Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się co zrobić z leasingiem, podpisałem przejęcie umowy cesją maj/czerwiec 2020 - poprzedni użytkownik miał umowę od 06.2020. Takze w tym roku nie wykupie, nie ma opcji.
No i tez nie chce przechodzić na ryczałt w 2022 bo planuje zmiane nieruchomości, a wątpie czy banki zmienią tak szybko swoje kalkulatory dla ryczałtu
Także plan mam 2022 liniówka i zakup, a od 2023 ryczałt

W związku z tym zastanawiam się nad zmianą harmonogramu leasingu, z tego co się zorientowałem umowa trwa od pierwotnej daty startu (cesja nie zmienia tego), więc mógłbym zmienić czas trwania do 11.2022, 12.2022 wykupuje na firme i jeszcze wrzucam wykupowa fakture w koszty (leasing wtedy trwal 30mscy wiec wykup pewnie kolo 19%)

Co sadzicie o planie? pozwole sobie zawolac specjaliste tutaj od leasingów ;) @OptiFinance
#leasing #podatki #jdg #polskilad
  • 15
  • Odpowiedz
@piwakk: no jesli umowa od 06.2020 to nie moge w tym roku wykupic raczej? :) Leasing min 2 lata musi trwac (i wtedy wykup 19%), lub 3 lata (i wykup 1%)
  • Odpowiedz
@maur: Nie musi.

Możesz wykupić wcześniej - po wartości rynkowej. U mnie w firmie wtedy albo szła ta wartość rynkowa albo kapitał. Zależy co wyższą wartość miało.
  • Odpowiedz
@maur:
1. Na ile ten leasing?
2. Tak duża rata w stosunku do wynagrodzenia ze się to opłaci? Polecam zerknąć https://jakipit.pl/ Wpisujesz całe koszty z leasingiem, to co zapali się na zielono jest lepsze, ja bym musiał wydawać z 50% żeby liniowy się opłacał.
  • Odpowiedz
@OptiFinance: W sumie przy obecnych cenach może mieć sens. 2 letnie auta potrafią kosztować tyle co nowe. Więc jeśli ktoś ma kasę i mu się to opłaca, to można wykupić.
  • Odpowiedz
@piwakk: Nie ma to sensu :) Uciekanie przez Nowym Ładem, który wcale taki straszny nie jest, przepłacając przedterminowym wykupem to głupota. Nie sztuką jest zakończyć umowę - pytanie co dalej i po co to robić? Nagła potrzeba zmiany auta? Powodzenia w znalezieniu czegoś nowego.
  • Odpowiedz
@OptiFinance: czyli zmiana harmonogramu by skonczyc leasing w 2022 najsensowniejszy?
@zibizz1: nie tyle oplaci, ale zwiekszajac rate zmniejsze roznice liniówki vs ryczałt, a wolę zostać na liniówce na ten rok z uwagi na plany zakupu nieruchomosci
  • Odpowiedz
Nie sztuką jest zakończyć umowę - pytanie co dalej i po co to robić?


@OptiFinance: po to by przed przejsciem na ryczalt zoptymalizowac podatek, a po przejsciu na ryczałt miec wykupione auto na firme i zostawic je w majatku firmy na 3 lata, a moze i 5.
  • Odpowiedz
@maur: Skoro zamierzasz je wprowadzić do firmy to jaki sens wcześniejszego wykupu? Złóż wniosek o nadpłatę lub zmianę harmonogramu. Jeżeli prowadzisz DG to masz furtkę z darowizną po wykupie.
  • Odpowiedz
@OptiFinance: taki sens, ze skoro zamierzam w 2023 byc na ryczalcie, to jedyne koszta od jakich odzyskam troche podatku to te zrobione w 2022. Dlatego wlasnie mysle o zmianie harmonograu by sie konczyl pod koniec przyszlego roku i po wykupie w 2023 przejsc na ryczalt
  • Odpowiedz
@maur: jaka będzie wartość wykupu samochodu? Jeżeli powyżej 10 tysięcy, to nie będzie to jednorazowy koszt w firmie, samochód będzie musiał być wprowadzony do ewidencji środków trwałych i będzie podlegał amortyzacji. Samochód jest amortyzowany 5 lat (wartość samochodu/60=miesięczny koszt). Na ryczałcie płacisz podatek od przychodów, więc samochód Ci jakoś bardzo nie wypłynie na oszczędności w firmie. Jednak jak go sprzedaż w przyszłości będziesz musiał zapłacić podatek od tego. Największą oszczędnością na
  • Odpowiedz
@karollq: musze sprawdzic, leasing do 12.2022 to byłoby 2.5 roku. 2 lata to 19% wykup, 3 lata to 1%, a 2.5.. nie wiem póki co.
Zostało do spłaty obecnie koło 60k, obecnie spłacam 2.5 netto miesięcznie, nawet jeśli wykup powyżej 10k, to zyskam na tym, że spłacę rat zamiast 30k to np 50

prowadzisz 2 miesiące kilometrówkę i odliczasz od raty wstępnej 100% podatku zamiast 50%


@karollq: o, nie wiedziałem
  • Odpowiedz