Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
#budujzwykopem #budownictwo #budowadomu #budujzchaferem
Stoję chyba przed jednym z najważniejszych wyboremem podczas budowy domu. Czym ogrzewać? Mam przy działce skrzynkę gazową. Jednak podczas budowy pokusiłem się o komin uniwersalny, gdyż rynek surowców używanych do ogrzewania oszalał. Mój sąsiad montuję pompę ciepła, 3 sąsiadów ma gaz, 1 pelet. W internecie ciężko o obiektywne info, wszędzie materiały-reklamy. Może chociaż tutaj ktoś napisze coś obiektywnie( ͡° ͜ʖ ͡°). Może ktoś zamontował pompę ciepła i żałuję lub gaz i żałuję?
DorodnyTucznik - #budujzwykopem #budownictwo #budowadomu #budujzchaferem
Stoję chyba ...

źródło: comment_1639309457MuFudhmuw7apnWExO3HOZm.jpg

Pobierz
  • 33
  • Odpowiedz
@programista15cm: Palenie w kominku to sama przyjemność, najbardziej upierdliwe jest przygotowanie drewna. Dobre drewno ciężko kupić (zawsze od leśnictwa), a potem trzeba je przygotować i składować. Co do peletu nie mam pojęcia. Najlepiej się pali z rozprowadzeniem powietrznym. Płaszcz wodny to bardziej jako dogrzanie do już innego źródła ciepła.
  • Odpowiedz
@Kapitan-Planeta: już na wodzie takie 'kominki' maja 15 lub 21 kW więc bez problemu starczy. Po prostu nie widzę sensu robić osobno kominka i kotłowni w xxi wieku. Zwłaszcza ze na drewnie żeby sie fajnie palilo dorzuca się dla zajawki więcej i to przyjmie bufor żeby oddać potem do kranu lub podlogowki
  • Odpowiedz
@programista15cm: Oj sens jest. Wychodzi bardzo tanio... Dobry kominek to jakieś 4k, rozprowadzenie z 3k, koszt komina nie wiem teraz. I to koniec, samo drewno wyjdzie poniżej 1k/rok. Żadnych rozprowadzeń, podłogówek, buforów, kąkuterków, nic się zepsuć nie może. Tylko kwestia filozofii jaką wyznajesz. Piszę z doświadczenia ojca: 17 lat palenia w kominku (jest bardzo zadowolony). A jak chcesz regulować sobie temperaturę z telefonu i nic więcej nie robić to zdecydowanie
  • Odpowiedz
@inko-gnito: Ale nie przy pelecie ziomus. Musisz mieć gdzie go magazynować. Przynajmniej tę tonę, później tak jak piszesz, dzwonisz, przywiozą, włożą gdzie trzeba… i skasują jak za zborze! A przy gazie, pompie? Wstawiasz urządzenie które ma 1m3 i koniec. Nic nie dowozisz, nic nie wybierasz z pieca. Sielanka.
  • Odpowiedz
@dzazzio: to ja jakiś dziwny jestem, bo mam tak samo przy pellecie właśnie ¯\_(ツ)_/¯ Więc nie rozumiem dlaczego dla pelletu liczysz koszt wybudowania kotłowni, a dla innych źródeł ciepła kosztu kotłowni nie chcesz liczyć.
  • Odpowiedz
@programista15cm: Ale bufor to nie jakieś magiczne urządzenie, które zwiększa sprawność kominka. Akumuluje ciepło. Taką samą funkcję pełni na przykład ożebrowanie kominka, są też specjalne wkłady akumulacyjne, można zrobić tunel... Są też piece akumulacyjne ze specjalnymi ławami, ale to już jest inna historia jeśli chodzi o koszty.
  • Odpowiedz
@Kapitan-Planeta: ale bufor to jest nieduzy koszt, zalezy jaka stary moc utrzymuje na kominku.
Jak masz ten kominek na pellet/drewno to na pellecie wystarczy maly ogien przez wiekszosc dnia, a jak palisz sobie drewnem to w kominku 15 kW sie robi blisko 11-15, a 21 tez blisko 15kW (jak wsadzisz tak srednio, po prostu).

To sie zastanow czy staremu jest potrzebne przez wiekszosc dnia tyle ile wklada, czy ma to
  • Odpowiedz
@programista15cm: Bufor nie jest drogi, ale cała hydraulika, podłogówka to już jest koszt.

Ojciec ma teoretycznie chyba 12 albo 15kw w tym kominku... Jak jest normalna zima to pali 2 razy dziennie i mu starcza (100m2), przy ostrym minusie 3 razy.

W kominku nie pali się w sposób jaki opisałeś. Robisz jeden wkład pod korek, cała komora, rozpalasz z pełnym dostępem powietrza i jak drewno zamieni się w węgiel, odcinasz
  • Odpowiedz