Wpis z mikrobloga

#ogrzewanie #dom #budujzwykopem
mam pewien dylemat, wyjezdzam w grudniu na wakacje i dom zostaje pusty 4 noce, temperatury w nocy juz teraz potrafia spasc do 4 stopni a pewnie bedzie gorzej, boje sie zostawic dom bez ogrzewania na taki czas ażeby nie powstały jakieś uszkodzenia z powodu zimna ale pieca też za bardzo włączonego nie moge zostawić bo a) programator jest #!$%@? i sie zacina i nie wiem czy zdążę to naprawić B) instalacja jest leciwa, niepewna i #!$%@? to że zbiornik z olejem jest trochę za blisko pieca co w ogóle grozi wybuchem więc zostawiać to samo sobie na automacie to też nie najlepsza opcja...co robić?
  • 22
@robertx: @AleDlaczegoTak: @fegwegw: to nie jest tak, tak zrobili bo dawniej kazdy tak robil, z czasem zmienily sie przepisy bo jakies jednostkowe przypadki wybuchow sie zdarzaly, pewnie w 90% wypadkow przez samoróbki albo niechlujstwo i niedbalstwo, natomiast dziesiąt lat to tu hulało bez problemu jak i w tysiacach innych domów, co nie zmienia faktu że najlepiej to naprawić
@moll: mam taka jedna sasiadke ktora wydaje sie ok chociaz
@Tank1991: @kuncfot: macie jakieś dowody na poparcie tej tezy? jakby zeszło poniżej zera to mogą np rury popękać, inna sprawa że w innym domu jak raz wyjechałem na 2 tyg to po powrocie okazało się że z HDD #!$%@?ło mi dane z zimna a tego bym nie zdzierżył..:)
@thuia: W głowie się w ogóle nie mieści teza, że przez 4 dni temp. w domu spadnie poniżej zera, gdy na zewnątrz średnia dobowa to 8 stopni.

Rury popękają, ale tylko te które są na dworze i nie osłonięte. Masz takie? Inne to są w gruncie poniżej warstwy zamarzania, a te w domu ... nie ma takiej opcji.
@thuia: Stać się nic nie stanie, ale jak już MUSISZ coś wykombinować to kup sobie 4 smart farelki / 4 farelki + kontrolery do nich i ustaw czasowe grzanie.

Chociaż ani to lepsze, ani tańsze, ani bezpieczniejsze rozwiązanie niż naprawienie programatora czy zostawienie domu bez ogrzewania.
@thuia: żeby ci rury popękały to by musiało być przez te 4 dni -10 stopni dom się tak szybko nie wyziębia im bliżej zera tym temperatura spada wolniej napal przed wyjazdem a jak wrócisz to pewnie z 10 stopnie na plusie jeszcze będzie. Gorzej jak w grudniu będzie bardzo zimno bo tak też może się zdać ale jeśli temperatura na zewnątrz bedzie około 0 stopni i słońce to nic się nie
@kuncfot: nie wiem nie znam sie dlatego pytam, zapowiadaja długą i mroźną zimę wieć jakieś pojedyncze -1 może się trafić jak będę miał pecha...dużo rur idzie przez strych a tam piździ prawie jak na zewnątrz..