Wpis z mikrobloga

Głupie pytanie: czy jest tu ktoś, kto wyobrażał sobie czerwie z Diuny inaczej niż jest to zazwyczaj przedstawiane? Generalnie z tego co widziałem, to są tylko dwa przedstawienia: cylindryczna glizda z wielką mordą albo cylindryczna glizda z mordą podzieloną na 3 (nie pamiętam nawet czy to było opisane w książce, czy to inwencja któregoś ilustratora). Nie wiem z czego to wynika, ale ja zawsze wyobrażałem sobie czerwie pustyni jak nasze krocionogi https://imgur.com/Pq9OK40 - rzędy nóg wzdłuż całego ciała, segmenty pancerza i normalny łeb, z oczami, szczękoczułkami i co tam jeszcze. A nie galaretowatą tubę.

Miał ktoś równie odmienne wyobrażenie?
#diuna #scifi #ksiazki
Pobierz Goryptic - Głupie pytanie: czy jest tu ktoś, kto wyobrażał sobie czerwie z Diuny inac...
źródło: comment_1638189572rMUYxj19G79C1BTSgX839N.jpg
  • 9
@Goryptic: ja najpierw kojarzyłem ten z trójdzielną gębą (bodaj z gry z lat dwutysięcznych), a później z okładek ten z płaską mordą (taki jak w filmie).
Jak czytałem to już miałem narzucone te dwa warianty w głowie i w sumie inny mi do głowy nie przyszedł?

Ciekawostka: W latach 90tych popularny był film Tremors (Wstrząsy) - taki cheezy horror amerykański o podziemnych robakach-potworkach mordujących ludzi, widziałem go na VHS z 5
@graf_zero: no właśnie czytałem, ale Diuna to nie jest najbardziej bogata w opisy ani precyzjna w tym temacie powieść... Większość obiektów nie jest nigdy opisana z wyglądu, tylko z funkcji, i na podstawie funkcji masz sam wydedukować co autor miał na myśli. I ja się domyśliłem, że czerwie muszą mieć nóżki, inaczej jak by się tak szybko poruszały pod piaskiem? Jakby piasek przechodził w nich środkiem, to by godzinami pokonywały nawet
no właśnie czytałem, ale Diuna to nie jest najbardziej bogata w opisy ani precyzjna w tym temacie powieść... Większość obiektów nie jest nigdy opisana z wyglądu, tylko z funkcji, i na podstawie funkcji masz sam wydedukować co autor miał na myśli.


@Goryptic: owszem, ale przy opisie dosiadania czerwi, gdzie było wyjaśnione jak działają haki można było zrozumieć jak wygląda czerw.

A co do ruchu to nie połyka piasku tylko się przeciska
cylindryczna glizda z mordą podzieloną na 3


@Goryptic: Dokładnie tak sobie zawsze wyobrażałem czerwia. Cylindryczny kształt z mordą podzieloną na 3, w celu lepszej penetracji. Taki dziób, trochę jak lodołamacz. Glizdy również przyjmują odpowiedni kształt podczas poruszania się pod ziemią(szpica z przodu). Ta cylindryczna glizda bez dzioba z przodu(i przedstawiona na filmie) nigdy do mnie nie przemawiała. Natomiast dodanie do tego wszystkiego nóg? No way.