Wpis z mikrobloga

Stawiam pierwsze kroki z Dockerem, mam do wykonania zadanie na studia i musi to być postawione na dockerze, natomiast chciałem to zrobić na Windowsie, stąd pytanie, czy do obsługi Dockera must havem musi być posiadanie WSL 2?

Chciałem to uruchomić bez WSL 2 natomiast, nie mogę tego zrobić, czy mógłby ktoś pomóc?
Da się to w ogóle w ten sposób zrobić? Słyszałem, że docker na windowsie lubi być upierdliwy, natomiast no już nie chciałem specjalnie dla projektu bawić się w instalację linuxów (które i tak zamierzam w przyszłości zrobić)

#studia #informatyka #it #docker #java
Yakooo - Stawiam pierwsze kroki z Dockerem, mam do wykonania zadanie na studia i musi...

źródło: comment_1635373771x71UAuK589etxLcdWDbovn.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Yakooo ogarnij sobie VMware player (jest darmowy), a najlepiej sprawdź, czy szkoła nie udostępnia licencji na workstation
Tam postaw jakieś Ubuntu jak człowiek
Tylko sobie system zaśmiecisz tymi ich wynalazkami i będą zżerały prąd zbędne procesy
  • Odpowiedz
@slabehaslo: VirtualBox jest za darmo.

@Yakooo: Postaw Linuksa w VM, będzie najszybciej. Jak Ci szkoda zachodu, to postawienie instancji EC2 w AWS zajmie 5 minut, a kosztuje 3-4 centy za godzinę. Docker na Windowsie to była męczarnia, przynajmniej jeszcze w 2019 roku.
  • Odpowiedz
@Yakooo: WSL2 jest wygodny i działa, to fajna opcja. Chcesz mieć prosto i skutecznie i mieć podobnie jak w tutkach, to wrzuć sobie linuksa, choćby jako VM. Będzie Ci wszystko działało od strzała. WSLem możesz się trochę zamieszać na początku...

Tylko sobie system zaśmiecisz tymi ich wynalazkami i będą zżerały prąd zbędne procesy


@slabehaslo: co Ty za durnoty gadasz? :> Prócz miejsca na dysku g---o zjada, chyba że
  • Odpowiedz
@wolodia pewnie, VMware player też, ale w wydajności, jakości i funkcjonalności zjada virtualboxa na śniadanie

@annotate hm, to może coś się pozmieniało. Nie trzeba już instalować dockera pod windowsem aby na wsl działał?
  • Odpowiedz
@slabehaslo: i tak i nie, teraz rekomendowane jest WSL2+ docker desktop. Wtedy tak naprawdę kontenery odpalają sie wewnątrz WSL2.

vmware player był fajny lata temu :> Już wirtualbox dla laika lepszy, możesz robić nowe obrazy, łatwiej o pomoc.
  • Odpowiedz
@Yakooo: Docker w wsl2 jest spoko pod warunkiem że jest to nowe wsl2 z windowsa 11. Ale ja mam na myśli zainstalowanie w wsl Ubuntu a w nim pakietu docker-ce a nie jakiegoś wynalazku który masz na screenie. Docker for Windows nie jest dobrym pomysłem jak nie masz z nim doświadczenia.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
Miałem niestety problem z WSL2+ i uruchomieniem dockera i ostatecznie uruchomiłem na samym windowsie, na razie zrobilem demo apki, ale jak tak teraz czytam to zastanawiam się czy nie przysiąść do tego raz jeszcze i nie skonfigurować tego na WSL2.

Szczerze to nie za bardzo rozumiem jak to działa.
WSL2 to nie oddzielna instancja? Jeśli apka będzie robiona normalnie na windowsie i pliki będą na windowsie, a docker będzie odpalany wewnątrz wsl2
  • Odpowiedz
WSL2 to nie oddzielna instancja?


@Yakooo: wsl2 to kontener z wirtualizowanym hypervisorem. Możesz myśleć o tym jak o VM w praktyce, jest pełen kernel linuxa i wszystkie binaria kompilowane pod linuxa po prostu działają.

pliki będą na
  • Odpowiedz
@Yakooo:

Instaluj linucha i nie kombinuj, o wiele łatwiej się tam developi na dockerze, a i tak docker na windzie pod spodem stawia Linuxa dla siebie, ale trzeba robić czary z plikami itd, chcesz mniej overheadu to instaluj Linuxa jak i tak masz zamiar to robić, nie ma sensu się w tym wypadku z Windowsem bawic

Ewentualnie wsl2 z i instalacja na partycji linuchowej
  • Odpowiedz