Wpis z mikrobloga

Dziś przeczytałem następującą wiadomość od banku. Może ktoś wyjaśnić prostym językiem o co chodzi?

Dzień dobry,
zapraszamy do zawarcia bezpłatnego aneksu do umowy ustalającego zasady postępowania na wypadek istotnych zmian lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego.

Dlaczego o to prosimy

Potrzeba zawarcia takiego aneksu wynika z Rozporządzenia*.

Rozporządzenie zobowiązuje banki - w tym nasz bank - aby opracowały plan określający działania, które możemy podjąć na wypadek wystąpienia istotnych zmian lub zaprzestania opracowywania wskaźnika referencyjnego (WIBOR, LIBOR, EURIBOR, STIBOR, OIBOR), stanowiącego podstawę oprocentowania kredytów i pożyczek.

#kredythipoteczny #banki
  • 10
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Aneks do umowy który określi co się stanie jak wzrośnie WIBOR


@KromkaMistrz: To jest w starej umowie. Tu mowa o całkowitym wygaszeniu WIBOR i zastąpieniu go innym wskaźnikiem.
  • Odpowiedz
@markaron: Ja w mojej umowie, która ma nieco ponad rok już taki aneks miałem, więc wnioskuję, że twoja umowa jest starsza. WIBOR powoli odchodzi od użytku i ten aneks pozwala na jego zmianę.
  • Odpowiedz
@markaron: @KromkaMistrz: Na skutek nadużyć w opracowywaniu wskaźnika LIBOR Unia Europejska wydała w 2016 roku rozporządzenie BMR. Zmienia ono sposób opracowywania wskaźników referencyjnych w krajach członkowskich.

Stosowany w Polsce WIBOR został dostosowany do wymogów rozporządzenia, ale banki w umowach kredytowych zaczęły zawierać informacje o sposobie postępowania w sytuacji zaprzestania opracowywania lub istotnej zmiany WIBOR. W przypadku starszych umów zawierane są aneksy.

Większość banków w sytuacji zaprzestania opracowywania lub
  • Odpowiedz