Wpis z mikrobloga

Konrad Muzyka (Rochan Consulting):
"Zmiany w strukturze rosyjskich sił w pobliżu Ukrainy i ciągłe wysiłki zmierzające do rozlokowania sprzętu w pobliżu granicy zmieniły moje poglądy na temat rosyjskich posunięć z "lekko niepokojących" trzy tygodnie temu, na "mamy do czynienia z budową sił skierowaną na Ukrainę".
Ci, którzy znają moje teksty wiedzą, że nie jestem zwolennikiem gróżb zagrożeń. Po prostu jest zbyt wiele dowodów i zbyt wiele ruchów wokół Ukrainy. Nie da się ich nazwać "ćwiczeniami" i nie ma w tym nic rutynowego.
Do tego dochodzi kontekst, coraz bardziej wojownicza retoryka rosyjska skierowana w stronę Ukrainy, różne ćwiczenia prowadzone w ciągu ostatnich kilku miesięcy, które sugerują, że prawdopodobieństwo wojny jest znacznie większe niż w marcu-kwietniu. Nawet jeśli siły rosyjskie nie są jeszcze w pełni rozwinięte.
Z analitycznego i OSINTowego punktu widzenia wyzwaniem będzie rozeznanie, co może być związane z Ukrainą, a co nie. Ale ogólny trend jest jasny.
Na koniec, zdaję sobie sprawę, że Michael Kofman jest osamotniony w swojej ocenie, że Ukraina może być zagrożona militarnie ze strony Rosji. W rzeczywistości, kiedy rozmawiałem z nim o tym trzy tygodnie temu, powiedziałem, że będę szukał dowodów na poparcie lub obalenie tej hipotezy. Po trzech tygodniach badań i analizowania tego, co się dzieje, doszedłem do tego samego wniosku.

Więcej w analizie

#ciekawostkizewschodu #rosja #ukraina #wojsko