Wpis z mikrobloga

@AlezPanieMecenasie: Z faktu, że TK orzekł, iż np. TSUE może rozstrzygać i wydawać wiążące dla Polski orzeczenia tylko i wyłącznie w obszarach, które przekazaliśmy UE w traktatach (o czym same te traktaty mówią), pic rel

Dlatego też TSUE nie może np. uznać, że "w ramach równości związki homo mają mieć możliwość brania ślubów w Polsce" czy ingerować w wymiar sprawiedliwości, bo zwyczajnie nie oddaliśmy UE kompetencji na tych polach.

Kto ma
Pobierz Kapitalista777 - @AlezPanieMecenasie: Z faktu, że TK orzekł, iż np. TSUE może rozstrz...
źródło: comment_1633710696xIydsGPnppiVvHdU5ZB8yD.jpg
@Kapitalista777 koleś, sądownictwo musieliśmy dostosować przed wejściem do wspólnoty i musi ono spełniać standardy UE. Jest to podstawa funkcjonowania UE, dzięki temu możemy wzajemnie honorować wyroki z innych państw. W innym przypadku swobodny przepływ osób i prowadzenia działalności gospodarczej byłby niemożliwy. Jak ktoś z Portugalii albo Rumunii przyjedzie do Polski, tutaj narobi przestępstw i wyjedzie to możemy go do Polski ponownie ściągnąć. Tyle że policja i sądy w takiej Portugalii muszą mieć
@Kapitalista777: a kto mówi o zrzekaniu się suwerenności? Polska zobowiązała się (i to nie tylko w treści Traktatu Lizbońskiego) do przestrzegania określonych zasad prawa, które teraz bez skrupułów łamie. Istnieją tylko dwie opcje: 1) albo stosować się do przyjętych umów międzynarodowych, 2) albo umowy te wypowiedzieć. Chyba, nie muszę tłumaczyć czym będzie skutkować wypowiedzenie?
@pss8888: A zdajesz sobie sprawę, że reforma sądownictwa (niezależnie, jak ją oceniamy) jest zgodna zarówno z polską konstytucją, jak i procedury wyboru sędziów nie różnią się od niektórych krajów UE, m.in. Niemców?

Na jakiej podstawie wobec tego chciałbyś orzec, że Polska nie ma prawa reformować wymiaru sprawiedliwości, jeśli mieści się on w dwóch wyżej wymienionych punktach?
@Wedam: Konstytucja mówi jasno: jest ona najwyższym prawem na terenie RP, dwa wyroki TK są ostateczne.

Jeżeli jakiejś kompetencji nie przekazaliśmy w traktatach (a to przecież łatwo sprawdzić, właśnie czytając traktaty) to na jakiej podstawie TSUE czy ktokolwiek inny miałby sobie je uzurpować?

Naprawdę, ta sprawa jest tak klarownie jasna, że nie warto tu prostytuować logiki w imię własnych, partykularnych interesów.
@Kapitalista777

procedury wyboru sędziów nie różnią się od niektórych krajów UE, m.in. Niemców?

Nieprawda, w żadnym innym państwie UE nie ma tego co PiS wprowadził. Oczywiście każde państwo ma swoje rozwiązania wypracowane przez lata ale wszędzie są bezpieczniki które gwarantują sędziom niezależność.

Tutaj masz wyjaśnione po kolei wszystkie twoje "argumenty"
https://oko.press/my-tylko-bronimy-konstytucji-a-niemcy-mogli-3-najwieksze-manipulacje-wladzy-po-wyroku-tk/
art. 19 ust. 1 akapit drugi TUE


@AlezPanieMecenasie: No i co? No i nic. Czytałeś w ogóle to?

xD przeczytaj art. 9 Konstytucji, na którą się powołujesz. Przeczytaj traktaty. Oddaj 60 groszy za wpis. Wróć i nie grzesz więcej


@AlezPanieMecenasie: I ty piszesz o 60 groszy za wpis? No to orzemy:

Art. 9. Konstytucji

Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego ją prawa międzynarodowego.


WIĄŻĄCEGO JĄ PRAWA MIĘDZYNARODOWEGO. Czyli takiego, które jest ujęte
Nieprawda, w żadnym innym państwie UE nie ma tego co PiS wprowadził.


@pss8888: Bzdura. Każde z rozwiązań obecnych po reformie sądownictwa jest obecne w którymś z państw UE.

A najlepsze jest to, że wcale tak nie musi byc. Nigdy nie oddaliśmy UE kompetencji kształtowania naszego wymiaru sprawiedliwości (jak i żadne inne państwo), wobec czego UE nie ma prawa w ogóle oceniać organizacji wymiaru sprawiedliwości państw członkowskich.

Wczorajsze oświadczenia instytucji UE
Masz napisane w art. 18 że małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny


@pss8888: bzdura, w artykule 18 jest napisane, że małżeństwo kobiety i mężczyzny jest pod prawną opieką państwa. Konstytucja nie mówi o tym, że małżeństwo mężczyzny i mężczyzny czy kobiety i kobiety jest niemożliwe.
Polska konstytucja nie określa tego czym małżeństwo jest.
Np. w Serbii konstytucja określa:
"Małżeństwo zawiera się w wyniku swobodnego i zgodnego oświadczenia woli przez mężczyznę i