Wpis z mikrobloga

Dziś kilka słów o jednym z najpopularniejszych leków ʕʔ

Paracetamol jest stosowany w lecznictwie od 1956 roku. To jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych na całym świecie. Jego inna nazwa to acetaminofen.

Paracetamol ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie działa przeciwzapalnie! Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności enzymu COX (czyli cyklooksygenazy, która uczestniczy w syntezie prostaglandyn) w mózgu i rdzeniu kręgowym. Lek ten nie hamuje COX w tkankach obwodowych, dlatego nie działa przeciwzapalnie w odróżnieniu od leków z grupy NLPZ.

Wskazania do stosowania tego leku to gorączka oraz ból o słabym i umiarkowanym nasileniu.

U dorosłych doustnie stosuje się dawki 500-1000 mg (jednorazowo) 3-4 razy na dobę. Trzeba zachować minimum 4 godziny odstępu pomiędzy dawkami. Maksymalnie można przyjąć 4 g paracetamolu na dobę.

Na rynku dostępne są leki z paracetamolem zarejestrowane do stosowania u dzieci już od pierwszego dnia życia, ale u takich maluszków użycie leku powinno się skonsultować z lekarzem. U dzieci dawkę przeliczamy zawsze na masę ciała! Nie korzystamy z gotowych tabelek widocznych na opakowaniu, ponieważ są to ilości wyliczone dla danego przedziału, a nie konkretnej wagi. Jednorazowo podaje się 10-15 mg/kg m.c. Maksymalnie można zastosować 60 mg/kg m.c. na dobę.

W przypadku stosowania paracetamolu należy uważać na to, by nie powielać nieświadome dawki. Lek ten znajduje się w wielu mieszankach „na grypę”, przez co często dochodzi do dublowania dawek, ponieważ część pacjentów nie czyta ulotek bądź składów leków.

Ta sama substancja lecznicza znajduje się m.in. w preparatach takich jak APAP, Efferalgan, Panadol, Paracetamol Synoptis, Paracetamol Biofarm. Mają one dokładnie takie samo działanie.

Lek ten nie powinien być stosowany u osób z ciężką niewydolnością nerek i wątroby. Jest bezpieczniejszy dla żołądka niż NLPZ.

Paracetamol może powodować interakcje z niektórymi lekami. Regularne stosowanie tego leku może nasilać działanie warfaryny, co będzie skutkowało zwiększonym ryzykiem wystąpienia krwawień. Połączenie paracetamolu z lekami przyspieszającymi metabolizm wątrobowy (np. ryfampicyna, fenytoina, karbamazepina) może doprowadzić do uszkodzenia tego narządu. Stosowanie jednocześnie z inhibitorami MAO może spowodować wystąpienie wysokiej temperatury ciała i pobudzenia.

Paracetamol jest bezpiecznym lekiem do stosowania w czasie laktacji. Ponadto jest również preferowanym lekiem do stosowania we wszystkich trymestrach ciąży. Pojawiają się pojedyncze publikacje zawierające doniesienia o ryzyku powstawania wad rozwojowych czy innych zaburzeń, ale oficjalnych wytycznych ograniczających stosowanie tego leku nie wydano. Pamiętajcie, że leki stosujemy zawsze wtedy, kiedy faktycznie ich potrzebujemy, a najlepiej jeśli mamy możliwość skonsultowania tego z lekarzem lub farmaceutą.

Więcej medycznych ciekawostek: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#infografika #medycyna #zdrowie #leki #farmacja #ciekawostki #lekarz
dwa_fartuchy - Dziś kilka słów o jednym z najpopularniejszych leków ʕ•ᴥ•ʔ

Paraceta...

źródło: comment_1632939321q8zS8bxJeVhbjWyONgyC31.jpg

Pobierz
  • 16
  • Odpowiedz
@papier96: wiem, widziałam go. Leki zawsze stosuje się wtedy, gdy mamy więcej korzyści niż strat, także myślę że na razie nic się nie zmieni w kwestii paracetamolu w ciąży. Chyba, że z biegiem lat pojawią się kolejne doniesienia.
  • Odpowiedz
@southman: to ten sam artykuł, o którym mówił kolega wyżej. Autorzy tego artykułu sami mówią, że paracetamol powinien być stosowany jak najkrócej w najmniejszych skutecznych dawkach i tylko w razie konieczności - czyli dla mnie nic się nie zmienia, bo zawsze się trzymam tych zasad doradzając komuś w kwestii farmakoterapii :)
No i też trzeba pamiętać o tym, że NLPZ nie są odpowiednie do stosowania w trzecim trymestrze ciąży, także nawet
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: ja bym dodatkowo dodała ważną informacje, że Paracetamol dla dzieci należy energicznie wstrząsnąć do uzyskania jednolitej zawiesiny. Niestety wielu rodziców nie czyta ulotek i są tym zaskoczeni.
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy:

No i też trzeba pamiętać o tym, że NLPZ nie są odpowiednie do stosowania w trzecim trymestrze ciąży, także nawet nie mamy lepszej alternatywy dla paracetamolu.


Morfina? Nie dość że skuteczna to jaka przyjemna ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@dwa__fartuchy: jako ciekawostka - pracuje w UK i u nas zawiesinę z antybiotykiem robi się w aptece, pacjenci dostają gotowy produkt z instrukcja i datą ważności leku na nalepce :)
  • Odpowiedz