Wpis z mikrobloga

Nie jestem już pewien, który raz w ostatnich tygodniach ogłaszam powrót do zwykłej aktywności. Ale myślę, że tym razem uda się już wrócić na stałe.

Znów bardzo wiele się działo, dlatego na powrót "lżejsza" wiadomość.

Prezydent Turcji Recep Erdoğan wraz z żoną przybył wczoraj do Luandy, stolicy Angoli. Rozpoczął tym samym pierwszy etap wizyty dyplomatycznej w Afryce.

Erdoğan spotka się z prezydentem Angoli oraz wygłosi przemówienie w parlamencie tego kraju. Głównym przedmiotem rozmów ma być zacieśnianie więzów gospodarczych i politycznych między dwoma państwami. Wcześniej prezydent Turcji napisał na Twitterze, że Angola jest jednym z głównych partnerów handlowych jego kraju w Afryce.

Dodał też, że stosunki Turcji z "braćmi i siostrami w Afryce" nie są budowane na zasadzie kolonializmu, a wspólnej chęci rozwoju i postępu.

W czasie swojej czterodniowej podróży po Afryce Erdoğan uda się również do Nigerii i Togo.

W październiku i grudniu tego roku odbędą się dodatkowo dwa szczyty z udziałem Turcji i niektórych państw afrykańskich. Celem spotkań, które odbędą się w Stambule, jest zacieśnianie współpracy gospodarczej i politycznej między Ankarą a państwami Afryki.

Źródło

---

Regularnie zbieram i przekazuję wiadomości z krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i Azji. Jeśli interesuje Cię tag #orientalista, zapraszam również na Facebooka oraz Hive.

#orientalista #wiadomosci #turcja #afryka #angola #nigeria #togo #polityka #dyplomacja #gospodarka
  • 2