Wpis z mikrobloga

@bruuh: no to wystawiaj fakturę z wyszczególnieniem usług stricte koderskich (za które zapłacisz 12%) i tych które podchodzą pod 8,5% oddzielnie (o ile realnie podchodzą pod to).

To nie jest tak, że płacisz 12% i już. Jak wykonujesz np. 50% czasu jedno, 50% drugie, to płacisz podatek proporcjonalnie do tego co wykonujesz - za każdy rodzaj usługi inną stawkę ryczałtu.
  • Odpowiedz
@bruuh: o musze sie rozejrzec bo tez devops here z planem przejscia na ryczalt. a takie 8.5 zamiast 15/12 brzmi dobrze.
@Namyslaw: tylko gdzie jest granica programowania? jak pisze skrypty ktore automatyzuja rzeczy zwiazane z architektura to jednak wg mnie nie jest programowanie. programowac to sobie mozna jakas aplikacje i malo ktory devops "programuje"
  • Odpowiedz
@bruuh: Jeśli pracujesz jako devops to jest duża szansa, że Ciebie dotyczy i może warto zainwestować w tą godzinę konsultacji księgowej? Kolejna sprawa to, że możesz odpytać u siebie w kontraktowni. Jak to jakaś duża kontraktownia to na pewno mają doradcę od umów i może coś podpowiedzą.
Sprawdź też co masz w umowie zapisane.
  • Odpowiedz
@uketrab: tak teraz jak już wiem że jest szansa że się na to łapię to poruszę temat dalej, po prostu chciałem się wstępnie zweryfikować na wykopie czy jest sens poświęcać na to czas w ogóle
  • Odpowiedz
@daczka92: tak jak piszesz, programowanie to jest pisanie programu, który się kompiluje i posiada jakąś logikę funkcjonalną. Napisanie automatyzacji deploymentu infrastruktury to nie jest programowanie.
  • Odpowiedz
@uketrab: orientujesz się, czy jeśli rozdzielę zadania programistyczne od devopsowych, to muszę zacząć prowadzić jakiś rejestr tych prac ?

Powiedzmy: programowałem 3/4 czasu, 1/4 wdrażałem na AWS + jakieś monitorowanie, obsługa serwerow itp.

Będę musiał jakoś udowodnić czas spędzony na 1 i 2 zadaniu w razie kontroli ?
  • Odpowiedz
@szlizewsi: najlepiej zapytać księgowej. Myślę, że te 3,5% to nie jest warte zachodu. W razie kontroli moga chcieć jakieś potwierdzenie, ale przecież masz NDA podpisane z klientem i nie pokażesz urzędnikowi kodu, który stworzyłeś na potrzeby banku :)
To jest posrane.
  • Odpowiedz
@szlizewsi: IMHO powinieneś ten podział mieć jakoś ewidencjonowany na wypadek kontroli. Bo inaczej to jak? na oko będziesz to dzielił? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeden z mirków pewien czas temu zalinkował interpretację najbardziej podchodzącą pod obowiązki DevOps: https://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczegoly/szczegoly-interpretacji-indywidualnej.xhtml?dokumentId=618286&poziomDostepu=PUB&indexAccordionPanel=-1#tresc

Generalnie z tego co wiem, to 8,5% można zastosować do usług, które nie są związane z oprogramowaniem (jakkolwiek to interpretować..)
  • Odpowiedz
@bruuh: trzeba ukrócić eldorado programistów i opodatkować ich normalnie według progów 18% i 32%. Dosyć jednoosobowych działalności gospodarczych, czyli etatowych pracowników udających firmy, którzy mają od pracodawcy mutlisporta, komputer oraz 14dni urlopu.
  • Odpowiedz
Dla zainteresowanych odpowiedź brzmi TAK, devops może skorzystać w nowym wale z ryczałtu ze stawką 8.5% ( ͡° ͜ʖ ͡°) jest natomiast kilka rzeczy o które trzeba zadbać:
- trzeba zerknąć na PKWIU z >2015r i określić swój zakres usług, devopsowe wpadają w 8.5%
- wystąpić o interpretacje do GUS w przypadku swojej działalności żeby mieć potem papier którym można pomachać kontroli z US
- odpowiednio sformułować umowę z klientem żeby wyszczególnić zakres usług, żeby tam nie było jakiś ogólników do których mogą się przyczepić przy ew. kontroli
- wystawiając fakture trzeba rozdzielić pozycje które podpadają pod 8.5% i 12% jeśli wykonujecie mieszane usługi
- przy kontroli mieć dowód na to co się robiło
  • Odpowiedz