Wpis z mikrobloga

Mirki, mirabelki z #prawobudowlane #prawo #drogi #budownictwo może pomożecie - gmina przy mojej ulicy postanowiła zrobić chodnik i w ramach tej inwestycji mieszkańcy mieli robione podjazdy do bram. U wszystkich sąsiadów podjazdy zostały wykonane poprawnie tzn. ich wysokość została zlicowana z tym, co zostało zastane (do kostki przy bramie lub wylewki betonowej), ale nie u mnie - kostka została położona w taki sposób, że po prostu sobie stoi jakieś 10 cm nad wylewką betonową przy mojej bramie i leży sobie to luzem - bez problemu można to przechylić czy wyjąć, jak przejeżdżam przez to samochodem to słychać jak kostka się przekrzywia i generalnie najeżdżanie na coś takiego jest niemiłym doświadczeniem. Moim zdaniem jest tu coś mocno spartolone i chciałbym gdzieś to zgłosić - ale nie wiem gdzie, w jakiej formie i do kogo - może ktoś miał podobną historię i coś podpowie?
Inwestycja nie jest jeszcze skończona, ale patrząc po robotach jest na ukończeniu (w mojej okolicy już się zwinęli; robią ostatnie prace na końcu ulicy) i niedługo pewnie będzie robiony jakiś odbiór.
Pracownicy podmiotu realizującego oczywiście nie znali powodu dlaczego tak zostało to zrobione, kazali pytać kierownika, którego nigdy nie było. W komentarzach dodatkowe zdjęcia i jak to wygląda z profilu, bo na zdjęciach może nie być tego dobrze widać.
dobry_programista - Mirki, mirabelki z #prawobudowlane #prawo #drogi #budownictwo moż...

źródło: comment_1637430514Nja36VLeHWFEFHUgTNPYcn.jpg

Pobierz
  • 25
@gomezikpl: taki mam plan, tylko nie wiem jaką to ma mieć formę, co warto zawrzeć itp. Nigdy nie miałem takich problemów, ale miałem już dotychczas wiele problemów z urzędnikami i chciałbym się dowiedzieć jak najlepiej to ugryźć
@powsinogaszszlaja: dodam, że tą ziemię gmina wywłaszczyła ode mnie przed inwestycją, więc nie jestem już właścicielem. Czy w takim przypadku też mogę żądać poprawienia? To ma być w formie skargi, żądania?
@Pangia:
@powsinogaszszlaja: @kodijak:
za wikipedią:
Opłata adiacencka – opłata dotycząca właścicieli lub użytkowników wieczystych[1] nieruchomości, których wartość wzrosła na skutek następujących zdarzeń:

podział nieruchomości,
scalenie i podział nieruchomości,
budowy urządzeń infrastruktury technicznej[2] z udziałem środków Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego.

Przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się urządzenie bądź modernizację drogi, wybudowanie pod ziemią, na ziemi lub nad ziemią przewodów lub urządzeń wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, elektrycznych, gazowych i telekomunikacyjnych.

Więc
których wartość wzrosła na skutek następujących zdarzeń:

Przez budowę urządzeń infrastruktury technicznej rozumie się:


urządzenie bądź modernizację drogi, - gmina sprzedaje działki, z przyrzeczeniem wybudowania wymienionej infrastruktury, w tym przypadku jest to warunek wyboru i zakupu działki - rada gminy nie uchwali w takim razie opłaty.
Dodatkowo istniejąca droga została uszkodzona/zniszczona przez "niewłaściwe" uzytkowanie - nowe budowy wymusiły dopuszczenie cięższego sprzętu, niż nośność drogi wybudowanej 20 lat temu. I kółko się zamyka.
@powsinogaszszlaja: Nie było wcześniej podjazdu jako takiego - z tego co kojarzę ś.p. ojciec robił tam utwardzenie ziemi, ale raczej nie traktowałbym tego jako podjazdu.
@fiman: jeszcze nie próbowałem, najpierw chciałem się rozeznać w temacie i wtedy ew. uderzyć
@kodijak: eh, to mnie pocieszyłeś ( ͡° ʖ̯ ͡°) Mam nadzieję, że jednak nie będę musiał tego płacić ( ͡° ʖ̯ ͡°)