Wpis z mikrobloga

bzdura, w artykule 18 jest napisane, że małżeństwo kobiety i mężczyzny jest pod prawną opieką państwa


@Wedam: To ty piszesz bzdury, a ten semantyczny fikołek został już dawno rozjechany.

"Małżeństwo, JAKO ZWIĄZEK KOBIETY I MĘŻCZYZNY".

Nieistotne, co dalej. A raczej istotne o tyle, że ty sobie możesz stworzyć np. jakąś grupę parawyznaniową i nazywać związek homo "małżeństwem", lecz nie będzie to niosło żadnych skutków prawnych (w tym uznania tego związku przez
  • Odpowiedz
@Kapitalista777

Każde z rozwiązań obecnych po reformie sądownictwa jest obecne w którymś z państw UE.

Ale tylko elementy są podobne. Nigdzie nie ma wszystkich zmian. To trochę jak z wentylacją kuchni. Są różne rozwiązania, może być wentylacją grawitacyjna, może być mechaniczna, może być okap z pochłaniaczem albo wprowadzony na zewnątrz. W kuchni pani Przyłębskiej PiS zrobił komin ale go zatkał szmatami żeby w zimę nie wiało a okap odciął od zasilania.

Nigdy
  • Odpowiedz
prosiłeś o zapis traktatu, który łamie RP - wskazałem. Odniesiesz się merytorycznie? :D Póki co to orzesz sam siebie :D


@AlezPanieMecenasie: No jeszcze raz zapytam, czytałeś ten fragment, na który się powołujesz?

Państwa Członkowskie ustanawiają środki zaskarżenia niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii.


Masz, jak byk napisane. I w żadnym momencie obecną reforma wymiaru sprawiedliwości nie godzi w środki skutecznej obrony sądowej.

Zamknij po prostu PAPĘ
  • Odpowiedz
Najprościej jak się da. UE ma kompetencje żeby sprawdzać czy kraj członkowski ma prawo zgodne z UE. To jak my sobie to prawo "ukształtujemy" to nasza sprawa, byle było z prawem UE zgodne.


@pss8888: Jednolite prawo UE dotyczy tylko i wyłącznie obszarów, w których przekazaliśmy na UE kompetencje, m.in. unia celna czy handlowa. We wszystkich innych dziedzinach (nieprzekazanych UE w traktatach) państwa członkowskie mają swobodę działania.
  • Odpowiedz
@Wedam

Polska konstytucja nie określa tego czym małżeństwo jest.

Oczywiście że określa:
Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny
  • Odpowiedz
dokończ ten artykuł. Takie małżeństwo jest pod opieką. Ale nie blokuje to innych małżeństw.


@Wedam: Wynika z tego wprost, że żadne inne małżeństwa nie występują w obiegu prawnym RP.

Tak, ten artykuł jest tak jednoznaczny.
  • Odpowiedz
@Kapitalista777: Nie przedstawiłeś póki co żadnej argumentacji, więc o czym Ty w ogóle piszesz? Zachęcam do lektury uzasadnienia wyroku Trybunału Sprawiedliwości z dnia 15 lipca 2021, w sprawie o sygn. akt C-791/19. Odnajdziesz tam bardzo rozbudowaną argumentację w zakresie łamania traktatu tylko w przypadku przepisów dot. tzw. izby dyscyplinarnej SN. Nie ma co nawet teraz wspominać o zmianach w TK, ordynacji wyborczej, etc.
  • Odpowiedz
Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny


@pss8888: , rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej

dokończ sobie. Ten artykuł nie zakazuje małżeństw jednopłciowych. Taką logiką też idzie byłą sędzia TK.
  • Odpowiedz
@Kapitalista777

Jednolite prawo UE dotyczy tylko i wyłącznie obszarów, w których przekazaliśmy na UE kompetencje, m.in. unia celna czy handlowa. We wszystkich innych dziedzinach (nieprzekazanych UE w traktatach) państwa członkowskie mają swobodę działania.

No i po co to klepiesz ponownie? W każdym państwie jest inny porządek prawny, inne kary, inny sposób wyboru sędziów. Każde państwo zasady ustala samodzielnie i nie jest kompetencją UE żeby narzucać rozwiązania państwom członkowskim. Tyle że w tych
  • Odpowiedz
@Wedam

Taką logiką też idzie byłą sędzia TK.

Sędziowie TK nie takie fikołki już robili. Kiedyś nawet wydali wyrok że zakaz propagowania nazizmu i komunizmu oznacza że nazizmu nie wolno propagować a komunizm wolno ¯_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
Tyle że w tych wszystkich państwach obowiązujące rozwiązania muszą być zgodne z prawem UE. Kompetencją UE jest zakwestionowanie niezgodności i zobowiązanie


@pss8888: Z jakim dokładnie "prawem UE" reforma sądownictwa miałaby być niezgodna i dlaczego?

Cały czas myślę, że mówimy o dwóch różnych sprawach.
  • Odpowiedz
@Kapitalista777: ja tam na prawie się nie znam, ale Ty chyba też nie :). Generalnie jak już wyżej Ci tłumaczyli prawo ocenia się w całości, a nie przez pryzmat poszczególnych zapisów. PiS zrobił z TK karykaturę tego czym ten organ miał być, wprowadzenie tam Piotrowicza i Pawłowicz to było dosłownie splunięcie w twarz i pokazanie środkowego palca. Już nie mówiąc o pani prezes, której nie chcieli na najniższych szczeblach sądownictwa. I
  • Odpowiedz
Generalnie jak już wyżej Ci tłumaczyli prawo ocenia się w całości, a nie przez pryzmat poszczególnych zapisów


@Yahoo_: Żarty sobie robisz?


PiS zrobił z TK karykaturę tego czym ten organ miał być, wprowadzenie tam Piotrowicza i Pawłowicz to było dosłownie splunięcie w twarz i pokazanie środkowego palca. Już nie mówiąc o pani prezes, której nie chcieli na najniższych szczeblach sądownictwa. I ty chcesz tego bronić?


@Yahoo_: Dlaczego niby? Skład Trybunału
  • Odpowiedz
@Kapitalista777: nie jest zgodna z konstytucją. Przykładowo o tym świadczą pytania NS do TSUE, które można streścić "czy SN jest w ogóle jeszcze niezawisłym sądem".

Teraz sobie wyobraź, że TSUE orzeka, że SN w tym składzie nie jest niezawisłym sądem. Jak e takiej sytuacji ma pr,ebiegać współpraca międzynarodowa?

Link pierwszy z brzegu, pytania są faktem:
https://www.google.com/amp/s/www.bankier.pl/amp/wiadomosc/Kolejny-frankowy-pat-Sad-Najwyzszy-zwroci-sie-do-TSUE-8181227
  • Odpowiedz
  • 0
W dużym skrócie PiS zawłaszcza reformę, tak jak to robi każdy, ale dziwnym trafem to działania PiS są głośniejsze i bardziej gwałcące prawo wedle mediów. Kaczory to dno, ale strona przeciwna, UE, ta niby zachodnia cywilizowana polityka pełna dekretofaszyzmu wcale nie jest lepsza.
  • Odpowiedz