Wpis z mikrobloga

@o90: Oczywiście nie osobista. Ta gospodarcza - czyli możliwość działania - jest. Też niepełna i wielu aspektach nieoficjalna. Ale zasadnicze jej elementy w Chinach są. Nie sugeruj się rankingami wolności gospodarczej, one starają się uchwycić w systemie punktowym wpływ bardzo wielu elementów na swobodę ludzkiego działania, a to jest po prostu b. trudne. Korupcja jest zwykle uznawana za minus, a w praktyce chińskiej korumpowanie urzędników ułatwia przedsiębiorcom pracę. Protekcjonizm handlowy może
  • Odpowiedz
Korupcja jest zwykle uznawana na minus, a w praktyce chińskiej korumpowanie urzędników ułatwia przedsiębiorcom pracę. Protekcjonizm handlowy może rzeczywiście ogranicza wolność, ale niekoniecznie przeszkadza mieszkańcom Chin.


@ZamiastLisci: LOL, ładne samozaoranie :). Chiński centralnie sterowany kapitalizm :))).
  • Odpowiedz
@fir3fly: Chodzi o handel zagraniczny. USA też miały cła zaporowe w XIXw., ale w kraju dużo wolnego rynku. Przeczytaj artykuł z linku to zrozumiesz lepiej o co chodzi z korupcją. Gdyby się nie opłacała, to by jej nie było.
  • Odpowiedz
@ZamiastLisci: protekcjonizm - zaiste bardzo wolnorynkowe ;))).

Widać mało wiesz o chińskiej gospodarce. Poczytaj sobie o ichniej polityce monetarnej, bankowości etc.

Przeczytaj artykuł z linku


Demotywatory. Czy Ty jesteś poważny? Wiedzę czerpać z demotów?

Gdyby się nie opłacała, to by jej nie było.


@ZamiastLisci: gdyby nie biurokracja nie byłoby problemu korupcji.
  • Odpowiedz
@fir3fly: Nie ten link. Z mojego komentarze wyżej. Jasne, że lepiej gdyby tego urzędnika, którego trzeba korumpować w ogóle nie było. Ale jeżeli koszty są nieduże to nie mają dużego wpływu. Poza tym taki ranking może tylko porównywać z innymi krajami, a nie oceniać rzeczywisty rozmiar i wpływ na gospodarkę.

Zresztą moją intencją było tylko porównanie z realnym socjalizmem. W tej perspektywie nazwanie kapitalizmu w Chinach wolnością jest uzasadnione. I pokazanie
  • Odpowiedz
@fir3fly: I właśnie może się okazać, że wielkość opodatkowania i wydatków socjalnych ma większy wpływ na "rozleniwienie" i wzrost niż myślą autorzy rankingów.

Demotywatory. Czy Ty jesteś poważny? Wiedzę czerpać z demotów?


Nie czerpię tylko szerzę wiedzę na demotach. Czasami warto na portalu, który ma miliony odwiedzających.
  • Odpowiedz
Zresztą moją intencją było tylko porównanie z realnym socjalizmem.


@ZamiastLisci: w takim razie szerzysz truizmy.

Nie czerpię tylko szerzę wiedzę na demotach.


@ZamiastLisci: Naiwny jesteś. Motłoch po obejrzeniu kilku obrazków bez kontekstu, bez refleksji, pozostanie głupim.
  • Odpowiedz
@ZamiastLisci: mówię że w państwi rządzonym przez komunistów nie ma mowy o wolności. także gospodarczej. jeżeli wolnośc gospodarczą rozumiecie przez wolność gospodarczą za łapówkę to o jakiej wolności rozmawiamy. za łapówkę mozna mieć wolność gospodarczą wszędzie. chodzi o państwo gdzie nie trzeba płacić łapówek aby mieć swobodę gospodarczą. po #!$%@? mieszać do tego mao ?
  • Odpowiedz
@o90: Spróbuj mieć wolność za łapówki w Korei Płn. albo Skandynawii. Korupcja to tylko jeden z elementów. W Chinach pachnie zamordyzmem, nie ma wątpliwości. W gospodarce mają jednak w większości więcej wolności niż w Polsce - w praktyce, niekoniecznie nominalnie. I korzystając z tej możliwości jednak się bogacą. Źródłem chińskiej polityki gospodarczej jest rzeczywiście raczej utylitaryzm niż myślenie liberalne. Chiny wcale nie są moim ideałem :)
  • Odpowiedz
@fir3fly: Cieszę się, że dla ciebie to truizm. Gdyby był dla każdego, żylibyśmy w lepszym świecie.

Zamiast napisać kapitalizm vs socjalizm, napisałem wolność vs socjalizm. Celowo, żeby podkreślić związek wolności z kapitalizmem. Z mocnym obrazem. Nie było moim celem stwierdzenie, że w Chinach jest pełna wolność gospodarcza/wolny rynek. Porównując z Polską - w Chinach jest, ogólnie, więcej swobody gospodarczej. Tej faktycznej, nie zawsze z nazwy. Dobrym przykładem jest własność ziemi. Co
  • Odpowiedz
Gdyby był dla każdego, żylibyśmy w lepszym świecie.


@ZamiastLisci: spóźniłeś się ze swoimi hasłami o dobre kilkadziesiąt lat. Aktualnie mało kto opowiada się przeciw własności prywatnej.

Zamiast napisać kapitalizm vs socjalizm, napisałem wolność vs socjalizm


@ZamiastLisci: Czyli świadomie wprowadziłeś w błąd, gdyż Chiny wolnym krajem zdecydowanie nie są.

Chinach jest pełna wolność gospodarcza/wolny rynek


@ZamiastLisci: Informacja nieprawdziwa. Jedyne obszary Chin, które mają co nieco wspólnego z wolnym rynkiem, to
  • Odpowiedz
ZSRR w latach 1928-40 miał ~14% (deklarowanego) wzrostu PKB rocznie. Ależ tam musiało być wolności gospodarczej, kapitalizmu i wolnego rynku ;)))).


@fir3fly: Phi, Kongo w latach '80 miało nawet 25 procent wzrostu rocznie, to jest dopiero siła kapitalizmu
  • Odpowiedz
@fir3fly: Moim zdaniem warto było dodać, na mnie ten wykres zrobił wrażenie. Ale nie zamierzam się bronić.

Czyli świadomie wprowadziłeś w błąd, gdyż Chiny wolnym krajem zdecydowanie nie są.


Już wyjaśniłem wyżej o co z tą wolnością chodzi i dlaczego w tej sytuacji jest to uzasadnione.

Informacja nieprawdziwa. Jedyne obszary Chin, które mają co nieco wspólnego z wolnym rynkiem, to specjalne strefy ekonomiczne (które wyodrębnia się w tym kraju zapewne nie
  • Odpowiedz