Wpis z mikrobloga

10 mitów o rewolucji rosyjskiej - 8.

8. Dwuwładza. Rewolucja lutowa i rewolucja październikowa.

Panuje opinia, że istnieje ogromna różnica między demokratyczną rewolucją lutową, która obaliła zacofane rządy monarchiczne w Rosji, a rewolucją październikową, która uniemożliwiła te postępowe zmiany i skierowała kraj w stronę totalitarnych rządów komunistycznych.

Jako przyczynę tej wpadki wymienia się sytuację, w której nowe demokratyczne siły Rządu Tymczasowego zostały od samego początku osłabione przez obstrukcję lewicowych Sowietów Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich . W historiografii nazywano jest to okresem Dwuwładzy.

Jest to wprowadzający w błąd punkt widzenia.

Jak było napisane w poprzednim wpisie - 27 lutego zostały utworzone dwa samozwańcze nowe organy władzy: Tymczasowy Komitet Dumy Państwowej (parlament nigdy nie zebrał się, aby potwierdzić tego Komitetu prawomocność lub jakikolwiek związek z Dumą) i Piotrogrodzka Rada Delegatów Robotniczych i Żołnierskich (w której udział miał oczywiście charakter polubowny pomiędzy członkami założycielami i nie był regulowany żadnymi przepisami).

Zobaczmy skład osobowy Komitetu "Dumy" (12 czlowiek), kogo tam spotkamy:
Karło Czcheidze - przewodniczący Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich
Aleksander Kiereński - wiceprzewodniczącym Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich

Jak to jest? Dwóch przywódców Piotrogrodzkiej Rady jest jednocześnie członkami Komitetu Tymczasowiego . Jaki to rodzaj dwuwładzy?

W krótkim czasie Komitet Tymczasowy utworzył Rząd Tymczasowy nowej Rosji. Dwa miesiące później w maju byli parlamentarzyści z Dumy opuścili ten gabinet i tam już oficjalnie pojawili się członkowie socjalistycznych partii rewolucyjnych. Te tezy o dwuwładzy stały się pełnym absurdem. Ona nigdy nie istniała obie te grupy liberalnych demokratów i lewicowych rewolucjonistów działały w ścisłej koordynacji i robiły jedną rzecz - rewolucję, drastyczną zmianę ustroju państwa.

Chociaż było coś, co ich łączyło.

Guczkow, A.I. - członek Tymczasowego Komiteta Dumy Państwowej, lider frakcji Oktiabryści w Dumie, znakomity mason
Tereszczenko, M.I. - minister spraw zagranicznych, działacz Ziemstwa, członek loży masońskiej "Galperna"
Shingarev, A.I. - minister finansów w Rządzie Tymczasowym, Partia Konstytucyjno-Demokratyczna (kadetów), wprowadzony do masonerii w loży "Gwiazda Polarna"
Pereverzev, P.N. - minister sprawiedliwości, Partia Socjalistów-Rewolucjonistów, eserowiec, członek loży "Gwiazda Polarna"
Kiereński, A.F. - minister wojenny i morski, Partia Socjalistów-Rewolucjonistów, trudowik-narodnik, członek Wielkiego Wschódu Ludów Rosji
Cereteli, I. - minister poczty i telegrafu, członek Rządu Tymczasowiego, jednocześnie członek Komitetu Wykonawczego Piotrogrodzkiej Rady Delegatów Robotniczych i Żołnierskich, mieńszewik, Międzynarodówka
Czcheidze, K. - głowa Piotrogrodzkiej Rady, Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza Rosji, z tym też Wielki Wschód Francji

Gdzie do cholery historycy tu widzą dwuwładzę?

Jako wisienka na torcie - kiedy te dwa organy nowej władzy, Komitet Tymczasowy i Piotrogradzka Rada, organizowały się 27 lutego, obrady organizacyjne odbywały się w tym samym budynku - pałacu Taurydzkim. Łatwiej jest biec między dwoma pokojami (jeśli w ogóle zawracali sobie głowę dwoma pokojami, no to już żart, nie martwcie się było dwa pokoje) do sąsiednich drzwi niż nawet przez ulicę. Zwłaszcza, że w momencie tak wielkiego przedsięwzięcia jak zamach stanu każda minuta jest kluczowa. Nie ma więc czasu na maskowanie się.

O masonerii nie będę pisał, bo będzie mnie to kosztowało resztę czytelników (zaczynałem od trzydziestu plusów, a teraz ledwie dziesięć, z dinamiką w dół). Najmniej co można powiedzieć to to, że jak widać ci ludzie z nowej władzy (a przez fakt ich dojścia do władzy można przyjąć, że także organizatorze wydarzeń rewolucyjnych) reprezentują bardzo różne organizacje polityczne - legalne partie parlamentarne od umiarkowanej prawicy do lewicy; nielegalne partie socjalistyczne od umiarkowanej lewicy partii socjalistycznych mniejszości narodowych do organizacji otwarcie terrorystycznych; lokalne formalnie niepolityczne związki samorządowe; - przynajmniej co można powiedzieć - ich masońskie powiązania były dobrym instrumentem koordynacji wspólnych wysiłków.

Ale jaki był główny cel tego całego kłębowiska ludzi i ogólnie rewolucji, omówimy w następnej części.

#historia #rosja

Zwolenniki poprzedniego wpisu: @matkaPewnegoMirka: , @Heyolok: , @Scyzorro83: , @MiQ27: , @77023: , @edwolf: , @przegryzam: , @Nieboraknoikak: , @DUB7: , @Heisenbird: , @xoreaxedx:
mobutu2 - 10 mitów o rewolucji rosyjskiej - 8.

8. Dwuwładza. Rewolucja lutowa i re...

źródło: comment_1634560559ioRPacSf9CThUGOzl7hq46.jpg

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@mobutu2: mordo ja to chłonę twoje posty. To bardzo wartościowe by poznawac obce nam punkty widzenia, poszerzac horyzonty. Pozdrawiam.
  • Odpowiedz