Wpis z mikrobloga

W najnowszym odcinku "Jedź bezpiecznie" poruszono ciekawy temat. Piesi mają pierwszeństwo na przejściu dla pieszych i podczas wchodzenia na przejście dla pieszych. Jeżeli tramwaj dojeżdża do przejścia dla pieszych, to ma pierwszeństwo przed pieszymi. Jednej rzeczy jednak nie rozumiem. Spójrzcie na film dokładnie w 00:45: https://krakow.tvp.pl/1279100/jedz-bezpiecznie Samochód zbliża się do przejścia. Przed przejściem stoją piesi. Z jednej strony samochód musi ustąpić im pierwszeństwa, bo piesi mają pierwszeństwo i jak dojdzie do potrącenia, to kierowca będzie winny. Z drugiej strony piesi nie mogą wejść na przejście dla pieszych, bo tramwaj zbliża się do zebry. Kierowca nie powinien więc zatrzymywać się przed przejściem, bo w ten sposób zachęci pieszych do wejścia na zebrę, a przecież jedzie tramwaj. Jednak jeżeli się nie zatrzyma, to pieszy też może wejść na zebrę i kierowca potrąci pieszego i będzie winny. Więc jak się zatrzymam, to źle, bo zachęcam pieszych do wejścia pod tramwaj, ale jak pojadę, to też źle, bo mogę potrącić pieszego ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#prawojazdy #jedzbezpiecznie
dziobnij2 - W najnowszym odcinku "Jedź bezpiecznie" poruszono ciekawy temat. Piesi ma...

źródło: comment_1638080966ipKehIApGwTApYYw1VNmGY.jpg

Pobierz
  • 93
nie ma czegoś takiego jak zachęcanie pieszego do czekolowiek xD


@BajerOp: cały szkopuł w tym, że na filmie wielki znawca mówi całkiem odwrotnie, czyli nie zachęcać do wejścia pieszego na pasy poprzez zatrzymywanie się.

I bądź tu mądry ¯\_(ツ)_/¯
Więc jak się zatrzymam, to źle, bo zachęcam pieszych do wejścia pod tramwaj, ale jak pojadę, to też źle, bo mogę potrącić pieszego


@dziobnij2: w #!$%@? niebezpieczne przejście. powinni to jakoś przebudować, albo światła wstawić.
Ty masz robić swoje czyli ustąpić a pieszy ma robić swoje i ustąpić tramwajowi. Więc tramwaj przejeżdża ty stoisz, pieszy potem idzie ty nadal stoisz i jak przejdzie jedziesz. Czy to takie trudne?


@BajerOp: Ustąpienie pierwszeństwa to po prostu takie zachowanie w którym nie dojdzie do wymuszenia pierwszeństwa. Skoro nie zmusisz pieszego do zatrzymania, spowolnienia kroku lub zmiany jego kierunku ruchu to przejeżdżając przed nim nie wymusisz na nim pierwszeństwa.
@dziobnij2: Niby #!$%@? akcja ALE nie jest to sytuacja PATOWA, tylko bardzo #!$%@? czasowo
najpierw tramwaj potem pieszy potem samochód

Jak juz musi być taki styl drogi to nie powinno być przejść dla pieszych gdzie jest jednocześnie samochód i tramwaj bez sygnalizacji
@dziobnij2: Hej, dosłownie dwa dni temu miałem taką sytuację, samochód zasłonił mi na przejściu tramwaj. Wszedłem i gdyby nie jechał powoli i wychamował, to bym tu z wami nie mirkował.
ja po prostu macham kierowcy, żeby jechał i pokazuję, że i tak czekam aż tramwaj przejedzie


@RRybak: ja tak nie robię i nie lubię jak ktoś tak robi w stosunku do mnie, i tak nie ruszę bo w razie gdyby zmienił zdanie, to ja stracę prawko, a skoro już się zatrzymałem, to właśnie po to żeby mu ustąpić.

nie ma czegoś takiego jak zachęcanie pieszego do czekolowiek


@BajerOp: otóż to,
@Bisk: no a zobacz jak wygląda układ drogowy wokół plant np w Krakowie np skrzyżowanie westerplatte i kopernika, masz drogę, skrajne pasy są dla aut, środkiem jedzie tramwaj w tym samym kierunku co auta pasem obok
@alteron: @albert107: @enron: omijanie przed przejściem zabronione jest tylko dla pojazdów jadących w tym samym kierunku - art. 26.3 podpunkt 2


@Bisk: nie jest "zabronione tylko dla pojazdów jadących w tym samym kierunku", tylko omijanie z definicji dotyczy pojazdy jadące w tym samym kierunku.
@BajerOp: @BajerOp: poprostu chodzi mi o to, że informacja o pierwszeństwie poszła w Polskę i mało kto wie, że tramwaj im go nie ustąpi. W żadnym wypadku nie ma tu żadnej troski, tylko chodzi mi o to, ze znowu ktoś dał dupy.