Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1578
- Nie mogę Panu podać lokalizacji domu, bez podpisania umowy.
- OK, proszę przysłać wzór tej umowy.

W umowie pierwszy punkt, że prowizja 3,6% od kupującego.

- Dziękuję za przesłanie umowy, ale nie mogę zgodzić się na tak wysoką prowizję.
- Proszę podpisać umowę, a potem może Pan negocjować prowizję.

XD

Drodzy sprzedający, samodzielna sprzedaż swojej nieruchomości jest możliwa. Nie trzeba nawet licencji. Oni tego nie sprawdzają. Wiecie ilu potencjalnych nabywców tracicie powierzając swój dom, mieszkanie czy działkę agencji?

#nieruchomosci
  • 107
  • Odpowiedz
ale płaciłem to jako sprzedający, w tej cenie było profesjonalna sesja zdjęciowa, promowanie we wszystkich portalach ogłoszeniowych, ulotki, cała obsługa sprzedaży, włącznie z załatwieniem wszystkich dokumentów.


@dzana: profesjonalna sesja zdjeciowa niech kosztuje nawet 800zl, promowanie kosztuje nastepne 500 (gruba przesada), dalej zalatwianie to jedno zaswiadczenie ze spoldzielni i wizyta u notariusza obok banku (odczytanie aktu, schodzisz do banku na dol, gdzie oboje z klientem macie konta bo tak ustaliliscie wczesniej, przekazuje
  • Odpowiedz
Ile w życiu sprzedałeś domów, mieszkań czy działek? Po drugie: prowizja zawsze jest do negocjacji. Korzystanie z agencji to po prostu wygoda i oszczędność czasu.

A jak kupującego nie stać na prowizje, to pewnie i tak będzie marudzić co do ceny wiec selekcja "cebul" robi się z automatu.


@pCiupaga: znam kilku zamożnych Niemców osobiście mających spory majątek, jeżdżących luksusowymi autami. Musieliby na łeb upaść żeby zapłacić komuś kilka tysięcy euro za
  • Odpowiedz
@programista15cm: taka sesja to z 1500 zł albo więcej, ale fotografka naprawdę dawała radę, a zdjęcia zrobiły sporą różnicę. Nie wiem jak z promowaniem, bo ogłoszenie wisiało dosyć długi czas, a było wrzucone nie tylko na otodom tylko na parę innych portali. Jeśli chodzi o czas to który pośrednik stracił to na pewno więcej niż 1.5 dnia.

Poza tym płaci się jeszcze za umiejętności czy wiedzę, a tutaj ciężko zrobić wycenę.
  • Odpowiedz
a prowizja dla niego wyszła mnie jakieś 16 tys. Przy okazji okazało się, że to naprawdę spoko koleś, dostałem od niego sporo różnych kontaktów do zaufanych budowlańców, co też mi się bardzo opłaciło. Także ja na pewno nie żałuję wydania tych pieniędzy.


@dzana: no mi sie udalo podobnie, co nie znaczy, ze w zyciu sie nie naogladalem gownoposrednikow hien - niestety ot jest wiekszosc
  • Odpowiedz
@Jonn: to samo przecież jest jak wynajmujesz mieszkanie i jako klient nie dość, że trzeba spełnić szereg wymagań właściciela, to jeszcze zapłacić z góry czynsz, zaliczkę na media, kaucję no i pośrednikowi. Kiedyś brali nawet po tysiąc złotych prowizji za pośrednictwo przy najmie, co uważam z perspektywy klienta za jakąś patologię.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Jonn: sprzedałem już dwie nieruchomości, mieszkanie rodziców i mieszkanie babci, w obu przypadkach otodom + parę kartek z ogłoszeniami na mieście na słupach i oba mieszkania poszły w około 3-4 miesiące
  • Odpowiedz
@Jonn: pracowałam dla gownoposrednika, teraz pracuje dla dużego biura i już w samym szkoleniu wprowadzającym widzialm ogromna różnice w podejściu do klienta, wiedzy i przede wszystkim wymogach prawnych lokalu, o których poprzedni pośrednik nie miał pojęcia. W samym Wrocławiu jest około 1500 posrednikow nieruchomości, z czego tych podchodzących do swojej pracy na poważnie może 200, reszta to osoby z przypadku, które zwęszyły dobry biznes i biorą kasę za nic. Jeśli chcecie
  • Odpowiedz
@Jason_Stafford:

1/ aktualne zaświadczenie wydane przez administrację budynku, w którym znajdują się przedmiotowe lokale, o braku zaległości czynszowych, 
2/ zaświadczenie wydane ze zbiorów meldunkowych Gminy o braku osób zameldowanych w przedmiotowym lokalu mieszkalnym,
3/ aktualne oświadczenie wierzyciela hipotecznego, na którego rzecz wpisano hipotekę umowną łączną w działach….
4/ wypis z rejestru gruntów dla działki nr, opatrzony adnotacją, że stanowi podstawę wpisu do księgi wieczystej,
5/ wypis z kartoteki lokali dla lokalu
  • Odpowiedz
@Jonn: podpisując umowę poza biurem masz 14 dni na rezygnację. Ja co najmniej miałem taki zapis jak podpisałem umowę pośrednictwa w terenie przed prezentacją działek. Jeśli interesuje Cię dom to znalezienie go na google maps, ewentualnie na geoportalu na ortofotomapie nie powinno Ci zająć więcej niż kilkadziesiąt minut :) warto też się wybrać do konkretnej miejscowości, bo jak ktoś sprzedaje to często wiesza baner na płocie.
  • Odpowiedz