Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Tak jeszcze w temacie wzrostu raty - kolejny czynnik.

Już teraz raty kredytów hipotecznych drożeją o kilkaset złotych przez podwyżki stóp procentowych. A będzie jeszcze drożej, bo nadzór finansowy nałoży na banki wyższe obciążenia kapitałowe.

https://wyborcza.biz/biznes/7,147582,27830811,szef-knf-chce-drozszych-kredytow-hipotecznych-podwyzki-nie.html

#nieruchomosci #gielda #banki #kredythipoteczny
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@wojteksrz: tl;dr oznaczac to moze tyle, ze przy podwyzkach stop banki wcale nie zrewiduja swoich wysokich marz, jak to sugerowalo kilku ekspertow z tagu. Oznacza to, ze szczegolnie ci, ktorzy wzieli kredyt na rekordowo niskich stopach (i wysokich marzach) - to odczuja
  • Odpowiedz
@wojteksrz: wut? to dotyczy osób które wezmą kredyt, a nie wzieły, co ty kminisz. Jedyne co to jesli ktos by chciał przeniesc kredyt do innego banku, to wtedy moze nie byc tak różowo.
  • Odpowiedz
ci, ktorzy wzieli kredyt


@wojteksrz: Ale piszesz tutaj o tych, którzy wzięli kredyt. Przecież takim którzy już wzięli kredyt nic się nie zmieni oprócz wiboru, umówiona marża to umówiona i nie można jej podnosić, co to by była za umowa gdyby było można.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@vertical: okej - nie rozwinalem i moze to sprawiac takie wrazenie. Bylo pisane na tagu, ze duze marze zbijesz, bo przeniesiesz kredyt do innego banku. A jezeli to wejdzie, to duze marze moga sie utrzymac. I stad najbardziej dotknie to tych, bioracych kredyty na rekordowo niskich stopach, gdzie banki mialy wysoka marze
  • Odpowiedz
@wojteksrz: z tymi marżami to tez jest tak róznie, ja np 5 lat temu jak brałem kredyt to miałem marże 1,8 banku, ale wtedy miałem umowe próbna o prace i 2800 zł na rękę. Teraz udało mi się uzyskać taką samą marże, na duzo wiekszy kredyt. Czy to dużo? nie wiem, niektórzy pewnie mieli nawet i 1,5%, a są tacy co mieli 2,5%.
  • Odpowiedz
@wojteksrz: > " tl;dr oznaczac to moze tyle, ze przy podwyzkach stop banki wcale nie zrewiduja swoich wysokich marz... Oznacza to, ze szczegolnie ci, ktorzy wzieli kredyt na rekordowo niskich stopach (i wysokich marzach) - to odczuja "

Czy ty właśnie pomieszales stopy i marzę?
Czy ktoś to w ogóle czytał? Chcą podnieść marzę, żeby wymusić dawanie kredytów hipotecznych ze stałym oprocentowaniem na 20-30,lat

  • Odpowiedz
@fortySeven: @wojteksrz: W praktyce marże zwykle spadają gdy stopy rosną. Już teraz zaczyna się powoli ucinanie marż na stopie zmiennej. Na razie symbolicznie i nie w każdym banku, ale trend powinien się nasilić.
  • Odpowiedz
@DJ007: mala roznica jest na pewno, ale statystyki mowia, ze ogromna nie jest ¯\_(ツ)_/¯

Patrze na rankingi kredytow z 2015 teraz - najlepszy 1.55, a srednio 1.75 jakies - no nie jest to przepaść
  • Odpowiedz
@wojteksrz: Niżej więcej informacji na ten temat https://www.parkiet.com/Banki/311199967-UKNF-chce-wspomoc-hipoteki-o-stalej-stopie.html

Analizując dane historyczne można zauważyć niższe marże w czasach, gdy WIBOR był wyższy. Nie wolno jednak zapominać o wprowadzonych w tym czasie zmianach i obciążeniach banków, między innymi o podatku bankowym. Powoduje to, że nie należy oczekiwać spadku marż do poprzednich poziomów.

Wypowiedź Przewodniczącego KNF sugeruje wprowadzenie w pierwszej kolejności zaleceń. W krótkotrwałej perspektywie można spodziewać się niewielkich obniżek marży w przypadku zmiennego oprocentowania, co aktualnie ma miejsce. Są to jednak zmiany kosmetyczne, które w większości przypadków nie powodują, że refinansowanie kredytu ma sens. Widoczne są też podwyżki czasowo stałego oprocentowania. Jeśli KNF wprowadzi zmiany to interpretacja GW o podwyższeniu marż w przypadku zmiennego oprocentowania może się
  • Odpowiedz
@marcpol: Ja pamiętam czasy hipotek w PLN na marży 1,19%-1,39%. Przy stopie WIBOR powyżej 4,5% tak wyglądał rynek - i moim zdaniem - wróci do tych okolic jeśli stopy nadal będą rosły.
  • Odpowiedz
@marcpol: Ja pamiętam czasy hipotek w PLN na marży 1,19%-1,39%. Przy stopie WIBOR powyżej 4,5% tak wyglądał rynek - i moim zdaniem - wróci do tych okolic jeśli stopy nadal będą rosły.


@DJ007: Też pamiętam takie czasy. Nawet w tym roku dostępne były marże 1,5%. Obecnie sytuacja jest jednak inna niż kilka lat temu, podatek bankowy, kredyty frankowe i plany KNF dotyczące zwiększenia atrakcyjności kredytów ze stałym oprocentowaniem
  • Odpowiedz