Wpis z mikrobloga

#programowanie #programista15k #ios

Czesc, przy okazji zmiany pracy zastanawiam sie nad przejsciem na MACa. Do tej pory pracuje na zestawie Windows + VM z roznymi linuxami (ubuntu/fedora) i wydaje mi sie ze pojscie w strone iOS moze byc dla mnie wygodniejsze.

Na codzien pracuje z pythonem (głównie django + angular/vue i czasami wpadnie projektu typu data engineering). Przy przegladaniu reddita trafilem na info ze pierwsza wersja M1 miala jakies problemy ze wspolpraca z django i dockerami.

Czy jakis dev klepiacy Django na MAC z czipem M1 i moglby poradzic czy faktycznie jest z tym jakis problem, czy nie ma sie co przejmowac i mozna przechodzic?
  • 17
@Avalonland:
Jak faktycznie masz doświadczenie i pracujesz zawodowo i nic ci nie przeszkadza w systemach z którymi robisz to na siłę bym nie zmieniał, będziesz cię irytowało, że wyrobione nawyki nie działają. Jak cię jara jabłko i chcesz ten odruch pokonać w imię religii apple to możesz kupić.
@Avalonland: cytat 1:
tylko nie MacBook, grzeje się toto (na spotkaniach w biurze tylko słyszymy jak któryś próbuje co chwilę wystartować jak odrzutowiec), odblaskowy ekran, brak normalnej klawiatury (nie wiem jak programista może pracować na czymś co nie ma del, home, end, pgup i pgdown), brak normalnych złączy.

System operacyjny to kpina, a podejście do klienta najlepiej widać na spolszczeniu tego systemu, google translator by się lepiej spisał, ale apple jeszcze
@Avalonland:
- M1 nie obsługuje więcej niż 1 dodatkowego monitora
- Docker desktop to wirtualka
- Docker na M1 musi robić emulację x86
- Nie ma środkowego przycisku myszy na padzie
- Obsługa wielu okienek to absurd, są pod jednym przyciskiem i nie można wielu okien na jednym pasku pokazać (np InteliJ), cmd+TAB nie przełącza między oknami a między aplikacjami
- Możliwości customizacji interfejsu są mniejsze niż w windowsie 95

Pewnie
@Djelon:
1. Bzdura
2. Nie wiem, jak to jest pod maską
3. Bzdura
4. Klik dwoma palcami
5. Co kto lubi, dla mnie wygodniejsze i bardziej intuicyjne niż w Windows.

O Macu to chyba tylko czytałeś i ewentualnie na witrynie przez szybę widziałeś.

@Djelon: M1 się nie grzeje. Jeszcze nigdy nie słyszałem wentylatorów w swoim Pro. Unity3D i Visual Studio odpalone na okrągło. Nawet grając w World of Tanks obudowa
3. Bzdura


@Kolorowezworki: argumenty proszę, Docker Desktop do uruchamiania obrazów x86/amd64 na arm64 używa emulacji (chyba qemu). O dopóki nie masz obrazu natywnie na arm64 to jedzie z emulacją. A nikt normalny nie buduje obrazów arm64 bo po co?

4. Klik dwoma palcami


@Kolorowezworki: to robi prawy klawisz a nie środkowy

5. Co kto lubi


@Kolorowezworki: co kto lubi to sobie wyklika w ustawieniach w windowsie albo linuksie, na
Docker Desktop do uruchamiania obrazów x86/amd64 na arm64 używa emulacji (chyba qemu)


@Djelon: tak, ale nie QEmu tylko Hypervisor.framework, w końcu do tego by działał Docker potrzebujesz jądra Linuksa.

A nikt normalny nie buduje obrazów arm64 bo po co?


No właśnie coraz częściej budują. Dlaczego? Bo wszystkie chmury ładują górę hajsu w to by ludzie zaczęli używać ARM64. Np. Oracle daje za darmo dostęp na rok do ich maszyn, AWS daje
No właśnie coraz częściej budują. Dlaczego? Bo wszystkie chmury ładują górę hajsu w to by ludzie zaczęli używać ARM64. Np. Oracle daje za darmo dostęp na rok do ich maszyn, AWS daje absurdalne obniżki jeśli weźmiesz serwery z ARM64. A nawet w domach coraz częściej jest ARM dostępny, czy jako RPi czy jako NASy.


@Hauleth: każda normalna firma trzyma się od tego z daleka

Ale do czego Ci konkretnie klawisz środkowy
@Djelon: ctrl+a w macOS w polu tekstowym.

Co do otwierania linków to masz Cmd + klik i otwierasz w nowej zakładce. Tak samo jak robisz z glaskadłami gdziekolwiek indziej
@Djelon: Co do "kwestia przyzwyczajenia" to każdy OS ma swoje zady i walety. Szczerze powiedziawszy to nie powiedziałbym, że którykolwiek z systemów jest tutaj w jakikolwiek sposób wyróżniający się i wszędzie są strasznie upierdliwe rzeczy jak i rzeczy fajne. Ludzie jednak z jakiegoś powodu uwzięli się, że "Apple najgorsze". Zarówno GNU/Linux, *BSD, Windows, Plan9, BeOS, etc. ma pełno upierdliwych rzeczy poukrywanych po kątach i jeśli ktoś twierdzi inaczej, to jest zakłamany