Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
Nie mam żadnej konkretnej wiedzy o #nieruchomosci i #kredythipoteczny więc pytanie pewnie trochę naiwne ale ile muszę mieć wkładu własnego przy założeniu, że nieruchomość kosztuje około 350-400k? Pytam o minimum i optimum.
Dopiero zaczynam się interesować tematem więc proszę nie krzyczeć.
  • 20
@luk04330: Nie ma jakiegoś jednego ustalonego optimum dla wszystkich. Jak ktoś Ci pisze 40% to jest idiotą i wyciąga dane z dupy.

To zależy od tego jak wyglądają Twoje finanse. Kredyt hipoteczny wciąż jest jednym z najtańszych kredytów, i to się nie zmieni. Musisz rozważyć jakie masz inne możliwości inwestowania i co będzie lepszą opcją. Czy więcej zarobisz inwestując czy więcej zaoszczędzisz zmniejszając ratę kredytu lub okres kredytowania. Na początku rozważ
@iroos z tego co wiem kiedyś było tak, że co 10% więcej wkładu własnego możesz negocjować lepsze warunki, ale czy masz 20% czy 29% nie ma różnicy
@luk04330: akurat mam to świeżo za sobą. 10% to absolutne minimum i na obecna chwile tylko 3 banki oferują hipoteczny z wkładem własnym na takim poziomie. Od 20% masz dostępne wszystkie banki, obecnie najkorzystniejsza ofertę ma Pekao SA. Im więcej wkładu własnego tym większy luz, że bank nie odrzuci wniosku. Nie wiem czy przy wyższym wkładzie bank może zaoferować lepsze warunki, bo mnie to nie dotyczyło, ale moim zdaniem nie, bo
@luk04330: @userrrr: @pepe_chad: Zamiast czytać bzdury na wykopie przejdz się do dobrego doradcy finansowego, który Ci wszystko wytłumaczy. Minimum które musisz mieć to 10%, a optimum 20%. Przy obecnej sytuacji nadal znacznie bardziej opłaca się wziąć kredyt na 20% wkładu i w razie zmian nadpłacić resztę. (Ważne by wybrać bank w któym możesz nadpłacać bez opłat od razu)
@luk04330: Tak jak Ci wyżej napisali wkład własny 20% i kilka banków oferuje na 10%.

Kredyt weź na maks 20 lat, bo jak coś Ci się zacznie sypać w życiu zawsze możesz aneksować na te 25-30 lat. W zależności od budżetu musisz określić ile maksymalnie możesz przeznaczyć na ratę.

Wejdź w kalkulator kredytowy i porównaj co się dzieje wraz ze wzrostem stóp procentowych. Analitycy twierdzą, że w przyszłym roku stopy mogą