Wpis z mikrobloga

@r4do5: No bo to nie są dobre książki.
Dobre książki to:
Międzynarodowy turniej arcymistrzów Neuhausen - Zurych 1953
Mój System
Panczenko końcówki
Moi Wielcy poprzednicy
tajemnice gry taktycznej też jest ciekawe
no kwestia też poziomu gry.
Książki które napsiałem ... no trzeba cokolwiek coś rozumieć, spoko też jest książka Spisaka z rozpisanymi motywami taktycznymi, b mało treści prawie same zadania ale człowiek może sie zapozanc co i jak.
Ech Skandynawską gra...
@Czessplejer: Mnie się podoba książka „The Complete Idiot's Guide to Chess, second edition” Patrick Wolff. To jest książka przeznaczona dla osób, które zaczynają od zera ale dzięki niej dowiedziałem się, że jednak nie znałem dobrze zasad…

Chociaż też nie jest pozbawiona wad, bo np. autor podaje ogólne zasady co do otwarć a następnie pokazuje dwie partie, które mają to zobrazować (obronę sycylijską i gambit hetmański), które kompletnie łamią te zasady.

Dla
@nigdy_mnie_nie_zbanujecie: z wydawnictwa RM nie polecam za wiele książek, chyba "Moi Wielcy poprzednicy" tylko.
Ogólnie książki debiutowe po polsku szybko są nieaktualne.

Ja do skandynawskiej poleciłbym
https://www.amazon.pl/Scandinavian-Move-Cyrus-Lakdawala/dp/1781940096/ref=sr_1_1?__mk_pl_PL=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3%91&keywords=move+by+move+scandinavian&qid=1638229728&sr=8-1
gdzie masz dużo opisów po co i dlaczego, mniej koncentracji na drzewie wariantów (jak sporo grasz i na tym Ci zależy to sobie sprawdzisz nowinki w necie).

A jak jesteś początkującym, to czytanie książek do danego debiutu jak jeszcze nie znasz otwarć w ogóle
@Futyporyt27: oni dużo mają książek z tej serii. najlepiej poszukać jakiejś na amazonie co ma przykładowy rozdział i zobaczyć jak jest napisana (chociaż różni autorzy zdarzali się w tej serii więc może być różnie - do tego debiutu ma okej opinie).

Ja natomiast ucząc się z polskich książek kiedyś miałem wylistowane warianty bez opisanych planów i na końcu było z lepszą białych (gdzie nie było oczywiste dlaczego) lub legendarne "niejasna" i