Wpis z mikrobloga

Czy to prawda, że w tym kartonie #polska żeby sprzedać starego laptopa (którego wrzuciłem 4 lata temu w koszty) prywatnej osobie na allegro muszę kupić kasę fiskalną? XDD Do dzisiaj myślałem, że wystawię fakturę i elo.

I czy to prawda, że jeśli w dniu kupna tego laptopa nie byłem VATowcem (nie był odprowadzany VAT z tego zakupu, była to umowa k/s) to teraz z racji tego że jestem VATowcem muszę go zapłacić (lub jak kto woli - zwiększyć cenę za laptopa o 23%)?

#dzialalnoscgospodarcza #jdg #wlasnafirma #podatki
  • 29
@neoklasyk: liniówka (jeszcze), ryczałt 12% wleci pewnie od nowego roku.

@chlop784: jakkolwiek patologicznie to rozwiązanie brzmi... to rozważam taki scenariusz. Tylko nie wiem jak to dokładnie jest, musiałbym poczytać. Bo na przykład jak kupujesz toner to nie możesz go zużytego niby #!$%@?ć tylko w razie kontroli musisz mieć pokwitowanie że został zutylizowany xD
@kebab_z_kota: Podobnie jest z elektroniką, za utylizacje trzeba nawet zapłacic ale takiego rozwalonego sprzeta to raczej za darmo by przyjeli na skupie złomu, byc może udaj sie niech za 5 zł wystawia Tobie przyjecie elektroniki albo oddaj jakis złom jak masz i weź pokwitowanie, że niby to był ten laptop.

Na usługi inf jest 12%? Wiem, że można byc na mieszanym i różnie liczyc, dla urzedu najważniejsze jest, że wpływy podatku
wycofaj go oświadczeniem z działalności ( pół roku temu ) i sprzedaj prywatnie ;p


@kuncfot: hej jeszcze pytanie jeśli można, czemu napisałeś "pół roku"? z tego co widzę obowiązuje 6 lat a nie pół roku, żeby spylić ten sprzęt i nie płacić podatku. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kebab_z_kota: Za duży skrót myślowy ... Wycofaj 5 mc temu... Dej komuś w darowiźnie i on to zgłasza jeżeli limit przekroczyłeś... Za miesiąc ktoś sprzedaje bez podatku.

Jeżeli nie trzeba zgłaszać, dałeś go 6mc temu.
@kebab_z_kota: Generalnie jeśli nie bierzesz gotówki - faktury zawsze wystarczą. Dla gotówki są jakieś dodatkowe wymogi kiedy trzeba mieć kasę (chyba kwota i udział transakcji gotówkowych w calości) których teraz nie pamiętam, ale unikając gotówki będzie git.
Co chwilę kupując na allegro dostaje fakturę imienną, cały świat się myli ;) ?
@Arytmetyk: "tu" się ...

"Z kolei § 4 rozporządzenia jasno wskazuje, że zwolnieniu z ewidencji na kasie rejestrującej nie podlega dostawa sprzętu telekomunikacyjnego na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych.

§4 ust. 1 pkt 1 lit. i Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących:
Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku dostawy komputerów,