszczędzam pieniądze, jednocześnie nie muszę się bawić w prowizje, podatki i inne rzeczy.
@surveyorONboard: No nie do końca - na XTB nie ma prowizji przy minimalnej wpłacie 500zł. Możes wpłacać raz na 3 miesiące a i tak lepiej na tym wyjdziesz.

Możesz iść na revolut/trading212 które nie pobiera prowizji. Na Degiro masz 200 darmowych ETFow i też mozesz je kupić bez prowizji raz w miesiacu - w tym jest allworld czy sp500.

A takie fundusze, to imo strata czasu
@Akke: Czy strata czasu? Niekoniecznie, bo ile poczytałem, pooglądąlem i posłuchałem na temat inwestowania to nieocenione :)
I wiadomo, mogłem to zrobić bez wrzucania kasy gdziekolwiek, ale człowiek jakoś bardziej jest zmotywowany, jak poświęca na to nie tylko czas, a i pieniądze. A straty na chwilę obecną to 22 złote, nawet pizzy za tyle się nie kupi.

Z powodów, ktore opisywałem w poprzednich wpisach zdecydowałem się na TFI. I pozostane przy
@surveyorONboard jak tyle żeś przyjął o inwestowaniu i dalej interesujesz się takimi tematami jak aktywne fundusze czy "spółki dywidendowe", to znaczy, że dałeś się ukierunkować opiniami, a nie danymi. Jeżeli byś kierował danymi, to byś doszedł do prostego wniosku:
Inwestując w S&P500 w długim okresie bijesz 99% wszystkich inwestorów (All-world 98%) w okresie 20 lat, więc zamiast marnować czas na śledzenie tych wszystkich danych, bardziej Ci się opłaca zatrudnić na dodatkowe parę
@Silvervend: A Twoje wypociny to nie jest opinia?
Jeszcze raz, mimo że jakbyś zajrzał głebiej w moje wpisy, to prawdopodobnie nie musiałbym tego pisać.
1. W TFI inwestuje ze wzgledu na łatwy dostep, duzy wybór i łatwość w obsłudze, w tym podatki
P.S. wiem, że akumulowane nie są opodatkowane, ale co w przypadku jak bede chciał/musiał coś wyplacić? Wtedy okazuje się, że przez XTB płace 34% podatku plus przegląd kursów walut
@surveyorONboard przede wszystkim, to ja Cię nie atakuję. Jeżeli tak to odebrałeś, to sory. I owszem, to moja opinia. Moja opinia bazuje na statystyce i prawdopodobieństwu, a przede wszystkim na wynikach, jakie prezentują inwestorzy, którzy mają płacone za zarządzanie takimi lub podobnymi funduszami.

1. Nie wiem jakie trudności w dostępie widzisz np. w kupowaniu VWCE na Degiro. XTB nie używam, więc się nie wypowiadam. Wypłacając, czyli sprzedając jednostki, płacisz 19% od zysku,
Publikujesz to chyba po to, żeby ktoś mógł się do tego ustosunkować?


@Silvervend: Owszem, ale już tłumaczyłem moje podejście tyle razy, że tracę cierpliwość.

Naprawdę wydawało mi się logiczne i nie widziałem potrzeby tlumaczenia każdemu z osobna, że zanim pakuje się oszczędności życia, to najpierw trzeba się dowiedzieć o danych instrumentach jak najwięcej. Nawet sparzyć dupę na TFI, chociaż dalej nie uważam, że idzie mi źle, idzie średnio.

1. XTB zaproponowała
@surveyorONboard
Imho uważam, że idzie Ci kiepsko. Rozpisz w arkuszu wpłaty z datami i porównaj, ile byś kupił z ETFów w tym samym czasie.
1. Inwestując w akumulującego ETFa na SnP500 na europejskiej giełdzie płacisz podatek tylko w przypadku sprzedaży, bez żadnych kwitów.
2. To są koszyki instrumentów, a nie pojedyńcze sztuki. 10 spółek a 10 funduszy to diametralna różnica. Tym bardziej bez sensu, jeżeli te 10 TFI jest na akcje na
@surveyorONboard może źle się wyraziłem. 10 takich koszyków kosztuje więcej niż jeden duży. Stąd też taka dywersyfikacja koszyków nie ma sensu. Czym innym jest dobierać sobie 10 spółek (co w sumie i tak jest wyrazem niezdecydowania nawet przy dużym kapitale), gdzie wierzysz w jakiś konkretny/e scenariusz/e.

Obligacje przez inwestorów są traktowane jako lokata gotówki przed pojawieniem się okazji inwestycyjnej, a nie inwestycji samej w sobie.
10 takich koszyków kosztuje więcej niż jeden duży


@Silvervend: Oczywiście, etfy sa nieporównywalnie tańsze, zgoda. Ale a jaki sposób wyliczyłeś, że 10 koszyków TFI jest droższe od jednego? Zakładając, że każdy ma opłaty roczne w wysokości 1,5%, to niezaleznie od ilości koszyków i ich wartości płacę 1,5%. Nie mam żadnych dodatkowych opłat, to też było kryterium doboru.
@surveyorONboard trochę uproszczenie do ETFów. Mniejsze/niszowe ETFy mają zazwyczaj wyższe koszty prowadzenia. Już sam fakt, że tu koszta to 1,5%, to jest kosmos. VWRA/VWCE ma 0,22%, co i tak nie należy do najtańszych.