Wpis z mikrobloga

No #!$%@? nie mogę zdzierżyć. Wczoraj rozmawiałem z gościem typowy rocznik początku lat 90. Zakredytowany pod korek ale dobre wakacje co roku. Auto nowy talizman w lizingu. Rozmawiałem z nim o inflacji. Na moje argumenty o tym, że rząd celowo nic nie robi skutecznie, by ją ograniczyć odpowiedział: bardzo dobrze kredyt spłaci się niedługo nadgodzinami hehe. Stawki za pracę idą w górę, a rata taka sama hehe. Mój stary z matką wzięli kredyt za komuny na plac pod miastem to spłacili potem trzema wypłatami jak przyszła hiperinflacja hehe. Może u mnie będzie tak samo hehe. Jak rząd będzie chciał podnieść mocniej stopy to wyjdziemy na ulicę i na taczkę ich. Potem stwierdził, że ci którzy bali się kredytów i inwestycji sami sobie winni. Tak więc inflacja da w #!$%@? tym co chcieli coś odłożyć i nie korzystać z dobrodziejstw żymskich banksterow. To drobni ciułacze spłacą za takich kredyty. #bekazpisu #kredythipoteczny #inflacja #zalesie
  • 23
@Bubsy3D: Po prostu większość nie rozumie skutków negatywnych, jak straci pracę w sklepie niczego nie będzie mógł kupić, lub będzie kupował na kartki to pewnie zmięknnie, ale wtedy będzie już za późno.
Zaczniemy wtedy od nowa z pensją tak małą, że wyprawa na piwo do Czech będzie oznaka bogactwa. Oczywiście to raczej nie nastąpi i uda się zdusic inflację za wczasuj, a pan szczęśliwy kredyciarz będzie nieco mniej szczęśliwy
( ͡
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Bubsy3D: najwięcej zyskali ci, co wzięli kredyty 10-20 lat temu w PLN i dzisiaj kończą je spłacać. Reszta osób straci więcej lub mniej.
@powaznyczlowiek: no pewnie, że pieką, bo to taka sytuacja jaka jest przedstawiona na przykład w Big Short. Z ekonomicznego punktu widzenia osoby ostrożne powinny zyskać w czasie kryzysu, ale rządy (nie tylko polski), żeby utrzymać flow i nie #!$%@?ć się na głupi ryj przeciągają i pompują jeszcze bardziej bańkę, a my tracimy oszczędności. Ja też mam kredyt na mieszkanie, ale wziąłem stałe oprocentowanie na 5 lat, kupiłem mniejszą chatę, żeby rata
@Hakax: mam na mysli to że pieniądz traci na wartości przez inflacje. 1500zł dziś będzie warte mniej niż 3 lata temu.
A stopy procentowe nie dorównują inflacji.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kaspe: ja też z kredytem nie szarżowałem (czego btw oczywiście żałuję z perspektywy ostatnich 5 lat) tak więc to nie tak że się z tobą nie zgadzam.

Z drugiej strony co cię skłoniło do stałego oprocentowania skoro to na 5 lat tylko? ( ͡º ͜ʖ͡º)
@powaznyczlowiek: taka była oferta w ING, na dłużej niż 5 lat się nie dało, wyjściowo stałe oprocentowanie było identyczne jak WIBOR + marża banku, a spodziewałem się, że inflacja będzie szła w górę i RPP powinna podwyższyć stopy procentowe.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
wyjściowo stałe oprocentowanie było identyczne jak WIBOR + marża banku


@kaspe: dobra dobra ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°) ja też brałem kredyt w ING i doskonale wiem, że stałe kredyty były (i są) oprocentowane przynajmniej te 2-3% wyżej
@Bubsy3D: ale taka prawda - też jestem na dwóch hipotecznych i przez to ta inflacja boli mnie mniej, bo jeśli jeszcze weźmiesz pod uwagę procent składany inflacji przez 30 lat, to się okaże, że ten kredyt to jest za darmo, bo odsetki i tak zjada inflacja
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@kaspe: to chyba goły procent bez prowizji, ubezpieczeń i reszty szajsu który zostałeś zmuszony wziąć żeby takie kredyt dostać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Wybacz że ci nie wierzę, ale wystarczy szybko look w google żeby zobaczyć że aktualnie ING chce ponad 6%, a jeszcze parę miesięcy temu rozstrzał między zmienna a stała stopą wynosił blisko 2% a nie 0.2 xD

A ty mi tutaj próbujesz wmówić, że
@powaznyczlowiek: Mogę Ci zrobić screen z aplikacji, oprocentowanie kredytu to 3,76. Oczywiscie RRSO wychodzi większe, ale na cele porównawcze to po cholerę nam to. Kredyt był brany przed pandemią, przy dużej hossie w maju 2019 roku. Wiele ludzi się pukało w czoło, ze biorę stałe oprocentowanie. Wtedy WIBOR wynosił 1,72 a ING miało promocję na marżę 1,8 - więc tak jak napisałem stopa zmienna to było te 3,52% a oferta stałej