Wpis z mikrobloga

@01101010_01100001: Tak, coś w tym jest... na fb to samo. Najbardziej mnie rozśmieszyło jak mój ojciec rozmawiał z instalatorem pompy u sąsiadów. Zapytał się czy nie lepiej tutaj zrobić wodną zamiast powietrznej, a ten nie miał pojęcia co to jest.... Instalator, specjalista do pomp ciepła nie wie, co to jest pompa wodna ehhhhh. Wszystkim to samo, bahbahbah, kasa sie zgadza.
@tamto-to-tamto: :D bardziej pellecik
@01101010_01100001: czy ja wiem, jesli dom wymaga duzej pompy i koszt bedzie 50tys a masz w zamian kociol gazowy za 5 tys ktory zrobi to samo to wole gaz, ale jesli to maly dom i potrzebna pompa 5 kW ktora chodzi teraz na allegro za 12-15 tys i zbliza sie rok 2022 i program Moje Cieplo. To juz zmienia postac rzeczy :)
@xdrcftvgy: apropos, nawiewa mi strasznie z kratek went do chaty w kamienicy, okna szczelne ale nie chcę wywietrzników bo budynek nieocieplony to bedzie ejszcze zimniej, co z tym najlepiej zrobić? mechaniczną wsadzić w kratkę?>
@xdrcftvgy grawitacyjna stara instalacją. U mnie szczelnie wszedsie więc nawiewa. W całej kamienicy ten sam problem. Uchylam okno i jest ok ciąg wraca do komina. Mamy pomysł zrobić kręciołki na kominach zeby wyciągały. Mam nadzieję że to pomoże a doraźnie chciałem jakoś ten efekt zmniejszyć chciaz
@paki82: to jak uchylasz i jest ciąg to dobrze

Wada grawitacyjnej jest właśnie zimno po karku, taka jej natura. Nawet jak dasz wiatrak to z czego on te powietrze świeże zaciągnie? Jeśli nie otwierasz to choć rozszczelniaj okna
@Kapitan-Planeta: nie ma czegoś takiego w pompach ciepła jak "pompa wodna", jest "pompa ciepła woda-woda" i jest bardzo rzadko spotykana, dodatkowo wymaga określonych warunków.
Wcale nie dziwi, ze instalator nie miał pojęcia. Firm które instalują to i znaja sie na tym jest bardzo mało.

ps. no chyba, że chodziło mu o pompe ciepła gruntową, ale to co innego ;)