Wpis z mikrobloga

Jaki lek przeciwbólowy jest najlepszy na ból zęba?

To pytanie bardzo często zadajecie na mirko albo piszecie w wiadomości prywatnej. Postanowiłam więc zrobić wpis dla potomnych. Oczywiście najlepiej działa wizyta u dentysty, ale wiadomo, że w życiu różnie bywa i nie zawsze jest to możliwe od razu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Najczęściej w odpowiedziach pojawia się Ketonal, ale w przypadku bólu w obrębie jamy ustnej najlepiej sprawdza się Dexak (25 mg deksketoprofenu, niesteroidowego leku przeciwzapalnego). Dostępny jest bez recepty.

#stomatologia #dentysta #medycyna #zeby
  • 38
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SkrytyZolw: Pro tip od hakiera - kup ibuprofen w płynnych kapsułkach. Jeśli boli cię siekacz to nakłuj kapsułkę i wyciśnij małą kroplę płynu na wykałaczkę. Ostrożnie połóż kropkę na płaską część siekacza unikając rozlania się na dziąsło. Po 2 minutach ból ustąpi.
Ja przy mocnym zapaleniu, zanim dostałem się do dentysty jadlem ketonal forte. Zupelnie puszczał mnie po 2/3h i musiałem go jeść w kółko. Prosilem dentystkę o coś naprawdę mocnego, bo nie potrafiłem wytrzymać z tym bólem (zanim antybiotyk zacznie działać) ku mojemu zdziwieniu poleciła mi mieszankę paracetamolu i ibuprofenu (mówiła chyba żeby jeść na przemian) ja wrzucilem od razu po jednej, i jak ręką odjął.
@SkrytyZolw: nie podwazam twoich kompetencji czy coś no bo jestes dentystka a ja no cóż nikim ale jednak się #!$%@?

Czy to dobrze dawac ludziom rady jak unikać pilnej wizyty u lekarza? Nie pytam w tonie " jak śmiesz " etc xd tylko tak sobie pomyślałem

@Tomahawkkk: To prawda, ale tu chodziło o lek bez recepty :)

@Frasiu: Ale to tylko działa powierzchniowo, przy różnych stanach zapalnych dziąseł czy urazach, a nawet przy ząbkowaniu, Dentosept A sprawdza się wyśmienicie.

@rzuf22: to już rozwiązanie ostateczne, gdy nie znajdzie się nigdzie wizyty u dentysty xD
@SkrytyZolw: zostało mi po ostatnich przygodach u dentysty trochę aulinu. Brać czy dexak gdyby inny ząb zaatakował?

I pytanie z innej beczki. W internecie bardzo ciężko jest znaleźć taką prostą odpowiedź na proste pytanie. Co najlepsze na silny ból zęba - Dexak. Dlaczego taki dexak jest lepszy od ibuprofenu czy apapu? Czy odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta? :D
@quizonmyface:
Odpowiedz rzeczywiscie taka prosta nie jest.
Deksketoprofen oprócz klasycznego działania hamującego cyklooksygenaze ma jeszcze postulowane działania pozaprostaglandynowe w ośrodkowym układzie nerwowym. Maksymalnie upraszczając działa na wielu poziomach powstawanie przewodzenia i percepcji bólu.

A teraz protip za 100pkt ale nie wiecie tego ode mnie.
Optymalne combo bez recepty to 1g paracetamolu, 1g pyralginy, 50mg deksketoprofenu 15-60mg kodeiny w postaci thicodinu (tu ostrożnie bo reakcje na opio bywaja zaskakujące) powtarzane do maksymalnych