Wpis z mikrobloga

Mam w pracy taką Juleczkę, która cały czas opowiada o nierównościach społecznych, potrzebie wynagrodzenia gwarantowanego, mieszkaniach socjalnych dla wszystkich, Ta sama Juleczka od kilku miesięcy codziennie robi po 3-4h nadgodzin. Oczywiście nikt jej za to nie płaci. Trudno nawet powiedzieć co wtedy robi, bo wiecznie jest w niedoczasie, a z wieloma rzeczami wręcz zalega. Regularnie zgłasza natłok obowiązków i przepracowanie. Wreszcie wykrzyczała i wysiedziała sobie upragnioną podwyżkę. Tak się śmieszne złożyło, że od razu wpadła w drugi próg finansowy i ostatnia pensja była podobna do tej przed podwyżką. Zgadnijcie kto teraz jest największym liberałem w dziale. Taki obraz wasz, socjalisci.

#bekazlewactwa #socjalizm #antykapitalizm
  • 232
  • Odpowiedz
@Gaku745: A co mam odpowiedzieć :D Jak możecie oczekiwać merytoryki, kiedy sami jesteście odklejeni. Z jakiego tytułu miałaby wystąpić nadpłata? W podanym przykładzie masz wyliczone zaliczki odpowiednie do przychodu, żadnych ulg nie uwzględniamy. Co mi jeszcze powiesz? Może spróbuj fikołka, że jeśli znajdzie walizkę z pieniędzmi na ulicy, której wartość pokryje stratę wynikającą z wyższego podatku, to tak jakby właściwie go nie zapłaciła.
  • Odpowiedz
@Pryshlyak: A ja się zgadzam. Żeby pracodawca od początku pobierał zaliczki na drugi próg podatkowy, to pracownik powinien złożyć oświadczenie na początku roku. Ja nigdy nie składałem takiego oświadczenia - jakbym rzucił robotę albo mnie #!$%@? po pół roku, to bym musiał czekać do kwietnia czy maja kolejnego roku żeby odzyskać swoje nadpłacone pieniądze.
Tutaj więcej wyjaśnione
https://karolinaniedzielska.pl/przekroczenie-ii-progu-podatkowego-w-trakcie-miesiaca/
  • Odpowiedz
To, że podwyżka pensji, nawet wprowadzająca typiarę w drugi próg, nigdy nie spowoduje, że pensja będzie podobna jak przed podwyżką. lol


@Przypadkowy: A uściślając - przekroczyła próg przychodu w danym roku akurat w miesiącu w którym dostała podwyżkę. Więc możliwe jest że na jej konto pomimo podwyżki, do końca roku będzie wpływała mniejsza pensja.
  • Odpowiedz
Masz rację, ale to wynika z wyjątkowej sytuacji obliżenia pierwszego progu podatkowego


@Gaku745: wyjątkowej sytuacji obniżenia progu podatkowego?

To po prostu wynika z tego, że dochody są opodatkowane w ujęciu rocznym a nie miesięcznym. Dlatego ten podatek który płaci pracodawca nazywa się zaliczką na podatek dochodowy - zaliczką, bo zostanie rozliczony po zakończeniu roku. Jeśli poprosisz pracodawcę to będzie odprowadzał zaliczki od 32% od początku (czyli co miesiąc opodatkuje 7127zł w
  • Odpowiedz
  • 6
@Przypadkowy Przeczytałem i nie jest to sytuacja opisana przeze mnie. Mówimy o sytuacji, w której zaliczki są płacone odpowiednio do przychodu. Przykład z artykułu nijak się ma do twoich kocopołówi tego co twierdziłeś od poczatku.
  • Odpowiedz
@Przypadkowy: no chodzi mi o sytuację jak z tego artykułu np.
https://www.money.pl/gospodarka/prog-podatkowy-w-pit-rzesza-polakow-z-nizszymi-pensjami-za-listopad-6450957470680705a.html
ludzie pod koniec roku wpadają w drugi próg i z tego powodu dostają niższe pensje za ten ostatni miesiąc czy dwa
a gdyby w tym samym czasie otrzymali podwyżkę, która nieco "skontrowałaby" te niższe pensje i podniosła je - pomimo wyższego opodatkowania - z powrotem na poziom z miesięcy styczeń - październik na przykład.
  • Odpowiedz
@Pryshlyak: od początku twierdziłem to, że:
- nie masz pojęcia o działaniu progów podatkowych,
- typiara dostanie prędzej czy później znacząco podwyższoną pensję.
Podwyżki pensji i progi podatkowe nie działają tak, że przy wpadnięciu w drugi próg pensja pozostaje taka sama lol.
  • Odpowiedz
@Przypadkowy: Wybacz, że to powiem, ale już mnie męczy ta rozmowa - jesteś zwyczajnie głupi i nie dotarło do Ciebie nic co zostało tu napisane. Po ostatnim poście to nawet mam wątpliwości czy ty w ogóle pracujesz....
  • Odpowiedz
@Pienio69: Ok, rozumiem teraz wszystko. To ma nawet sens, dziękuję. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Pryshlyak: Dobra, postanowiłem się trochę pobawić tym kalkulatorem na swoją własną rękę. Dobrze to liczę @Pienio69 ?

W Polsce za rok 2021 obowiązują dwa progi podatkowe: 17% dla dochodów do 85 528 zł, oraz 32% od pozostałych dochodów których się dorobiłeś po przekroczeniu granicy 85 528 zł w ciągu roku.

Twoja dziewczynka
  • Odpowiedz
@genocidegeneral: nie chce mi się tego czytać. Generalna zasada jest taka, że przy wpadnięciu w wyższy próg podatkowy wyższą stawkę podatkową stosuje się do tej części pensji, która "wystaje" ponad niższy próg podatkowy. Dlatego zawsze od strony finansowej opłaca się dostać podwyżkę. Tego właśnie nie rozumie op. xD

Przejściowo zaliczki miesięczne może wyliczane są w inny sposób, ale prędzej czy później, w rocznym zeznaniu podatkowym, następuje wyrównanie, aby wyżej napisana przeze
  • Odpowiedz
@Przypadkowy: Gościu malinowy, w którym miejscu napisałem, że wpadając w drugi próg podatkowy zarabia się mniej? Napisałem jedynie, że w tej konkretnej sytuacji podwyżka zbiegła się w czasie z przekroczeniem progu podatkowego, co było bolesne dla Juleczki, bo mimo naliczonej podwyżki dostała przelew podobny do poprzednich. Sprułeś się a tu się okazuje, że zwyczajnie masz problem z czytaniem ze zrozumieniem.
  • Odpowiedz
@Pryshlyak: No to powiedz tej Juleczce, że na rozliczeniu podatkowym dostanie zwrot, więc suma sumarum i tak zarobi więcej, niż by zarobiła bez podwyżki, ponieważ tak działają progi podatkowe xD
  • Odpowiedz
Gościu malinowy, w którym miejscu napisałem, że wpadając w drugi próg podatkowy zarabia się mniej?


@Pryshlyak: ano w tym miejscu, gościu malinowy, w którym na mój komentarz, że ona dostanie wyrównanie w zeznaniu podatkowym, wyśmiałeś mnie w odpowiedzi.

Taguj #samozaoranie xD
  • Odpowiedz