Wpis z mikrobloga

Mam w końcu trochę wolnego, więc nadszedł czas na kolejny wpis #wymawiajzanoption. Dzisiejszy odcinek będzie tak, jak pierwsze dwa - tematyczny - i przedstawię Wam w nim kilka mniej lub bardziej znanych nazw medycznych (głównie chorób i schorzeń). Mam nadzieję, że Wam się spodoba. :)

Legenda jak czytać niektóre dźwięki przy spolszczonym zapisie fonetycznym:

"aa" - tzw. długie "a". Po prostu wymawiane trochę dłużej niż jedno "a".

"ee" - tzw. długie "e''. Zasada j/w

"oo" - tzw. długie "o". Zasada j/w

"uu" - tzw. długie "u". Zasada j.w

Przejdźmy zatem do słownictwa:

1. diabetes - cukrzyca - //daje'bitiz// - /daɪə'biːtiːz/

2. diarrhoea - biegunka - //daje'rije// - /daɪə'riːə/

W American English stosuje się pisownię diarrhea.

3. psoriasis - łuszczyca - //se'rajesys// - /sə'raɪəsɪs/

4. pyorrhoea - choroby przyzębia - //paje'rije// - /paɪə'rɪə/ - Wybierzcie wymowę użytkownika TopQuark.


No i pisownia amerykańska to pyorrhea.

5. gout - dna moczanowa - //gałt// - /ɡaʊt/

6. eczema - wyprysk lub po prostu egzema - Trudno tutaj podać jedną standardową wymowę, gdyż jest ich po prostu kilka. Na załączonym nagraniu usłyszycie 3 wymowy. Ja osobiście najczęściej spotykałem się z pierwszą z nich.

7. cough - kaszel - //kof// - /kɒf/

8. pneumonia - zapalenie płuc - Trudno mi jakoś zapisać sensownie wyglądającą spolszczoną wersję (chyba że //ńu'mołńa// Wam odpowiada) dlatego podam od razu wymowę. Mała adnotacja tylko: w BrE na początku wymawia sie "ńuu", w AmE - "nuu". Wymowa do odsłuchania.

9. rales - rzężenia - 2 możliwe wymowy: //raalz// lub /rælz/. Na nagraniu słychać "s" na końcu, ale to dlatego, że po prostu "z" jest zmiękczone podczas wypowiadania.

10. cirrhosis - marskość wątroby - //se'rołsys// - /sə'rəʊsɪs/

Ok, to by było na dziś. Jednocześnie przepraszam Was, że tak długo musieliście czekać na kolejny wpis, ale mam teraz sporo roboty i ostatnio nie mam czasu nawet w weekend, żeby coś dla Was napisać, tak więc prosiłbym jedynie o wyrozumiałość i cierpliwość.

Pozdrawiam,

anoption :)

Wołam:

@dzikiwonsz: @KotoFan: @hina88: @proximacentauri: @maniek5099: @acetone: @cofko: @psych00: @balb: @CienkiPPP: @galaretka: @unstyle: @exile: @fidel: @tangerine_: @LegionPL: @ikar4: @Petters: @Wierszu: @macandy:
  • 14