Wpis z mikrobloga

Nowy dzień, nowe miasto!
Sarow (ros. Саров) w obwodzie niżnonowogrodzkim w Rosji, pozostające w gestii Federalnej Agencji Energii Atomowej Rosatom. Kryptonimy: Baza nr 112, Gorkij-130, Arzamas-75, Arzamas-16, od 1991 do 1995r. miasto nazywało się Kriemlow.

Ciekawostka, 24 sierpnia 2021 r.został wydany dekret prezydencki, który przewiduje rozszerzenie terytorium zamkniętego miasta Sarow do dnia 1 stycznia 2022 r. poprzez przyłączenie do niego części okręgu miejskiego Wozniesienskiego i powiatu miejskiego Diwejewskiego obwodu Niżnego Nowogrodu oraz części okręgu miejskiego Temnikowskiego w Mordowii.

Sarow w przeciwieństwie do wcześniej opisywanego miasta nie powstał "na świeżo". Pierwsza osada na tym miejscu powstała już w XII wieku. Grodzisko Sarowskie o powierzchni ok. 44 ha, uważane jest za największe grodzisko mordwińskie okresu przedmongolskiego.

Zdjęcie zrobione 2 dni temu:) źródło i wikipedia

#ruskiwypok #rosja #gruparatowaniapoziomu
Zmorka - Nowy dzień, nowe miasto!
Sarow (ros. Саров) w obwodzie niżnonowogrodzkim w ...

źródło: comment_1637697963btg3zqWLwvSFq7iWJzxq6k.jpg

Pobierz
  • 77
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Zmorka: super napisane, długie, że aż rozłożyłem sobie na raty w przerwach, ale czekam niecierpliwie na kolejne wpisy. Jak jeden Mireczek wyżej szperałem lata temu we wczesnym polskim internecie szukając informacji o tego typu miastach, ale nie było tego zbyt wiele i wyniosłem z tego raczej obraz miejsc w których człowiek rodził się i umierał pracując w jakiejś megafabryce, w międzyczasie rozpijany i szprycowany przez władze :P
  • Odpowiedz
@Zmorka: marzy mi się by wszystkie republiki Rosji jednocześnie ogłosiły niepodległość i ich mieszkańcy chcieli o nie walczyć oraz posiadali własne armie. Cudowny byłby to moment w historii świata ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz