Wpis z mikrobloga

Cześć ogrodnicze świry!

Mam za dużo wolnego czasu i chciałbym pobawić się trochę w #ogrodnictwo i może nawet #hydroponika.
Z racji dość małego ogródka (niech żyje budownictwo szeregowe) chciałbym tam zostawić warzywa korzeniowe a z 'doniczkowymi' chciałem się trochę pobawić i poeksperymentować.
Target: papryka/papryczki, pomidory i może bakłażany.

Parę pytań na które nie znalazłem odpowiedzi, albo odpowiedzi nie wyczerpały mojej ciekawości

Papryka: #papryczki #papryka #chilihead #chili #chilizgobim

-Jak długo papryczka może rosnąć w donicznce? W sensie jak dużo sezonów mogę obsłużyć jednym krzaczkiem?
-Czy zimowanie jest wymagane czy tylko opcjonalne?

Pomidory: #pomidory

-O ile papryki można prowadzić w postaci bonchi, czy da się to samo zrobić z pomidorami? Te świry rosną jak poje...
-Tak jak przy papryce, jak długo może rosnać pomidor?
-Czy da się je zimować?

Bakłażan:

-Tak samo jak wyżej, czy da się prowadzić w formie ozdobnej?
-Jak długo może rosnać i czy wymagane jest zimowanie?

Szczepienie:

-Czy ktoś się bawił w krzyżowe szczepienia? W sensie pomidor na papryce/papryka na pomidorze, bakłażan na pomidorze, pomidor na bakłażanie itp?
-Czy jest jakaś granica ilości odmian (tej samej rośliny) jaką można wykonac na jednej roślinie?

Hydroponika: #hydroponika

-Papryka i pomidor się nadają i wiele osób robi to z powodzeniem, ale czy ktoś próbował trzymac hydrobakłażana?
-Czy przy uprawie hydroponicznej w ogole wykonuje się zimowanie?
-Skoro wydroponika daje lepsze efekty niż tradycyjna doniczka, czy zwiększy to długośc życia roślin czy zmniejszy przez szybsze wyeksploatowanie?

Na konie jeszcze kilka ogólnych tagów:
#ogrod #ogrodnictwo #warzywa #hobby #gotujzwykopem #uprawiajzwykopem #rosliny #domowyogrod

Dziękuję i zapraszam do dyskusji :)
  • 6
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Lestad: Paprykę i pomidory uprawiasz jednorocznie.

W tym sezonie miałem pomidory cherry i jeszcze jakieś małe, żółte od babci, zaszczepione na podkładce - fajnie rosły, jak małe drzewka. Nie wiem jaka podkładka to była. Ja się na szczepieniu nie znam, dopiero zaczynam przygodę z ogrodnictwem xD

Bakłażana w Polsce też raczej uprawia się jako roślinę jednoroczną, ale czytałem kiedyś, że są odmiany bardziej tolerancyjne co do warunków pogodowych i można je
@Lestad: ogółem nie są to rośliny, które wymagają zimowania tj. w sensie spoczynku i w tropikalnym klimacie powinny plonować ciągle (falami). Pomidor rośnie bardzo szybko, więc raczej nie ma to większego sensu. Natomiast w przypadku chili jak najbardziej i w kolejnych sezonach można pozwolić sobie na większe donice - ich szybkie nagrzewanie się jest plusem względem uprawy w gruncie. Zimą problemem jest marne natężenie światła, więc sukcesem jest utrzymanie liści. Ale
Pobierz
źródło: comment_1634853010zzljs5Ks7Tns6LKR6mSwRj.jpg