Wpis z mikrobloga

8W tym filmiku dr Bartosiak sporo mówi o polskiej mentalności (nie tylko elit politycznych) jako najwiekszej przeszkodzie na drodze ku modernicacji armii. Między wierszami można wychwycić, że chodzi nie tylko o armię, ale praktycznie każdą dziedzinę życia publicznego w naszym Kraju.

Skupmy się jednak na produkcji nowoczesnego uzbrojenia. W tym kontekście zastanawia mnie jak to jest, że Rosjanom mimo podobnych wzorców zachowań udaje się tworzyć innowacyjny przemysł zbrojeniowy.

Jeśli nie jesteśmy w stanie zmienić swoich map mentalnych to może przy tworzeniu nowoczesnej zbrojeniówki powinniśmy skorzystać z jakichś kacapskich rozwiązań?

Chętnie spytałbym o to dr. Bartosiaka i dr. Sykulskiego, mogłaby z tego być niezła debata.

#bartosiak #geopolityka #biznes #gospodarka #wojsko #wojskopolskie #anw
  • 9
Tak czy inaczej mają jedną z najsilniejszych armii świata i produkują sprzęt wojskowy który sprzedaje się zagranicą. Rozwijają też najnowocześniejsze technologie militarne.

Ja nie mówię, że mamy od nich kopiować cały system jeden do jednego, ale myślę że jakieś sensowne rozwiązania dałoby się przenieść na nasz grunt.

Zawsze byliśmy państwem z pogranicza Wschodu i Zachodu. W czasach najwiekszej świetności Rzeczypospolitej nasze wojsko potrafiło adaptować przydatne rzeczy z obu tych kultur i ich
Skupmy się jednak na produkcji nowoczesnego uzbrojenia. W tym kontekście zastanawia mnie jak to jest, że Rosjanom mimo podobnych wzorców zachowań udaje się tworzyć innowacyjny przemysł zbrojeniowy.


@Mistrzrozkimnki: Rosjanom jak Rosjanom, ale w porównaniu z Polską i nie tylko, Ukraina jest potęgą w produkcji amunicji, uzbrojenia, badań, możliwości remontowych i ma ponad 5X większy eksport broni, kilkadziesiąt razy większe wydatki na badania kosmiczne i atomowe (oczywiście już startując z wysokiego poziomu
Ja nie mówię, że mamy od nich kopiować cały system jeden do jednego, ale myślę że jakieś sensowne rozwiązania dałoby się przenieść na nasz grunt.


@Mistrzrozkimnki: Moim zdaniem to zły pomysł. Zupełnie inna sytuacja. Rosja jest potężna geograficznie, potrzebuje sprzętu który w razie potrzeby mogą przerzucić 2 czy nawet 6 tysięcy kilometrów. To transport koleją, różne warunki geograficzne i atmosferyczne - od mrozów koło Finlandii do gór na Kaukazie. Jednocześnie ma
Także nie potrzebujemy generalnie sprzętu który normalnie działa przy -50°C bo w tajgę się nie wybieramy. Równie to potrzebne jak lotniskowce Czechom.


@bialy100k: Zgadza się, ale ja w ogóle nie pytałem o sprzęt i inne technikalia, tylko o rozwiązania systemowe które sprawiają, że kraj w którym szaleje korupcja, złodziejstwo i bylejakość jest w stanie produkować nowoczesne technologie wojskowe i wystawić armię która jest skutecznym narzędziem.
Rosjanom jak Rosjanom, ale w porównaniu z Polską i nie tylko, Ukraina jest potęgą


@djtartini1: Jest jeszcze Turcja, również państwo na wschód od nas, które dobrze sobie radzi jeśli chodzi o armię i przemysł zbrojeniowy.

Władz z Ankary też bym nie podejrzewał o jakieś wielkie standardy etyczne i polityczne, a jednak dają radę.
@Mistrzrozkimnki: oni dostali w spadku po ZSRR cały przemysł. Nie wiem czy jest naprawdę tak innowacyjny. Czy raczej są to odgrzewane kotlety za gruba forsę z gazu.
Polski przemysł też potrafi wytworzyć pewne komponenty uzbrojenia może nawet nowocześniejsze niż Rosja. Oni na wejściu mają dostęp do technologii kosmicznych, lotniczych.
Tak naprawdę pierwsza innowacyjną technologią może być pocisk hipersoniczny o ile naprawdę działa
Polski przemysł też potrafi wytworzyć pewne komponenty uzbrojenia może nawet nowocześniejsze niż Rosja.


@Jebwleb: Jakie przykłady możesz podać? Dyskujsa Ekspertów którą podlinkowałem temu przeczy

Tak naprawdę pierwsza innowacyjną technologią może być pocisk hipersoniczny o ile naprawdę działa


@Jebwleb: Są jeszcze torpedy super kawitacyjne, broń mikrofalowa (syndrom hawański i działo UIMC) oraz strefa cyber gdzie Rosjanie też dość skutecznie sobie poczynają

Poza tym ich atutami jest rozwinięta kultura strategiczna. Udało im