Wpis z mikrobloga

#budujzwykopem

Otwieram dyskusje

Czy warto dopłacić 15k za ogrzewanie podłogowe zamiast grzejników w mieszkaniu 85m2. Ogrzewanie gazowe. Czy jest tego warte? Cale życie w domu miałem grzejniki. Ogrzewanie podłogowe każdy zachwala ale ma też swoje wady. Dodatkowo martwią mnie późniejsze koszty materiałów typu płytki czy panele dostosowane do ogrzewania podłogowego
  • 26
@H2ObezGMO: jak najbardziej tak. Będziesz grzał na niższych temperaturach czyli taniej. Dodatkowo niższe temperatury oznaczają brak spalania kurzu czyli czystsze sufity ( ͡° ͜ʖ ͡°)

O koszty materiałów się nie martw. Płytki to raczej najmniejszy problem. Kleje itp różnicy dużej nie ma. Jedyny problem to nie możesz używać korka jako podkładu gdyż jest izolatorem oraz zrezygnowałbym z podłóg drewnianych.
@H2ObezGMO: w domu mam 50% podłogówki i 50% grzejników.

- 23 przy podłogówce jest odczuwalne jak 24 albo i 25 przy grzejnikach.
- fajnie że te kalafiory nie straszą pod oknami
- z grzejników jest większa konwekcja powietrza/kurzu.
- zalet grzejników nie widzę
- wykończeniówka pod podłogówkę jest w normalnych cenach.

15k to sporo ale chyba bym dopłacił

Będziesz grzał na niższych temperaturach czyli taniej


@ksiak: to mieszkanie i gaz,
@H2ObezGMO: co do dodatkowych kosztów to musisz przypilnować żeby panele były dostosowane do podłogówki ale mysle ze 90% paneli na rynku jest. Do paneli podkład przepuszczający ciepło, cena moim zdaniem niewygórowana. Do płytek chyba nie ma żadnych dodatkowych rzeczy. Dodatkowym plusem jest odzyskana przestrzeń gdzie normalnie byłyby grzejniki. Jedyne grzejniki przy podłogówce to drabinkowe w łazienkach, polecam
@H2ObezGMO: obojętnie co dasz na podłogę, to się od tej podłogówki w końcu - prędzej czy później - nagrzeje. Po czym zacznie oddawać to ciepło do pomieszczenia. Jak ustawisz stałą temperaturę w pomieszczeniu, bo podłogówka ma dużą bezwładność, to podłoga razem ze wszystkim co na niej leży będzie też miała praktycznie stałą temperaturę.
@H2ObezGMO: Oprócz tego, co koledzy wymienili powyżej to można mieć na uwadze to, że podłogówka jest podobno bardzo wskazana np. przy korzystaniu z pompy ciepła (niższe temperatury zasilania) a może być tak, że zakażą za jakiś czas np. grzania gazem albo nałożą więcej podatków, aby zniechęcić do tego paliwa / "zachęcić" do zmiany na inne źródło ciepła ;)

Z wad to przychodzi mi na myśl bezwładność cieplna oraz problem przy awarii
@H2ObezGMO: zastanawialem sie nad tym przy swoim domu, i finalnie padlo na podlogowke wszedzie.

z plusow, to:
- grzejesz nizsza temperatura, czyli w przypadku kotla gazowego duzo wydajniej
- nie zajmujesz miejsca na scianach grzejnikami
- nie masz konwekcji w pomieszczeniach ktora potrafi byc czasem uciazliwa
- podloga nie jest ciepla, ale nie jest tez lodowata ;) - u mnie podloga ma okolo 25-26 stopni przy grzaniu w domu na 23
- jak mielismy grzejniki, byl ustawiony cykl dobowy. w nocy chlodniej, w dzien cieplej. mamy betonowe wylewki. to jest tak bezwladne, ze jak zmniejsze temperature w poniedzialek rano, to odczuje to we wtorek wieczorem...


@subiel: oj nie zgodzę się, to są najwyżej 3 godziny, zależy też od grubości posadzki, u mnie 7 cm. Coś tam da się wysterować. Ale oszczędności są marginalne.
@kuncfot: mowie powaznie. z roznych powodow, mamy kotlownie gazowa zasilana z butli 33kg propan. zdazylo sie ze sie gaz po prostu skonczyl. glowny sterownik ktory sie swieci i zwraca uwage na awarie (brak paliwa) jest "za winklem". odczucie braku ogrzewania wystepuje nastepnego dnia :P

mamy kociol jednofunkcyjny i grzejemy zimna zasobnik cwu z pompy ciepla takiej malej. jak woda spadnie ponizej pewnego poziomu to sie grzalka elektryczna wlacza, wiec to tez