Wpis z mikrobloga

Często ludzie postują komentarze w stylu 'nie jestem patriotą, bo obrzydzili mi go narodowcy', albo 'byłbym patriotą, ale nie chce się utożsamiać z Bąkiewiczem'. Więc mam pytanie do tych ludzi.

Jak wyglądał by patriotyzm, z którym chcielibyście być utożsamiani? Czym by się charakteryzował i jakie by miał cele?
#neuropa #4konserwy #polityka #bekazprawakow #bekazlewactwa
  • 44
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@TenTypZez: Człowiek o Polskim pochodzeniu. Ktoś kto ma Polskich przodków, albo przynajmniej jak nie ma to podjął wysiłki by zostać zasymilowanym do wspólnoty narodowej przez adaptację języka, tradycji, kultury i obyczajów wspólnoty narodowej.

Nie widzę powodu aby państwo miało być egilitarnym organizmem służącym każdemu kto przebywa na jego terytorium, bo to mija się z celem państwa jak już wspomniałem w poprzednim komentarzu.
  • Odpowiedz
@RzutKamieniem: ciagle chcesz narzucać coś innym ludziom, którzy sobie tego nie rzeczą. Właśnie dlatego nacjonalizm wkrótce wyląduje na śmietniku historii - podobnie jak np komunizm (zauważ ze w obu przypadkach wszystko opierało się na narzucaniu innym jak mają żyć, myśleć i co robić. Człowiek powinien być wolny i kropka.)
  • Odpowiedz
Człowiek o Polskim pochodzeniu. Ktoś kto ma Polskich przodków, albo przynajmniej jak nie ma to podjął wysiłki by zostać zasymilowanym do wspólnoty narodowej przez adaptację języka, tradycji, kultury i obyczajów wspólnoty narodowej.


@RzutKamieniem: No więc widzisz, masz arbitralny podział na to kto może, a kto nie może być obywatelem i z góry zakładasz, że to tożsamość narodowa ma być decydująca dla wszystkich. To archaiczne, nie przystające do współczesnego świata i
  • Odpowiedz
dobro wspólnoty złożonej z ludzi. Nacjonaliści wielokrotnie wychodzili w historii na przeciw działaniom państwa, gdy ingeruje ono w dobro wspólnoty narodowej, bo dla nacjonalistów państwo jest jedynie narzędziem służącym do uczynienia członków wspólnoty narodowej jak najzdrowszymi, najbogatszymi, najliczniejszymi i najpotężniejszymi.


@RzutKamieniem: Podobnie jak komunizm, idea szczytna, ale utopijna i dlatego szkodliwa. Utopijne, bo "dobro wspólne" jest pojęciem abstrakcyjnym i możliwym do łatwej zmiany.

Tak, pamiętam że nacjonaliści potrafią walczyć o ochronę środowiska, ale dzieje się tak, gdy to oni nie są władzą. W opozycji można robić wiele pożytecznych rzeczy, jak się przejmuje władze, zmienia się optyka. Poza tym są to przeważnie oderwane działania od szerszej strategii. Np Ruch Narodowy jednocześnie broni górników węgla kamiennego (bo to obrona Śląska i wielu miejsc pracy), a z drugiej wskazuje na Elektrownie Jądrowe jako jedyny ekologiczny sposób uzyskiwania energii. Takie małe
  • Odpowiedz