Wpis z mikrobloga

Wytłumaczy mi ktoś czemu wykopki się tak cieszą z rosnących stóp procentowych? Co po tym, że ceny mieszkań pójdą w dół skoro to będzie przez to, że ze względu na rosnące koszty kredytu - mniej osób będzie na nie stać?
Mam wrażenie, że panuje tutaj narracja, że jak mieszkania pójdą 20% w dół to nagle wszyscy będą mogli sobie na nie pozwolić. No nie, one będą dla przeciętnego zjadacza chleba jeszcze droższe bo co po tym, że mieszkanie nie kosztuje miliona tylko osiemset tysięcy jak bankowi będziesz musiał oddać nie półtora miliona tylko dwa. Tak w uproszczeniu.
Czyli jedynymi jednostkami które zyskają na tym są ludzie którzy dysponują gotówką pozwalającą na zakup właśnie za nią mieszkania oraz olbrzymie fundusze które również zapłacą za nie gotówką.
A przeciętny człowiek będzie miał p--------e jeszcze bardziej niż obecnie

#nieruchomosci
#finanse
  • 48
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@robertx: zdecydowana większość mieszkań w Polsce kupowana jest za gotówkę a nie na kredyt. I możesz się zaskoczyć ilu Polaków ma kapitał i tylko czeka na dobrą okazję.

Ja tam czekam na spokojnie aż będą okazje (jestem cierpliwy, może to być i 5 lat) a w międzyczasie trzymam na innych aktywach.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@robertx: idę o zakład że ceny nieruchomości nie pójdą w dół. Po prostu przestaną tak szybko rosnąć jak do tej pory.
  • Odpowiedz
  • 1
@robertx powiem ci czemu cieszę się jak p------n. Ponieważ szukam mieszkania dla siebie, rodzina mi się powiększyła, muszę. K---a nie było nic. Problem z dostępnością mieszkań był jak s-------n. Spekulantom trochę pała ostygnie. Obecnie mam po 2-3 karty więcej do obejrzenia na otodom w moich lokalizacjach. No i pycha developerów. Miałem już prawie wybrane. Nawet ciężko opisać jak ci ludzie się zachowują na hossie.
  • Odpowiedz
@robertx:


2. Deweloo sprzedawaliby mieszkania poniżej (aktualnego) kosztu zrobienia tego mieszkania

Popełniasz podstawowy błąd, który popełniają wszyscy, którzy myślą że nieruchomości zawsze rosną.
Koszt wytworzenia się zmienia i jest ściśle zależy od koniunktury. Jak nie ma popytu to ceny działek, materiałów i robocizny spadają. Nagle coś czego się nie dało zbudować w konkretnej cenie już się da. Cena zależy od popytu. W skrajnych wypadkach deweloperzy mogą sprzedawać nawet poniżej kosztów wytworzenia aby utrzymać płynność. Działki natomiast nie wymagają wkłady pracy, więc wycena ich to już
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@robertx: już nawet nie odpisuje takim ciulom bo to nie ma sensu. Jedyna szansa jaką mają tę przegrywy to taka że rodzice im 1. Kupią 2. Przepiszą i umrą. Nie zauważyłeś że przeciętny wykopek ma problem z uzbieraniem na wkład? To co im zostaje? Szydera że będziesz właśnie ty miał gorzej.
  • Odpowiedz