Wpis z mikrobloga

Głowice bojowego systemu przeciwdziałania elektronicznego (ECM) Chibiny-M L-265M10-02 (Хибины-М Л-265М10-02) w wersji eksportowej dla chińskich myśliwców Su-35.

Jeśli zastanawialiście się kiedyś dlaczego zasobniki podwieszone na końcach skrzydeł „Suchojów” nie przypominają pocisków rakietowych i co jest w środku, odpowiedź znajdziecie w tym wpisie.

ECM, czyli po naszemu System Przeciwdziałania Elektronicznego, ma za zadanie oszukanie i zakłócenie systemów wykrywania takich jak radar, sonar, podczerwień czy laser. Jest to pierwsza linia obrony współczesnych myśliwców (druga jeśli uwzględnić system stealth). System ECM jest stosowany także na okrętach, a nawet próbuje się go wdrożyć w czołgach.

Jeden zasobnik działa jak odbiornik, natomiast drugi jako nadajnik. System automatycznie analizuje wrogie sygnały i wybiera najlepszą metodę ich zakłócania. W najnowszym wariancie Chibiny-U dodano dodatkowy trzeci zasobnik podwieszany (np. pod Su-30SM), który potrafi zapewnić ochronę całej grupy uderzeniowej.

Niektóre z ujawnionych możliwości systemu Chibiny:
- opóźnienie wykrycia samolotu przez wrogi radar,
- maskowanie położenia samolotu poprzez generowanie fałszywych odbić,
- utrudnianie określenie położenia samolotu, zwłaszcza dokładnej odległości, prędkości i orientacji,
- osłabiane skuteczności utrzymania celu przez radar będącego w trybie śledzenia,
- zwiększenie czasu i trudności w namierzeniu samolotu po przejściu radaru w tryb namierzania.

System Chibiny zastępuje poprzedni system SAP-518 Regata (САП-518 Регата). Łatwo odróżnić Regatę od Chibiny. Regata wygląda jak silniki warp w Enterprise, ale zamiast rozpędzać samolot do prędkości nadświetlnych, tylko go spowalnia ( ͡° ͜ʖ ͡°). Natomiast Chibiny jest znacznie mniejszą i lżejszą konstrukcją i nie wpływa znacząco na osiągi.

#ciekawostki #elektronika #wojsko #militaria #militaryboners
GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni - Głowice bojowego systemu przeciwdziałania elekt...

źródło: comment_16328953659sRhp1Uxo0nG0Q5tFE2nWy.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Dodwizo: być może, ale gdzieś to ustrojstwo trzeba umieścić. Amerykański ECM, np. tu powieszony pod F-16, upchany jest tylko w jeden zasobnik.
@Dolan: chyba nie. Normalnie ten system jest wyłączony, pilot włącza go tylko w czasie walki (tak w ogóle Chibiny ciągną kilka kW mocy, chyba 3.6 kW). Poza tym jest jeszcze IFF (a raczej w tym wypadku СРО) i radar poinformuje, że ta nieuchwytna kropka to swojak.
GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni - @Dodwizo: być może, ale gdzieś to ustrojstwo tr...

źródło: comment_1632897143RvFTtNAHtzjFg1R6Mx6UVB.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
@Dodwizo Tylko w bezpośredniej odległości od nosiciela. Zasłaniany kąt jest niewielki. Pomyśl sobie jaki kąt zasłania F-16 wykonując zakręt.
  • Odpowiedz
  • 0
@Dodwizo Samolot to nie ściana. Weź sobie zdjęcie flankera en face, linijkę i kątomierz to zobaczysz ile zasłania kadłub samolotu. Dwa najważniejsze kierunki czyli przód i tył masz w pełni pokryte.
A bezpośrednia bliskość taka w której wysyłanie zakłóceń nic nie da bo radary przeciwnika o tak się przepalą przez zakłócenia.
  • Odpowiedz
@GwaltowneWypaczenieCzasoprzestrzeni: Albo głupi tłumacz ¯_(ツ)_/¯ Lub ktoś inny po drodze


@Dodwizo: kolego nie ma sensu się trigerować, te opisy to ekstremalny skrót myślowy a możliwe, że część z publicznie znanych informacji to nie prawda, ja przestałem się zastanawiać jak to działa dopóki nie zobaczę opracowania na tysiac stron minimum to nie ma co się głowic ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Dodwizo @RotflCopter nawet dobrzy elektronicy nie wiedzą do końca jak to działa. Na youtubie są filmy z otwierania starych radzieckich systemów ECM i w pewnym momencie ludziom po prostu ręce opadają, zwłaszcza przy tzw. RF-voodoo. Opracowanie takich systemów wymaga wysokiej klasy specjalistów z różnych dziedzin oraz sporych nakładów finansowych. Nawet przy 1000 stron opracowania trzeba będzie wziąć pewne rzeczy na wiarę bo wymyślili je ludzie zajmujący się tak wąską specjalizacją,
  • Odpowiedz