Wpis z mikrobloga

Czy to prawda, że w tym kartonie #polska żeby sprzedać starego laptopa (którego wrzuciłem 4 lata temu w koszty) prywatnej osobie na allegro muszę kupić kasę fiskalną? XDD Do dzisiaj myślałem, że wystawię fakturę i elo.

I czy to prawda, że jeśli w dniu kupna tego laptopa nie byłem VATowcem (nie był odprowadzany VAT z tego zakupu, była to umowa k/s) to teraz z racji tego że jestem VATowcem muszę go zapłacić (lub jak kto woli - zwiększyć cenę za laptopa o 23%)?

#dzialalnoscgospodarcza #jdg #wlasnafirma #podatki
  • 29
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kebab_z_kota: przecież to całkiem normalne I logiczne. Osoba prywatna otrzymuje paragon a nie fakturę. A przy pewnych warunkach możesz odliczyć VAT za zakupy przed wnioskiem VAT-R, a sam vat naliczasz od wartości sprzętu w chwili sprzedaży więc i tak dużo mniejszy
@kebab_z_kota: Czy laptop jest zapisany do środków trwałych, jak z amortyzacją? odliczyłeś sobie koszt całego laptopa od wysokości naleznego podatku?

Jeśli kupiłeś z vatem to nic nie musisz dodawać przy sprzedaży, vat juz zapłaciłeś.
@Koliat: moja działalność nie ma charakteru sprzedaży, chcę się po prostu jednorazowo pozbyć laptopa za połowę ceny, którą za niego dałem. Gdzie tu logika skoro muszę kupić kasę fiskalną żeby to zrobić?

@neoklasyk: nie jest środkiem trwałym, jest w ewidencji wyposażenia, kosztował 5k, odliczyłem oszczędzając 19% z tego i tyle.
@kebab_z_kota: ja coś zasugeruję tylko:

wpisałeś go do książki środków trwałych? Jest po nim trwały ślad gdzieś? Urząd o nim wie?
i ostatnie i najważniejsze ... kiedy miałeś kontrolę?

A przepisy są takie, że musiałbyś mieć kasę fiskalną, zgadza się.
Na sprzedaż jak kupiłeś z vat, powinieneś wystawić pełną fv vat, albo paragon z vat.
@neoklasyk: jasne liczę się z tym że zapłacę od tego podatek. Problem w tym że według księgowego potrzebuję kasy fiskalnej, żeby to zrobić bo niby nie mogę normalnie paragonu/faktury wystawić kupującemu... :/

@kuncfot: nie jest środkiem trwałym. Nie wiem, domyślam się że urząd wie skoro wrzucałem go w koszty i niby jest w jakiejś ewidencji wyposażenia.
https://www.infakt.pl/blog/zakup-od-osoby-prywatnej/ kupiłem na firmę tego laptopa od osoby prywatnej. Wg tego nawet "Przedsiębiorca nie
@kebab_z_kota: A to jakis konkretny księgowy? Nie chcę Cię wprowadzać w błąd ale kasa służy tylko i wyłącznie ewidencji, jak wystawiasz rachunek na kasie to w jej wnetrzu drukuje sie kopia i to jest dowód, tak samo mozna wystawić rachunek na blankiecie bo kopiuje sie on przez kalke czyli dwa egzemplarze, liczysz tam sobie podatek według metody w jakiej sie rozliczasz, płacisz a ta kopie zachowujesz na gdyby co, tak to
wycofaj go oświadczeniem z działalności ( pół roku temu ) i sprzedaj prywatnie ;p


@kuncfot: nie no tak po prostu? :D eh brzmi jak kombinowanie trochę. Już bym wolał ten przychodowy zapłacić tak jak wtedy odliczyłem koszt i szczerze myślałem że to tak będzie wyglądać.

@neoklasyk: jeśli pytasz o to czy to znana firma to nie, "lokalniak" ( ͡° ͜ʖ ͡°). No ja już nie wiem
@kebab_z_kota: Tak powinieneś zrobić jak napisałeś i to wydaje sie zwyczajne, wystawic fakture na sprzedaż, potraktować jako dochód i doliczyć do podatku naleznego urzedowi, nie wiem skąd pomysł na "kasę fiskalną" to jest to samo co rachunek na blankiecie. Dużo pkd wpisałeś przy otwieraniu?
@kebab_z_kota: Sam zastanawiam się czy nie dopisać tego pkd które Ty masz, jeśli sprzedaję laptopa a na nim instaluję windowsa, albo wgrywam nowszego androida na smartfona, usługi teleinformatyczne wchodza na ryczałcie juz 8,5%, nie?
@kebab_z_kota: Jak ten lapek byłby w środkach trwałych i w pełni zamortyzowany a Ty jak napisałeś juz zapłaciłes za niego VAT to piszesz protokół przekazania na potrzeby własne i robisz co chcsz bez zadnych opłat. Na 99% możesz także i w tej chwili tak zrobic tylko tak jak napisał kuncwot (ciekawy nick to po niemiecku psi odbyt) sprzedaz mimo, że to jest uzywany lapek to jest dla Ciebie nowy jako nowa
@kebab_z_kota: Nie wiem czy przy tylko takim pkd jesteś w ogóle uprawniony do sprzedaży tego laptopa, dlaczego nie wpisałeś sobie dodatkowo handel i serwis części i komputerów?


@neoklasyk: nawet bym nie pomyślał to robić bo na codzień tego nie robię... myślałem że to normalne sprzedać niepotrzebny już sprzęt.. bo co innego mialbym z nim zrobic jak nie to? xd
@kebab_z_kota: W każdym poradniku piszą żeby wpisać jedno główne i najlepiej kilka dodatkowych aby zostawic sobie mozliwości na przyszłość, dopisanie w trakcie może skutkowac sprawdzeniem firmy przez urzad a wiadomo jak każdy tego pragnie.

Rozliczasz sie ryczałtem? jeśli tak to ile procent.
@kebab_z_kota: a nie da się tego rozwiązać w taki sposób, że oficjalnie laptop jest uszkodzony i #!$%@? na śmietnik, a w rzeczywistości po prostu go sobie sprzedać jakiejś losowej osobie? Poważnie pytam