Wpis z mikrobloga

Mirki jak bym miał pozwolenie na broń do celów sportowych, to mógłbym dołączyć do PZŁ ukończyć ten staż i jeździć na polowania. Czy musiałbym mieć pozwolenie na broń do celów łowieckich? #lowiectwo #bron
  • 21
@dondasher: już kiedyś zadałem takie pytanie, żadnej konkretnej odpowiedzi nie uzyskałem. Ogólnie to żadnych przeciwwskazań prawnych nie ma ale to pewnie do czasu aż się ktoś przypierdzieli.
@wiesiu2: @dondasher:
Prawo łowieckie.

Art. 42.2.2)

Podczas polowania uprawniony do jego wykonywania zobowiązany jest posiadać pozwolenie na posiadanie broni myśliwskiej lub inny dokument uprawniający do jej posiadania, jeżeli wykonuje polowanie za pomocą broni przeznaczonej do celów łowieckich;


oraz
Art. 42aa 12):

Zabrania się wchodzenia w posiadanie zwierzyny za pomocą broni i amunicji innej niż myśliwska,


Więc nie, nie można polować z bronią sportową.
@dondasher: Możesz. Większość osób z pozwoleniem do celów sportowych ma też pozwolenie do celów kolekcjonerskich.
Tak jak Wasiu pisze -- możesz kupić broń i zarejestrować ją do celu sportowego i łowieckiego równocześnie. Ale sensu większego do celu sportowego to chyba nie ma.
@Polinik: Interesuje sie też strzelectwem sportowym, lubie środowiska typu strzelnica i niedługo dołączam do klubu, więc może kiedyś na jakieś zawody PZSS albo coś takiego sie przyda. Dziękuje wam za odpowiedź!
ma tylko przy poważniejszych zawodach gdzie broń musi być sportowa


@wiesiu2:
Hmm... Nie kojarzę regulaminu, w którym jest wymóg, że broń użyta na zawodach musi być zarejestrowana do celów sportowych. Są wymieniane parametry, które broń musi spełnić, ale celu rejestracji nie jeszcze nie widziałem.
Podrzucisz jakiś?
@Polinik: @wiesiu2: @dondasher: Trochę będę się sprzeczał, w zapisie jest zapis o "broni myśliwskiej" a nie o "broni do celów myśliwskich". Broń myśliwska to broń spełniająca minimalne normy do odstrzału zwierząt zawartych w "Warunkach wykonywania polowania - Szczegółowe warunki wykonywania polowania i znakowania tusz."

Wg, tego dokumentu

1. Do wykonywania polowania oraz odstrzału zwierząt stanowiących nadzwyczajne zagrożenie dla życia, zdrowia lub gospodarki człowieka dopuszczona jest wyłącznie myśliwskabroń palna
@dondasher: Pozwolenie sportowe to w tej chwili najbardziej wszechstronne pozwolenie. Kupisz na to właściwie każdą broń i nie ma sensu pakować się w pozwolenie łowieckie.
Natomiast jeśli chcesz zostać też myśliwym to w porównaniu do całego szkolenia i reszty procedur, pozwolenie łowieckie będzie właściwie formalnością.

Na samo łowieckie nie kupisz broni bocznego zapłonu (chyba) i broni krótkiej. Na sportowe kupisz wszystko.
Hmm... Nie kojarzę regulaminu, w którym jest wymóg, że broń użyta na zawodach musi być zarejestrowana do celów sportowych. Są wymieniane parametry, które broń musi spełnić, ale celu rejestracji nie jeszcze nie widziałem.

Podrzucisz jakiś?


@Polinik: na tą chwilę takiego regulaminu pod ręką nie mam, nie pamiętam też gdzie o tym czytałem ale na 100% gdzieś taki zapis widziałem :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Polinik: a mozna te sama bron wpisac do ksiazeczki jako kategorie sportowa i druga pozycja jako kolekcjonerska do celow sportowych? Wtedy jak nie wyrobie startow i strace nieszczesna licencje pzss to nie ma podstaw do zabrania broni, gdyz stoi jeszcze na kolekcji? No i rozumiem, ze na taka akcje trace wtedy dwie promesy zamiast normalnie jednej
@Polinik: na tą chwilę takiego regulaminu pod ręką nie mam, nie pamiętam też gdzie o tym czytałem ale na 100% gdzieś taki zapis widziałem :)


@wiesiu2: mysle ze oba pytania sa dosc podobne do siebie, w koncu mozesz akma zarejestrowac jako mysliwska i walic na polowaniach, to co zeby zrobic zawody sportowe to musisz dodatkowo rejestrowac jako sportową?
@Zerp na zawodach możesz strzelać z dowolnej broni, o ile rodzaj/kaliber nie jest wykluczony z danej konkurencji. Nie musi być zarejestowana na sportową.
a mozna te sama bron wpisac do ksiazeczki jako kategorie sportowa i druga pozycja jako kolekcjonerska do celow sportowych? Wtedy jak nie wyrobie startow i strace nieszczesna licencje pzss to nie ma podstaw do zabrania broni, gdyz stoi jeszcze na kolekcji? No i rozumiem, ze na taka akcje trace wtedy dwie promesy zamiast normalnie jednej


@astrogator: Możesz, ale to nie ma sensu. Jak nie przedłużysz licencji PZSS to i tak Ci
No i rozumiem, ze na taka akcje trace wtedy dwie promesy zamiast normalnie jednej


@astrogator:
Nie, promesę zużywasz na zakup broni, nie na rejestrację na jakiś cel. Promesę oddajesz sprzedającemu podczas zakupu a nie do WPA podczas rejestracji, więc oddajesz jedną.
na zawodach możesz strzelać z dowolnej broni, o ile rodzaj/kaliber nie jest wykluczony z danej konkurencji. Nie musi być zarejestowana na sportową.


@jurii: no wlasnie, wiec czemu na polowaniach mialbys tylko móc strzelac z broni zarejestrowanej jako myśliwska a nie jako sportowa jesli spelnia wymagania broni mysliwskiej?