Wpis z mikrobloga

Hej mirki, jest tutaj ktoś kto zna się na budowie samolotów i jest mi w stanie wytłumaczyć, dlaczego niektóre samoloty mają "lotki" (ten element w czerwonym prostokącie) tak jak w pierwszym przypadku a inne tak jak w drugim ? Szukałem na ten temat informacji ale no nie znalazłem (bo w sumie nie wiedziałem jak ten element się nazywa), więc może ktoś mi to fachowo wytłumaczy czym jest podyktowana różnica w ich konstrukcji, bo strasznie mnie to ciekawi :)

#lotnictwo #samoloty
MrocznyZiemniak - Hej mirki, jest tutaj ktoś kto zna się na budowie samolotów i jest ...

źródło: comment_1634066611n5VuU5EqF09GdNNhoWs24O.jpg

Pobierz
  • 19
@MrocznyZiemniak: To winglety jak koledzy powiedzieli wcześniej, ale jak zagłębisz się w historię ich rozwoju to robi się ciekawie - Boeing opatentował winglety zawinięte do góry - w odpowiedzi Airbus opatentował "sharklety" wystające w górę i dół, ale kiedy patenty wygasły Boeing zaczął robić winglęty na wzór Airbusa, a Airbus po wygaśnięciu patentów Boeinga zaczął stosować "ich" winglety zagięte tylko w górę, jak w pierwszych wersjach Boeinga - ciekawy temat( ͡
@MrocznyZiemniak: analogicznie w skrzydłach motorsportowych wykorzystywany jest endplate - element wystający zarówno ponad jak i poniżej końcówki skrzydła. Zadanie ma to samo - ograniczyć wyrównywanie ciśnień na końcu profilu i utraty siły nośnej (tu: docisku) przy czym jest to utrata niebezpieczna bo bardzo gwałtowna. Wielkość takiego endplate ma znacznie, im większy tym bardziej wpływa na poprawę właściwości profilu, jeżeli Cię to interesuje to polecam książkę o aerodynamice samochodów Katza.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MrocznyZiemniak: czyli tak jak koledzy pisali..
Winslet, wingtip, endplate, inny, lepszy, gorszy, nowszy, rozprasza, zasieg, spalanie, ekonomia, wiry opory ... taka sytuacja ( )
Tego powyżej nie zauważysz w tak wielkiej skali jak mgła, czasami można to zobaczyć przy odpowiedniej wilgotności powietrza i prędkości samolotu, kiedy woda z powietrza się skondensuje - tu masz fajne ujęcie dwóch różnych zjawisk, o których rozmawiamy: