Wpis z mikrobloga

Its over dla #fotowoltaika

https://globenergia.pl/system-opustowy-przedluzony-ale-tylko-teoretycznie-batalia-o-losy-przyszlych-prosumentow-trwa/

Pierwszym i chyba najistotniejszym pomysłem przedstawionym w poprawkach jest wydłużenie o pół roku systemu opustowego w tej formie, w której istnieje obecnie. Jest jednak jedno, bardzo duże: ALE…

Niestety, jak się okazuje, wydłużenie jest tylko… teoretyczne. Dlaczego? Ponieważ wszyscy, którzy przyłączą swoje mikroinstalacje OZE po 1 stycznia 2022 roku i tak od 1 lipca 2022 roku zostaną automatycznie przeniesieni do systemu net-bilingowego, proponowanego od początku przez MKiŚ. W praktyce oznacza to, że przyszłoroczni prosumenci skorzystają z systemu opustów maksymalnie przez pół roku. Jest to również zupełne wycięcie z projektu systemu rozliczeń 1:1, który proponowała poseł Jadwiga Emilewicz.

W treści poprawki proponuje się sprzedaż energii przez prosumentów po cenie rynkowej, a nie jak pierwotnie proponowano, po kwartalnej średniej cenie na rynku konkurencyjnym, z tym zastrzeżeniem, że na początku ma być to średnia cena miesięczna, a od lipca 2024 roku już średnia dzienna.

Prosumenci objęci nowym systemem będą ponosić opłaty dystrybucyjne, a przychody nie będą objęte akcyzą. Co do zasady,

Zaproponowano również rezygnację ze zwolnienia nowego prosumenta z opłaty OZE i opłaty kogeneracyjnej.
  • 18
Reasumując, sprzedajesz po kijowej cenie hurtowej która osiągaja duże farmy efektem skali, kupujesz po cenie jak dla każdego. Płacisz za przesył, plus wszystkie inne opłaty.
@minvt: teoria dobra, w praktyce:
Musisz zrobić instalacje około dwa razy wieksza. Czyli zamiast 10kwp za na przykład 35000, trzeba zrobić 20kwp za 60000. Czyli zamiast zwrot (przy obecnych cenach) w 6-7 lat, masz 10-12. No i kto w domu ma dach na 20kWp jak często 10 trudno zmieścić.

Cała afera jest po to aby zmniejszyć eksport z pv w szczycie bo zbyt wysokie napięcia w sieci a Ty chcesz na
A jak kupisz kocioł na ekogroszek za 10 tys. zł lub na gaz za 20 tys. zł i potem co roku płacisz kolejne tysiące za paliwo, żeby mieć ciepło w domu, to liczysz w ile ten wydatek ci się zwróci?( ͡° ͜ʖ ͡°)
@minvt: ale to nie ma porównania. Ciepło w domu musisz mieć, fotowoltaiki mieć nie musisz. 99% klientów montuje fotowoltaike żeby oszczędzić pieniądze, jeśli zwrot inwestycji będzie powyżej 10 lat to mało kto będzie montował.

Rosnące ceny energii skracają czas zwrotu co jest na plus, ale za tym pójdzie wzrost inflacji. Jak będzie oprocentowanie lokat 10% to mało kto spojrzy na coś co ma czas zwrotu 10 lat.

Teraz przy lokatach około
@Mirkomil: No tak, ale niech mi taka fotowoltaika załatwi choćby o 50% mniej prądu za pompę ciepła to już jest sukces, bo gdyby nie to to i tak przy kotle na gaz lub węgiel musiałbym wydać kasę (niemało patrząc na ceny gazu i węgla) na paliwo.

Montowanie paneli na samą energie elektryczną, dla mnie od początku mija się z celem. Ale jeśli miałbym załatwić tym ogrzewanie domu, nawet w 50%, to
@minvt: dlatego ja widzę to teraz tak:

Małe instalacje 1fazowe, może przy okazji zniosą to durne ograniczenie 3,68 kw
Na tej fazie podłączona sprężarka PC i pierwszy stopień grzałki
Jeśli są klimy to też na tej fazie
Inteligentny licznik dwukierunkowy podłączony do PC
Bufor wody 500 litrów
Taryfa G12

Grzejemy na zapas wtedy jak jest eksport energii do sieci, jak nie ma eksportu to czekamy z grzaniem na taryfe nocna
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@minvt: @Mirkomil problemem będzie to że "wartość energii wprowadzonej do sieci ma być liczona według średniej ceny w miesiącu a potem - w godzinie. " - w miesiącu to jeszcze spoko , ale przy sprzedaży energii po wartości godzinnej , gdzie w wakacyjne dni słońce świeci prawie połowę dnia i wszystkie instalacje pv produkują prąd cena będzie śmiesznie tania za jeden dzień.
@Daro_: dokladnie tak

A widzieliscie zapis o zakazie wprowadzania energii do sieci jakby cena była ujemna? Jak to będzie realizowane? Zdalne wyłączenie z sieci? Czy alert RCB "Uwaga, nadchodzi ekstremalnie słoneczna pogoda, wyłącz i zabezpiecz falownik"
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Mirkomil: nie ma takiego zapisu, w moim rozumieniu jest zmiana rozliczenia z dziennego na godzinny co ma uchronić przed ujemnymi cenami sprzedaży prosumentów. Ale dlaczego to miałoby zmienić to nie wiem
@Daro_: czytalem, ale to wlasnie w nim sa takie bzdury "Wartość energii wprowadzonej do sieci ma być liczona według średniej ceny w miesiącu, a potem - w godzinie. Ma to uchronić prosumentów przed ujemnymi cenami."