Wpis z mikrobloga

#rozkmina #neuropa #polityka

Tusek jako jedyny od czasów wprowadzenia reformy emerytalnej tak naprawdę zainteresował się tym systemem i jego przyszłością wprowadzając w nim takie korekty jak:

-likwidacja pomostówek

-wydłużenie wieku emerytalnego

-6-latkowie do szkół, czyli szybciej na rynku pracy

-zmiany w mundurówkach

czyli przeprowadził niepopularne reformy, których skutki sięgną daleko poza jego kadencje, a obecnie przysparzają mu bardziej wrogów niż przyjaciół.

Mając na uwadze, że demografia i emerytury to problem, który będzie nas dotykał jeszcze przez dziesiątki lat pewnie, to czy nie powinniśmy nazywać Tuska najbardziej odpowiedzialnym premierem od lat? Mimo wszystkich jego zaniedbań i miliona wad należy jednak zgodzić się z tą tezą.

Pozdrawiam i zapraszam do gównoburzy.
  • 125
  • Odpowiedz
a to mnie akurat mało boli.


@stekelenburg2: Co z tego, że ciebie to nie boli skoro jest to istotna sprawa z punktu widzenia podstaw istnienia państwa?

Wyobraź sobie w takim razie cięcia w wymiarze sprawiedliwości, które miałyby wpływ na jego działanie. To cię już zaboli, prawda, bo dotyczyłoby ciebie,
  • Odpowiedz
W tej rzeczywistości OFE inwestują pokaźny % swoich wpływów w obligację, co zwiększa zadłużenie i powoduje, że musisz to spłacić w podatkach. Zresztą samo przekazanie składek do OFE powoduje, że musimy zwiększyć zadłużenie, bo FUS ma deficyt i tylko go pogłębiamy.


@Yahoo_: Usilnie starasz się nam wmówić że to ogon macha psem a nie odwrotnie. Jak słyszę debilny argument że to OFE powodują wzrost zadłużenia to mnie #!$%@? bierze. Czy
  • Odpowiedz
Czyli nie należy likwidować pomostówek, nie trzeba zwiększać wieku emerytalnego, a OFE nie jest problemem.


@Yahoo_: Nie, odpowiedzialny rząd robiłby to niezależnie od sytuacji, jako pierwszą rzecz na początku swojej kadencji. Gdyby nie fakt, że koniunktura się zawaliła, to pewnie nadal obserwowalibyśmy politykę ciepłej wody, skróty z meczów Donalda w piłkę nożną z aktorami, odwiedziny dzieci w przedszkolach itp

Po 7 latach rządów nagle się obudzili i doznali objawienia że
  • Odpowiedz
@spluczka: Pewnie, odpowiedzialny rząd wziąłby sobie za wrogów od razu wszystkie grupy społeczne naraz, poodbierał przywileje, a potem lud na ulicach, wotum nieufności w ciągu 3 miesięcy, wybory i nowy rząd cofa wszystkie zmiany. Przynajmniej pół roku w plecy i jesteśmy w punkcie wyjścia.
  • Odpowiedz
Pewnie, odpowiedzialny rząd wziąłby sobie za wrogów od razu wszystkie grupy społeczne naraz, poodbierał przywileje, a potem lud na ulicach, wotum nieufności w ciągu 3 miesięcy, wybory i nowy rząd cofa wszystkie zmiany. Przynajmniej pół roku w plecy i jesteśmy w punkcie wyjścia.


@szczepqs: To dlaczego teraz nie było ludu na ulicach, w sytuacji załamania się koniunktury? Bredzisz.

Tusk liczył że w obliczu tłustych lat jakoś przebimba jedną-dwie kadencję. Może
  • Odpowiedz
@spluczka: Nie było ludu na ulicach? A co się dzisiaj działo w Gdańsku? Takie protesty jeszcze da się jakoś okiełznać, ale gdyby do akcji dołączyli wszyscy, którym rząd miałby nagle odebrać przywileje, to jest po ptokach.
  • Odpowiedz
Pewnie, odpowiedzialny rząd wziąłby sobie za wrogów od razu wszystkie grupy społeczne naraz, poodbierał przywileje, a potem lud na ulicach, wotum nieufności w ciągu 3 miesięcy, wybory i nowy rząd cofa wszystkie zmiany. Przynajmniej pół roku w plecy i jesteśmy w punkcie wyjścia.


@szczepqs: Podłączę się do wymiany zdań. Teza że rząd nie podejmował pewnych działań bojąc się reakcji na nie jest błędna. Tak jak mundurówki i inne przywileje można
  • Odpowiedz
@stekelenburg2: Co z tego, że ciebie to nie boli skoro jest to istotna sprawa z punktu widzenia podstaw istnienia państwa?


Wyobraź sobie w takim razie cięcia w wymiarze sprawiedliwości, które miałyby wpływ na jego działanie. To cię już zaboli, prawda, bo dotyczyłoby ciebie, tak?

I właśnie o to chodzi - nikogo nie obchodzi MON oprócz samego MON. Dlaczego? Bo wojsko widać jedynie na paradach, a społeczeństwo gówno wie o jego działaniu, potrzebach czy znaczeniu dla kraju. To jest właśnie
  • Odpowiedz
@szasznik: Oczywiście, zgadzam się. Cytat z mojego pierwszego komentarza w tym wątku:

Na dodatek to wszystko nie jest przeprowadzane w odpowiednim tempie (sporo kadencji po prostu zmarnował).


Ja tylko stoję w opozycji do tezy, że rząd powinien wszystko nagle zrewolucjonizować, bo to populizm i nierealne pomysły.
  • Odpowiedz
@szczepqs: jakie to protesty? pare setek związkowców zatrudnionych w budżetówce.

Jeżeli można wprowadzać dziś tego typu reformy, to tym bardziej - można je było wprowadzić 7 lat temu, w czasach koniunktury i silnej złotówki.

Polityka Tuska to: zamrożenie wysokości progów wolnych od podatku (średnia w Europie jest 10krotnie wyższa niż w Polsce), zwiększenie podatku vat (żeby bilans się zgadzał), zwiększanie deficytu budżetowego (bo budżet się nie zamyka i "nie ma
  • Odpowiedz
@Yahoo_: Kolego, powiem Ci więcej - z tej stówy na remont drogi pójdzie pewnie z 60 złotych, bo pensje urzędników też kosztują. Niemniej mechanizm jaki Ci zademonstrowałem sam w sobie nie generuje żadnej dziury budżetowej.
  • Odpowiedz
@stekelenburg2: Poza tym #!$%@?ąłeś jedną głupotę, którą właściwie sama tłumaczysz twoje wątpliwości:

Co to za podstawa, która co rok może być nowelizowana i dalej wszystko działa? Podstawą to jest Konstytucja, bo jest stabilna.


No to właśnie o to chodzi żeby finanse państwa były stabilne - tak jak przykład podawanej przez ciebie konstytucji - czego nowelizacja w połowie roku jest zaprzeczeniem. Nowelizacja = brak stabilności finansowej = niedobre. Tak samo chyba przyznasz, że częste zmiany w konstytucji czy ogólnie w prawie nie są
  • Odpowiedz
Usilnie starasz się nam wmówić że to ogon macha psem a nie odwrotnie. Jak słyszę debilny argument że to OFE powodują wzrost zadłużenia to mnie #!$%@? bierze. Czy to OFE przystawiły pistolet posłom do głowy i kazały uchwalić ustawy? Czy to OFE zapisały w ustawie ograniczenia ile mogą inwestować w akcje a ile w obligacje? OFE funkcjonują w rzeczywistości jaką dał im ustawodawca i kropka. Rząd pieprzy że to złe OFE przychodzą
  • Odpowiedz
@spluczka: Jest 5 tysięcy osób, we wrześniu było sto tysięcy. Faktycznie, dupa nie protesty.

Zrozum, ja nie twierdzę, że Tusk rządzi idealnie. Ja twierdzę, że to co Ty proponujesz (zmiana wszystkiego nagle i w jednej chwili) jest niemożliwe, bo w międzyczasie trzeba utrzymać władzę, żeby następcy wszystkiego nie cofnęli, trzeba robić politykę zagraniczną, krajową etc. Przede wszystkim - zajebiście trudno byłoby przekonać ludzi, że likwidacja jakiegoś ich przywileju jest konieczna
  • Odpowiedz
W FUS jest permanentny deficyt i zabranie z niego 100 i przekazanie do OFE sprawia, że tę 100 trzeba, gdzieś pożyczyć


@Yahoo_: To jest kwestia zarządzania budżetem, które jest do dupy, a nie wina OFE.
  • Odpowiedz