Wpis z mikrobloga

Co to jest CDN?

Content Delivery Network to rozwiązanie, które przyspiesza działanie stron WWW. Dzięki niemu skraca się odległość między lokalizacją użytkownika, korzystającego z danej strony, a serwerem przechowującym jej stałe elementy.

Dzięki odpowiednio przygotowanej infrastrukturze CDN przyniesie sukces Twojej stronie WWW! W nazwa.pl nieprzypadkowo wybraliśmy największe miasta w Polsce na lokalizację naszych węzłów dystrybucji treści. Dzięki CDN nazwa.pl Twoje strony WWW będą wczytywały się błyskawicznie z każdego zakątka kraju!

Już 11 stycznia 2022 roku planujemy udostępnić usługę CDN dla serwisów obsługiwanych poza CloudHostingiem w nazwa.pl.

Szczegóły na naszym blogu: nazwa.pl/blog/co-to-jest-cdn.

#nazwapl #hosting #cloudhosting #serwer #www #stronawww #cdn #contentdeliverynetwork #polska #krakow #warszawa #katowice #wroclaw #poznan #gdansk #seattle #waszyngton #madryt #amsterdam
nazwapl - Co to jest CDN?

Content Delivery Network to rozwiązanie, które przyspies...

źródło: comment_1636358953L5CPJAxH46s29kBiUifrC0.jpg

Pobierz
  • 10
@moxie: Tagi, którymi opatrzyliśmy nasz wpis, to m.in. lista miast, w których CDN nazwa.pl posiada swoje węzły. Aktualnie jest to aż 6 węzłów w Polsce (Warszawa, Kraków, Gdańsk, Poznań, Wrocław i Katowice), a także 4 węzły poza Polską - w Amsterdamie, Madrycie, Waszyngtonie i Seattle.
@KONONOWlCZ: jak wiemy, światłowód nie przechowuje danych, tylko je transmituje ( ͡° ͜ʖ ͡°). Węzły są zlokalizowane w Data Center w określonych miastach. To istotne z punktu widzenia szybkości połączeń między użytkownikiem, a stroną WWW. Wskazane miasta, to jak pewnie się orientujesz, skupiają większość ruchu internetowego na terenie Polski. W przypadku węzła w Amsterdamie - dzięki bezpośredniemu połączeniu z AMS-IX zyskujemy dość duże przyspieszenie w komunikacji międzynarodowej,
@repostuje: Tak. Możesz to samodzielnie sprawdzić - wystarczy wykonać traceroute / MTR z Twojej lokalizacji do serwera nazwa.pl. Zobaczysz w przedostatnim hop'ie, z węzłem w jakim mieście aktualnie łączy Cię Twój dostawca Internetu. Np. użytkownik sieci Orange z Poznania połączy się z węzłem w Poznaniu, a użytkownik z Gdyni - z węzłem w Gdańsku.