Wpis z mikrobloga

Korzystając z wolnego byłem wczoraj na miejscówce z wykrywaczem. Zbieram fanty militarne, zwykle na polach bo w lesie są podobno kary za kopanie. Ale wczoraj zeszło mi do wieczora i już robiło się ciemno więc myślę sobie „a co tam, leśniczy pewnie nie będzie łaził“ i poszedłem na stare niemieckie okopy z 1944.

Las raczej iglasty, w glebie pod warstwą ściółki: piasek (kilometr dalej kopią go nawet na budowy), wykrywacz w nim ma większy zasięg niż np. w glinie. Dawne okopy są teraz małymi rowkami. Na 10-20cm łuski, trochę pocisków. Na szczęście żadnych niewybuchów. W końcu coś zapiszczało mi jak bagnet/nóż, coś podobnej wielkości. Po kilku latach łażenia człowiek już rozpoznaje po dźwięku. Powolutku zacząłem kopać jednak to było głębiej niż łuski. Na 40cm saperka w coś stuknęła ale to nie był metal tylko stara, podgniła deska, a raczej kilka zbitych ze sobą desek.

Latem 1944 z okopów tych Niemcy szybko się wycofywali i zdarzały się (nie mi) tzw. depozyty czyli zakopane skrzynki, kanki po mlekach z fantami. Łuski które przed chwilą znalazłem to 7.92×57mm Mauser. Wy też czujecie MG 42 zakopane w pośpiechu w skrzynce przez szkopów? :)

Obkopałem po brzegach całą górę skrzynki, ok 2 x 1,5m (nie wiedziałem, że mieli tak duże skrzynki na amunicje). Nie mogłem się śpieszyć bo jednak w skrzynce mogła być amunicja albo granaty. Gdy odkopałem całą górę chwyciłem z brzeg i wymacałem, że to nie skrzynka bo nie ma ścian bocznych. To tylko jedynie kilka zbitych desek :( #gorzkiezale

Podniosłem to do góry jak maskę samochodu, było ciemno więc poświeciłem latarką. Pod deską była ziemia i jakieś śmieci. Pomacałem ręką te śmieci i złapałem za coś twardego. Poświeciłem na to latarką.


Zakręciło mi się w głowie. Usiadłem, serce biło jak oszalałe. W tym hobby zdarzają się takie wypadki(choć to mój pierwszy), ale zrozumcie, że było koło godz. 19, ciemno w lesie a ja sam z tym znaleziskiem.

Spojrzałem jeszcze raz do dołu, poświeciłem i widziałem zarys, wystawały jedynie kości dłoni w dziwnej pozie, spodem dłoni do góry. Spojrzałem jeszcze raz na podniesione deski. Od drugiej strony był lepiej zachowane.


http://www.trumanlibrary.org/photographs/63-530.jpg

#historyjka #creepy #wycieczka #las #militaria
  • 3