Wpis z mikrobloga

Chciałbym przenieść firmę za granicę, poza UE. Mam obecnie firmę w Polsce. Czy ktoś robił to na jakichś nieskomplikowanych zasadach?

To jest mam JDG na liniówce, pracuję na kontraktach i w od okolic marca, kwietnia 2022 będę przebywać poza Polską przez większość roku i mam już wszystkie tematy praktycznie ogarnięte żeby założyć firmę w innym kraju. Nie wiem teraz tylko jak to wygląda ze strony US w Polsce, idę i zamykam/zawieszam działalnosć i co dalej, żeby się do mnie US nie przyczepił? Zna ktoś kogoś obeznanego w tematach albo ma jakiś materiał bez komplikacji typu spółki itd.?

Niby mogę po prostu wyjechać, ale mam też tutaj mieszkanie i córkę i mogą być różne kombinacje - typu zostawię to mieszkanie jako alimenty na przykład?

Wspomóżcie radą mirki, mirabelki.

#rezydencjapodatkowa
#podatki
#programista15k
#firma
  • 11
  • Odpowiedz
@budus2: Obszerny temat zahaczasz, ciezko odpisac prosto i zwiezle. Zacznij od info gdzie bedziesz mieszkal, ile masz srednio przychodu, ile jestes w stanie przeznaczyc na zalozenie firmy, jaka forma dzialalnosci Cie interesuje, kim sa Twoi klienci, skad sa i wszelkie dodatkowe info, ktorego nie chcialo Ci sie napisac
  • Odpowiedz
@budus2: Ach pardon, juz wolam @ziemniaczor

@Djelon: Tak, ale tylko do pewnego stopnia. Jest interpretacja, ze nie bedac polskim rezydentem podatkowym, placisz podatek tylko od dochodu uzyskanego w Polsce.
O ile oczywiscie US nie zakwestionuje Twojego tzw Osrodka Interesow Zyciowych posiadajac mieszkanie i corke
  • Odpowiedz
@dant123: dla jasności - mój obecny klient jest i tak zagranicznym klientem, wysyła mi kasę a podatkami zajmuję się ja. Nie chcę kombinować i bawić się w fikcyjne przeniesienia itd. Zastanawiam się tylko czy nie przyczepi się do mnie US - ale i tak planuję wyjazd z Polski, po prostu staram się dowiedzieć co i jak muszę zrobić, żeby nie zostać z problemami. Na pewno wybiorę się do doradcy podatkowego :D
  • Odpowiedz