Wpis z mikrobloga

Mircy korzystający z airlink, doradźcie. Odkryłem istnienie airlinka i rozważam olanie internetu przewodowego po połączenie z mieszkaniem rodziców poprzez airlink. Ale za cholerę nie potrafię ocenić czy mam LOS. Dystans jest malutki, poniżej 500m więc teoretycznie powinno śmigać (a przynajmniej tak pokazuje narzędzie ubiquity) - załączam screenshot.

Ma to sens? Biorąc pod uwagę aktualne ceny routerów LTE od huawei chyba wyglada nieźle. Tylko pozostaje jeszcze kwestia tego jak pogoda wpłynie na jakość....

Aha, jakby co to posiadam już edgerouterX i ap AC lite ale na taką odległość to chyba nie sięgnie? Może pozwoliłoby ograniczyć koszty do jednej anteny kierunkowej a odbieraniem sygnału zająłby się już AP?
#ubiquity
#ubnt #siecikomputerowe
NPC_358034 - Mircy korzystający z airlink, doradźcie. Odkryłem istnienie airlinka i r...

źródło: comment_1636669030q8aoFUW0z2fqAeFUD5JNy6.jpg

Pobierz
  • 9
@DaneOsobowe: no właśnie ciężko mi ocenić, widok z mieszkania może być częściowo (lub nawet całkowicie) zasłonięty przez inny blok, jutro mam zamiar spytać rodzinę czy istnieje możliwość wystawienia anteny na dach.

Nie bardzo jestem pewien jak się upewnić czy jest bezpośrednia widoczność.

Co do prędkości, tak długo jak będzie stabilne 30-40mbit (bo tyle mniej więcej mam z mobilnego a jedyna alternatywa to neostrada 8mbit za 60zł/msc) będę zadowolony.
@DaneOsobowe: lokalizacją wolałbym się nie dzielić. Lokalsów już przejrzałem, jest tylko jedna firma która oferuje radiowo zawrotne 10mbit za 80zł miesięcznie a opinie ma nieciekawe, to już lepiej wyjdę na kupnie jakiegoś rutera od huawei
@NPC_358034: 500m to na tyle mała odległość, że można po prostu zrobić test z latarką:
1. Zacząć przy zachodzie słońca (lub tuż przed wschodem, ale komu by się chciało ( ͡° ͜ʖ ͡°)). Chyba, że macie naprawdę konkretną latarkę, wtedy da radę przez większość dnia ( ͡° ͜ʖ ͡°)
2. Dwóch ludzi, co najmniej jeden z latarką.
3. Każdy w potencjalnym miejscu montażu