Wpis z mikrobloga

#inzynieria #mechanika #polibuda #politechnika #technika #cad #metodynumeryczne #ansys

Uszanowanko,
jestem o krok od przechrzczenia się z pracownika akademickiego na uczciwą pracę w przemyśle. Z wykształcenia inżynier chemik/procesowiec, mając na oku kilka potencjalnych stanowisk chciałbym rozszerzyć swoją zdolność modelowania CFD o analizę wytrzymałościową MES i ogółem, wytrzymkę, korzystając m. in. z faktu iż ANSYS Mechanical w wersji studenckiej jest w zasadzie darmowy. Przy okazji też ogółem chciałbym sobie przypomnieć jakieś kluczowe informacje z mechaniki. I tu pojawiają się moje dwa pytania:

1) poszukuję dobrej pozycji nt mechaniki i wytrzymki materiałów, takiej nie bezsensownie akademickiej, ale jednak porządkującej pewne pojęcia i najlepiej, zawierającej przykłady obliczeniowe;
2) coś podobnego, stricte pod MES i przykłady/teorię z analizy wytrzymałościowej?

Byłbym wdzięczny za wskazówki. Nawet lepiej jeżeli byłaby to literatura anglojęzyczna albo jakieś kanały tematyczne, rzetelne tutoriale.
  • 9
@ciastek166:
No ma to swoje wady i zalety. W gruncie rzeczy chcę po prostu poszerzyć swoje kwalifikacje do szukania poważnego zatrudnienia, bo same zainteresowania na dobrą sprawę mam dość szerokie i w wielu inżynierskich zawodach bym się odnalazł. Mój kierunek jest z jednej strony wciąż dość uniwersalny, mam przygotowanie z mechaniki płynów, operacji jednostkowych, procesów przenoszenia, termodynamiki, inżynierii reakcji chemicznych, no ale z drugiej jednak nieco bardziej specyficzny aniżeli np. taka
@ciastek166: Tak dość w rozwinięty sposób opisałem swoją sytuację i przemyślenia, bo może akurat wyrwiesz mnie z jakiegoś błędnego podejścia albo błędu, jeżeli tylko będzie Ci się chciało czytać haha. W gruncie rzeczy jestem do potencjalnej zmiany pracy nastawiony jednocześnie bardzo entuzjastycznie, jak i jestem totalnie przerażony że wyląduję na bruku zawodowym.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@fantazm: Pozwól, że zawołam @Bogdan191 (specjalista od symulacji na wykopie) oraz #fea. Ogółem to na początek radziłbym zdefiniować czy chcesz iść w MES czy w CFD bo obydwie te dziedziny rządzą się swoimi prawami. Jeśli bys postanowił iść w stronę MES musiałbyś ogarnąć właściwości mechaniczne stali oraz jakąś prosta mechanikę i podstawy konstrukcji maszyn. Książka polecona u góry jest całkiem ok. Rozmowy w tej branży rzadko opierają się czysto na
@ciastek166: Oczywiście, że pozwolę, jeżeli tylko się nie obruszą za zawracanie głowy jakimś dylematami pionka z wykopu :D.

Rozmowy w tej branży rzadko opierają się czysto na sofcie głównie zjawiska/fizyka.

Poniekąd tak podejrzewałem, inżynier bez fizyki to dupa a nie inżynier, bezrozumnie klikać opcje solvera w GUI to każda małpa potrafiłaby. Tak jak mówiłem, z CFD mam już pewne doświadczenia i wiem całkiem dużo, jak na osobę która się tym zawodowo
@fantazm ogólnie MES i symulacje to bym podzielił na teorie, praktykę i przedmiot symulowany. Najlepiej moim zdaniem uczyć się pierwsze przedmiotu symulowanego, później wstęp do teorii i podstaw MES, później praktyka i obsługa programu a później znowu powrót do teorii symulacji, fizyki, wytrzymałości, materiałów itp. Przykładowo dla analiz wytrzymałościowych mógłbyś zacząć mniej więcej tak:
- podstawy mechaniki i wytrzymałości, statyka, materiały itp
- później podstawy metod numerycznych ale bez uczenia się jakiś