Wpis z mikrobloga

Mam taką listę tytułów z którymi nie miałem za dużo styczności. Które z tych gier/serii uznajesz za najbardziej kanoniczne i warte nadrobienia? W komentarzu możesz dodać wskazówkę od której części zacząć i ewentualnie z jakimi modami/poradnikami np. jeśli grę ciężko uruchomić na dzisiejszych systemach. Tytułów było znacznie więcej, zostawiłem tylko te najbliższe do tych które grałem i posortowane wg daty wydania i popularności (wg followersów na twitchu) pomijając te mega popularne jak GTA, Wiedźmin czy Dark Souls, bo wiadomo że byłyby w top3. #gry #grypc #grykomputerowe #crpg #rts

który tytuł uznajesz za najbardziej kultowy?

  • Elder Scrolls (Oblivion, Skyrim) 26.4% (37)
  • Fallout 26.4% (37)
  • Chrono Trigger 2.9% (4)
  • Age of Empires 9.3% (13)
  • Mount & Blade 5.7% (8)
  • Vampire: The Masquerade 3.6% (5)
  • Kingdom Come: Deliverance 2.1% (3)
  • Stronghold 7.1% (10)
  • Arcanum 5.0% (7)
  • Planescape: Torment 11.4% (16)

Oddanych głosów: 140

  • 17
@Folmi: ciężko powiedzieć. Wiele tych gier znam, ale każda jest inna na swój sposób. Planescape określę jako ten najbardziej kanoniczny, praktycznie zdefiniował gatunek, ale z drugiej strony czy warto go nadrabiać? Nie wydaje mi się. Granie w to w dzisiejszych czasach to coś bardzo męczącego, gra jest archaiczna i pomimo fantastycznego świata przedstawionego i pięknej historii, nic nie oferuje.

Z falloutem jest podobnie, pomimo że to gra dużo ciekawsza, też jest
Cześć. Jako, że w serię Fallout gram już jakieś 17 lat prawie to o niej się wypowiem. Seria ta poniekąd prowadzi Cię z zachodniego wybrzeża USA na wschodnie wraz z kolejnymi częściami. Oczywiście najlepiej zacząć od części 1 i następnie zagrać w 2. Stanowią one wstępne zarysowanie świata i problemów z jakimi się boryka. Niestety, w mojej opinii zestarzały się one nie najlepiej jeśli chodzi o mechanikę rozgrywki i wielu młodszym graczom
@Folmi: generalnie z klasyków bardzo fajne jest top20 crpg z tej listy https://rpgcodex.net/content.php?id=9453

Jeżeli chodzi o wymienione tytuły to zaliczyłbym Fallout (1,2 i New Vegas), VTM: Bloodlines, Arcanum i Tormenta, Mount & Blade też jest spoko.

Co do modów, to najlepiej zagrać w "czyste" wersje bez modów najpierw, choć są pewne wyjątki, Arcanum było mocno zbugowane nawet z patchami, zatem UAP jest mocno zalecany: https://terra-arcanum.com/drog/uap.html

Wiele osób instaluje też UP do
@hakunnin: Ja już młodym graczem nie jestem i też nie najlepiej się zestarzałem ;) Grałem kiedyś trochę w jedynkę Fallouta, dobrze wspominam, chociaż nie moje klimaty (średniowieczne/fantasy) to przykuł uwagę ukrytymi smaczkami i dużą roleplejowością (mnogością ścieżek, interakcja ze światem uzależniona od naszej postaci i decyzji). Tylko właśnie w przypadku tych starych gier archaiczne technikalia i ilość modów odstręczają, chciałoby się zacząć na zasadzie plug and play.

@KSH_: No właśnie
@Folmi: Torment stworzyl fundament pisania historii. Fakt, to na tę chwilę interaktywna książka. Są jednak dużo lepsze podobne pozycje np wspolczesne torment tides of numenera, albo tyranny.

Jezeli ogarniasz modowanie morrowinda to wiesz jak to dziala, to najwazniejsze. Skyrim pod tym wzgledem wydaje mo sie latwiejszy, jedynie problematyczny moze byc rozmiar niektorych plikow majacych nawet kilka gb, ale to juz kwestia internetu. Polecam skyrimka, znam go na pamiec. Taki spoiler -
@Folmi: enhanced wyglada identycznie, gra jest jednak nieustannie patchowana, co jest wprost niezwykle biorac pod uwage uplyw czasu od premiery.

Ps
Nwn 2 to estetyczna porażka, stylizowana na modny wowczas na zachodzie „light” rpg. Choć nadrabia historią
@hakunnin: to chyba nie rozumiesz czym miał być fallout.
F3 nigdy nie powinien powstać w takiej formie w jakiej powstał. To okropna gra. Totalnie głupia, idiotyczny wątek główny, idiotyczna walka.
Właściwie to gra FPS.
Fallout new Vegas jest przez fanów nazywany prawowitym F3.
Ogólnie polecam F1,2 i właśnie new vegas.
F3,4 nie ruszaj jeśli jesteś fanem rpg.
Z elders scrolls polecam Daggerfall.
to chyba nie rozumiesz czym miał być fallout.


@Adzal: Rozumiem, ale zakładam, że jak nie rozumiem tak jak Ty to herezja? Gra, jak każde dzieło artystyczne może mieć nieskończoną ilość interpretacji. ;)